Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποιημένο ακίνητο με Ν. 4178 χρειάζεται μετάβαση στο Ν. 4495/17;


angel30

Recommended Posts

Λοιπόν έψαξα και βρήκα το έγγραφο!!! Λέει επάνω Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν.4178/2013 για το παρακάτω ακίνητο. Η κατάσταση δήλωσης περιγράφεται ως οριστική υπαγωγή. Είναι όμως περαιωμένη? Μπήκα και στο σύστημα και βλέπω μέσα 3 pdf. Το 1 είναι Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν. 4178/2013 για το παρακάτω ακίνητο. Το 2ο είναι η βεβαίωση μηχανικού που είχε γίνει για τα συμβόλαιο Βεβαίωση Μηχανικού (Σύμφωνα με την παρ.1α του άρθρου 3 του Ν.4178/2013) και το 3ο είναι ΒΕΒΑΙΩΣΗ για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και για χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης (παρ. 3, άρθρ. 24, του ν. 4178/2013, όπως ισχύει).  Η κατάσταση είναι εξοφλημένη. Σε αυτό το link https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx δεν βρήκα σχέδια μέσα... Θα έπρεπε να φαίνονται? Το μόνο που δεν ισχύει είναι τα τηλέφωνα...
Επίσης να σημειώσω δεν θέλω να πάμε στον ίδιο μηχανικό επειδή δεν μείναμε ευχαριστημένοι... Ένας άλλος μηχανικός μπορεί να το δει μπαίνοντας στο σύστημα? Μπορεί να έχει δηλαδή πρόσβαση για να το κοιτάξουμε?

Edited by angel30
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Arche said:

νομίζω όμως ότι κατά τη διαδικασία περαίωσης με ν.4178/13 ο μηχανικός δεν είχε υποχρέωση πιεστικά όπως έγινε μεταγενέστερα να περάσει τα δικαιολογητικά στο σύστημα, οπότε κρουω ένα καμπανάκι μήπως δεν έχει ανέβει κάποιο σχέδιο. Και μετά μιας που ο 4495 είναι πιο οικονομικός και ανακινείς το θέμα, δεν το βρίσκω κακό αφού κάτι ήρθε στην ιδιοκτησία σου και θες να είσαι σίγουρος ότι είναι καθ' όλα εντάξει και επειδή λέω ότι ίσως ο προηγούμενος Μηχανικός με υπόδειξη ιδιοκτήτη ή όχι ή λόγο σφάλματος. Να κατανοήσουμε σε αυτό το σημείο ότι σφάλμα κάνουν όσοι δουλευουν, σφάλματα δεν κάνουν μόνο όσοι δεν δουλευουν. Ενδέχεται να έχει κάνει κάποιο λάθος, ή να ξεχάσαν κάτι ή να μην θεώρησαν κάτι σημαντικό εγώ θα έλεγα να ενημερωθείς. Να κάνεις ένα ραντεβού με τον Μηχανικό που λέμε, να πάρεις το 5 σέλιδο της δήλωσης να δεις ότι είναι δηλωμένη σωστά. Περαιωμένη, πληρωμένα τα πρόστιμα, ότι τα δικαιολογητικά έχουν ανέβει δεν μπορώ να ξέρω αν θα έχεις σαφή εικόνα, μιας που ξέρω εγώ ότι τελευταία φορά που προσπάθησα να βρω δήλωση άλλου με ηλεκτρονικό κωδικό δήλωσης ακινήτου, τα σχέδια δεν φαινόταν αν είχαν ανέβει.

Να σας κάνω μία ερώτηση? Εάν το αφήσουμε έτσι χωρίς να κάνουμε τίποτα, όταν είναι να το πουλήσουμε θα υπάρξει πρόβλημα? Θα μπορέσει να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση? Ή πρέπει κάθε νέος νόμος που βγαίνει όπως ο 4495 να τρέχουμε και να υπαγόμαστε τον νέο νόμο? Ρωτάω γιατί τώρα αυτή τη στιγμή είναι ο 4495? Με το νέο έτος μπορεί να βγει κάποιος άλλος και πάει λέγοντας. Θα ήθελα μία γνώμη πάνω σε αυτό, αν δεν σας είναι κόπος!!! Σας ευχαριστώ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο Link δεν φαίνονται τα σχέδια. Μόνο η δήλωση. Τα υπόλοιπα 2 είναι η βεβαίωση για μεταβίβαση και για σύνδεση με τα δίκτυα . Οι βεβαιώσεις  αυτές είναι χωρίς υπογραφή απλώς αναρτώνται στο σύστημα αυτό (έτσι γίνεται). Τα σχέδια μόνο από το μηχανικό της τακτοποίησης θα τα πάρεις και βασικά την αρχική υποχρέωση έχει ο πωλητής να τα έχει, αλλά τώρα τι να λέμε.  Το φόρουμ δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Η συνέχεια με το μηχανικό της τακτοποίησης. Δεν γίνεται διαφορετικά.

ΥΓ Μια και συμπλήρωσες δημοσίευση σου απαντώ και στο παραπάνω ότι η μεταβίβαση έγινε διότι δεν θα μπορούσε η δήλωση να μην είναι σε οριστική υπαγωγή. Αυτό που σου λέμε από την αρχή είναι να πας στο μηχανικό και να διαπιστώσεις αν όλα έχουν όντως αναρτηθεί και να πάρεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) μια σειρά σχεδίων από αυτά που αναρτήθηκαν. 

