Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλειά ή mba?.


Simulinked

Recommended Posts

Τωρα στην Ελλαδα Μεταπτυχιακο συνηθως κανουν οσοι δεν μπορουν να βρουν δουλεια, οσοι θελουν να παρατεινουν την φοιτητικη τους ζωη για 2 επιπλεον χρονια και οσοι δεν θελουν να ασχοληθουν με το αντικειμενο τους και θελουν να πανε σε καποια αλλη ειδικοτητα.

 

Αναρωτιέμαι σε ποιά από τις 3 περιπτώσεις εντάσσομαι... Είμαι άραγε:

1. τεμπέλα που δε μπορώ να βρω δουλειά?

2. θέλω απλά να κάθομαι και να με πληρώνει ο πατέρας μου το μαστερ?

3. δε θέλω να δουλέψω σα μηχανικός και ασχολούμαι με Petri Nets, χρηματοοικονομική διοίκηση και ΣΥΑ?

 

Σε όποια όμως κατηγορία και να μαι, η απαξιωτική σου αναφορά παραμένει... Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε...

 

hmmypm, σε ευχαριστώ μελλοντικέ συνάδελφε που δεν με θεωρείς σοβαρή, μιας και για σένα ο σοβαρός μηχανικός δε κάνει MBA...

 

MscEng, ομοίως...

 

Απαξιώνεται όλοι σας ένα μαστερ που μπορεί στην ψαροκώσταινα Ελλάδα να είναι ένα κωλόχαρτο, αλλά στο εξωτερικό είναι το Νο.1 μαστερ που μπορεί να κάνει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με παρεξηγησες SGirl εγω απλα στιγματισα την πτυχιολαγνεια

ιδιαιτερα απο μερους ορισμενων αποφοιτων οι οποιοι δεν εχουν

τις βασικες γνωσεις αλλα τους μαρανε το MBA. Δεν ειπα οτι το

MBA ειναι ουτε αχρηστο ουτε τιποτα, απλα εδω στην Ελλαδα

πολλοι δεν ξερουν καλα καλα τι ειναι και σε τι θα τους

χρησιμευσει αλλα πανε να το κανουν γιατι τους ακουγεται

πιασαρικο.

 

Επισης διαφωνω καθετα με τον Θοδωρη που λεει οτι μεταπτυχιακα

κανουν μονο οι αργοσχολοι, διαφωνω καθετα. Αυτο που εχω δει

εγω ειναι οτι οι αργοσχολοι και οι ανεπροκοποι τελειωνουν την

σχολη τους στα 26-27 και καθονται σιγα μην τρεχουν για

μεταπτυχιακα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν

τις βασικες γνωσεις αλλα τους μαρανε το MBA.

 

Αυτοί δε θα μπορέσουν καν να τελειώσουν ΜΒΑ.

 

Επισης διαφωνω καθετα με τον Θοδωρη που λεει οτι μεταπτυχιακα

κανουν μονο οι αργοσχολοι, διαφωνω καθετα. Αυτο που εχω δει

εγω ειναι οτι οι αργοσχολοι και οι ανεπροκοποι τελειωνουν την

σχολη τους στα 26-27 και καθονται σιγα μην τρεχουν για

μεταπτυχιακα...

 

Φαντάζομαι διαφωνείς γιατί ο Θοδωρής έλεγε για όλους που κάνουν μεταπτυχιακό, και επειδή αυτό έθιγε και σένα προσωπικά... Αν το είχε συγκεκριμενοποιήσει σε αυτούς που κάνουν ΜΒΑ δε θα διαφωνούσες...

 

Τέλος, δε θίχτηκα προσωπικά... Απλά παρατηρώ μια απαξίωση σε κάτι που είναι διεθνώς είναι αναγνωρισμένο...

