Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο , γήπεδο , αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Μια δυσκολη ερώτηση τωρα...Οικόπεδο 2000τ.μ. εν μέρει (τα 1700τ.μ.) εντός οικισμού προ του 23 και τα υπόλοιπα εκτός σχεδίου (300τ.μ.). Επιτρέπεται σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών???

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, στο τμήμα που περιλαμβάνεται εντός των ορίων του οικισμού είναι δυνατόν να συσταθεί κάθετη, με την προϋπόθεση ότι το εμβαδόν του (1700 τμ) είναι μεγαλύτερο του ορίου αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

είναι προφανές ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να υπάρξει διάταξη η εγκύκλιος ώστε το όριο οικισμού προ του 23 να θεωρηθεί ότι κατατμεί το γεωτεμάχιο στά δύο δηλ.στο εντός και στο εκτός για να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όταν ο οικισμός είναι προ του 23 υπάρχει και ζώνη οικισμού ((από 300μ έως 500μ) άρα είναι εντός ζώνης οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ναί.αλλά και πάλι η ζώνη οικισμού θεωρείται εκτός σχεδίου.απλά "παρέχει" τη δυνατότητα της παρέκλισης σε αυτοτελές γήπεδο και υπό τις προϋποθέσεις του ΠΔ 85

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε iliekater

αναφέρονται οι συνάδελφοι σε ζώνες (συνήθως 500μ) γύρω απο οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 η οποία αναφέρεται στην εκτός σχεδίου δόμηση στις παρεκκλίσεις

η απόσταση μετράται απο το συνεκτικό τμήμα του οικισμού αν έχει ορισθεί η σε διαφορετική περίπτωση απο τα τελευταία παλαιά σπίτια

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θεοχάρη , σε ευχαριστώ . Να ρωτήσω κάτι ; : αυτές οι ζώνες δεν μετριόνται από τα όρια του οικισμού (είτε από οριοθετηση είτε από 800 κτλ μέτρα ακτίνας) ;

Το ξέρω , μόλις μου απάντησες :smile: , απλά μου έκανε εντύπωση και γι'αυτό ξαναρωτάω .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Γεια σας.

υπάρχει 1 στρέμμα χωράφι με ισόγεια μονοκατοικία (η οποία είναι στην άκρη και εντός του χωραφιού).  Το χωράφι έχει μερικές ελιές. Το παλιό συμβόλαιο του χωραφιού(πρώτα αποκτήθηκε το χωράφι μετά από χρόνια κτίστηκε σπίτι) αναγράφει αγροτεμάχιο,  θα γίνει νέο τοπογραφικό διάγραμμα και νέο συμβόλαιο λόγω  γονικής παροχής. Πριν χτιστεί η οικία το χωράφι νομίζω ήταν οριακά εκτός σχεδίου του χωριού, για να πάρει το ΟΚ να χτιστεί οικία με οικοδομική άδεια δόθηκε ένα κομμάτι του χωραφιού για να γίνει χωματόδρομος,κατόπιν αυτού, στα χαρτιά η οικία πλέον φαίνεται ως εντός σχεδίου πόλης(βασικά είναι χωριό όχι πόλη), το χωριό είναι παραδοσιακός οικισμός με λιγότερους από 1000 μόνιμους κάτοικους.

1) Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αγροτεμαχίου και οικοπέδου;

Τι συμφέρει να φαίνεται ως αγροτεμάχιο ή ως οικόπεδο; Τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα επιφέρει ο ένας και ο άλλος χαρακτηρισμός; Ο σκοπός είναι η πώληση του χωραφιού μαζί με το σπίτι του.

2)στην εφορία και την πολεοδομία ποιος χαρακτηρισμός είναι οικονομικά βολικότερος,(πάντα έχω στο νου την πιθανότητα πώλησης του)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.