Οι νόμοι αλλάζουν αλλά λαμβάνουν μέριμνα για τους προηγούμενους. Προς το παρόν αν όλα έχουν αναρτηθεί δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο  όπως πχ μετάβαση στο ν. 4495. Είσαι εντάξει. Τα είπαμε τόσες φορές. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

Στο συγκεκριμένο Link δεν φαίνονται τα σχέδια. Μόνο η δήλωση. Τα υπόλοιπα 2 είναι η βεβαίωση για μεταβίβαση και για σύνδεση με τα δίκτυα . Οι βεβαιώσεις  αυτές είναι χωρίς υπογραφή απλώς αναρτώνται στο σύστημα αυτό (έτσι γίνεται). Τα σχέδια μόνο από το μηχανικό της τακτοποίησης θα τα πάρεις και βασικά την αρχική υποχρέωση έχει ο πωλητής να τα έχει, αλλά τώρα τι να λέμε.  Το φόρουμ δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Η συνέχεια με το μηχανικό της τακτοποίησης. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ πολύ!!! Έχω τα σχέδια που μου έδωσε τότε τυπωμένα σε έντυπη μορφή!!! Απλά η απορία μου είναι καθαρά για θέμα μελλοντικής μεταβίβασης και επειδή κάποιος ανέφερε ότι στον 4178 απλά υπάρχει οριστική υπαγωγή και όχι περαίωση. Και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά τη στιγμή που το έγγραφο γράφει επάνω Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στον Ν.4178/2013 και κατάσταση δήλωσης Οριστική υπαγωγή? Είναι περαιωμένο? Ναι ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, angel30 said:

Να σας κάνω μία ερώτηση? Εάν το αφήσουμε έτσι χωρίς να κάνουμε τίποτα, όταν είναι να το πουλήσουμε θα υπάρξει πρόβλημα? Θα μπορέσει να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση? Ή πρέπει κάθε νέος νόμος που βγαίνει όπως ο 4495 να τρέχουμε και να υπαγόμαστε τον νέο νόμο? Ρωτάω γιατί τώρα αυτή τη στιγμή είναι ο 4495? Με το νέο έτος μπορεί να βγει κάποιος άλλος και πάει λέγοντας. Θα ήθελα μία γνώμη πάνω σε αυτό, αν δεν σας είναι κόπος!!! Σας ευχαριστώ!!!

 

να σας πω, δεν γνωριζω. Αν δηλαδη το σπιτι ειχε 2 ημιυπαίθριους και τους έχουν κλείσει και έχουν ρυθμίσει τον ένα, εγώ πως να μαντέψω αν θα μπορούσε να δοθεί βεβαίωση. Πιθανόν, πιθανότατα αν προτιμάτε. Το ξέρει ο μηχανικός που έκανε την δήλωση και οποιος πάρει τα σχέδια της τακτοποίησης και δει την ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Arche said:

να σας πω, δεν γνωριζω. Αν δηλαδη το σπιτι ειχε 2 ημιυπαίθριους και τους έχουν κλείσει και έχουν ρυθμίσει τον ένα, εγώ πως να μαντέψω αν θα μπορούσε να δοθεί βεβαίωση. Πιθανόν, πιθανότατα αν προτιμάτε. Το ξέρει ο μηχανικός που έκανε την δήλωση και οποιος πάρει τα σχέδια της τακτοποίησης και δει την ιδιοκτησία.

Καταλαβαίνω τι λέτε και σας ευχαριστώ!!! Δεν έχει γίνει καμία αλλαγή από τότε έως τώρα στο κτίσμα!!! Και ευτυχώς ως προς αυτό, δεν άφησε τίποτα η μηχανικός που να μη το βάλει γι' αυτό και πληρώσαμε μεγάλο πρόστιμο και πήραμε δάνειο προκειμένου να εξοφληθεί άμεσα και να μην υπάρχουν εκκρεμότητες!!! 

 

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Στο συγκεκριμένο Link δεν φαίνονται τα σχέδια. Μόνο η δήλωση. Τα υπόλοιπα 2 είναι η βεβαίωση για μεταβίβαση και για σύνδεση με τα δίκτυα . Οι βεβαιώσεις  αυτές είναι χωρίς υπογραφή απλώς αναρτώνται στο σύστημα αυτό (έτσι γίνεται). Τα σχέδια μόνο από το μηχανικό της τακτοποίησης θα τα πάρεις και βασικά την αρχική υποχρέωση έχει ο πωλητής να τα έχει, αλλά τώρα τι να λέμε.  Το φόρουμ δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Η συνέχεια με το μηχανικό της τακτοποίησης. Δεν γίνεται διαφορετικά.

ΥΓ Μια και συμπλήρωσες δημοσίευση σου απαντώ και στο παραπάνω ότι η μεταβίβαση έγινε διότι δεν θα μπορούσε η δήλωση να μην είναι σε οριστική υπαγωγή. Αυτό που σου λέμε από την αρχή είναι να πας στο μηχανικό και να διαπιστώσεις αν όλα έχουν όντως αναρτηθεί και να πάρεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) μια σειρά σχεδίων από αυτά που αναρτήθηκαν. 

Οι νόμοι αλλάζουν αλλά λαμβάνουν μέριμνα για τους προηγούμενους. Προς το παρόν αν όλα έχουν αναρτηθεί δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο  όπως πχ μετάβαση στο ν. 4495. Είσαι εντάξει. Τα είπαμε τόσες φορές. 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, απ' ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα!!! Ναι έχω πάρει σειρά σχεδίων!!! Οπότε όλα καλά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.