 

Προσωπική εμπειρία: σε αυτό το "και-καλά" ΜΒΑ που κάνω, έχω ξενερώσει απίστευτα... Είναι τόσο εύκολο που από τα 8 μαθήματα που είχα, μόνο στα 2 πραγματικά δυσκολεύτηκα, τα άλλα 6 ήταν τόσο βλακώδεις που αναρωτιέμαι πως τα εγκρίνουν αυτά τα ΠΜΣ... Παράδειγμα: την προηγούμενη εβδομάδα είχα εξέταση σε ένα μάθημα, η οποία εξέταση ήταν σκέτη παρωδία... Μοίραζε ο καθηγητης τα 9 και τα 10 λες και ήταν στραγγάλια... Εγώ όμως όλο αυτό το βρήκα τόσο βλακώδες που πήγα στο καθηγητή μπροστα σε όλους και του είπα:"Θέλετε να έχετε ένα μαστερ επιπέδου και κάνετε τέτοιες εξετάσεις?". Θα μπορούσα σα παρτάκιας να κάτσω να πάρω το 10 μου και να την δω μηχανικός με τρομερό ΜΒΑ, αλλά ρε φίλε, δε μπορώ αυτές τις ηλιθιότητες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή ακριβώς την εντύπωση έχω. Δεν έχω δει κανένα σοβαρό άτομο να κάνει MBA.

 

Ψάξε τα βιογραφικά των υψηλών (κορυφαίων) στελεχών πολλών πολευθνικών και θα δεις ότι είναι Μηχανικοί με ΜΒΑ. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και εγώ απεχθάνομαι τους "μανατζαραίους", αλλά κάποια πράγματα είναι δεδομένα. Το ΜΒΑ είναι ξεχωριστή κατηγορία από όλα τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά τα οποία θα συμφωνήσω ότι όπως εξελίσσονται τα πράγματα, είναι από ασήμαντα έως εντελώς άχρηστα. Το "μηχανιλίκι" όπως μας το πλάσαραν οι παλιότεροι έως σήμερα π-έ-θ-α-ν-ε. Πάρτε το χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επάγγελμά μας εκτός από την ενασχόληση με το αντικείμενο σπουδών περιλαμβάνει τόσο διαχείριση ανθρωπίνων πόρων όσο και διοίκηση επιχειρήσεων. Όποιος νομίζει ότι τα λίγα που μαθαίνουμε στην κάθε σχολή σχετικά με τα ως άνω αντικείμενα επαρκούν πλήρως για την διοίκηση μιας επιχείρησης τότε απατάται πλάνην οικτρά. Άλλωστε είμαστε στην εποχή που εκτός του τί ξέρεις και μπορείς να κάνεις μεγάλη σημασία έχει και το πώς τα πλασάρεις όλα αυτά στην οποιαδήποτε αγορά...

Link to comment
Share on other sites

tpanag, cna:

Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί μηχανικοί, ασόβαροι προφανώς κατά τα λεγόμενα των φοιτητών, διαλέγουν να κάνουν ΜΒΑ. Στο πολυτεχνείο παίρνεις τις βασικές τεχνικές γνώσεις για το αντικειμενό σου... Στο ΜΒΑ μαθαίνει να σκέφτεσαι πιο σφαιρικά, λαμβάνοντας και άλλες παραμέτρους όπως οικονομικούς, διοικητικούς, διαχείρησης ανθρώπινου δυναμικού, κτλ...

 

Στις μεγαλύτερες κατασκευαστικές/τεχνικές εταιρείες στο κόσμο, τις διευθυντικές υψηλές θέσεις τις έχουν μηχανικοί με απαραιτήτως το ΜΒΑ, αλλιώς προτιμούν να πάρουν οικονομολόγους με ΜΒΑ... Αυτό όμως δεν είναι επιθυμητό, γιατί ο οικονομολόγος σχεδόν ποτέ δε ξέρει την τεχνική φύση της δουλειάς...

Link to comment
Share on other sites

SPGirl ΠΑΛΙ δεν με καταλαβες! Το MBA ειναι μια χαρα διπλωμα

και αν γινει σωστα ειναι πολυτιμο αλλα το θεμα ειναι οτι εδω

στην ψωροκωσταινα το κανει και η κουτση Μαρια επειδη εχει

πιασαρικο ονομα και ειναι της μοδας! Αρα το προβλημα δεν ειναι

το MBA η το MSc η οτιδηποτε αλλα ο Ελλην που βλεπει τα πτυχια

σαν ΜΟΔΑ και σαν μεσο επιδεξης και οχι σαν μεσο ουσιαστικης γνωσης.

 

Ομοιως κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τα μεταπτυχιακα,αρκετοι

το κανουν για να το κανουν η για μεσο επιδειξης και οχι για την

γνωση! Προφανως και ενα μερος οσων κανουν μεταπτυχιακο

ειναι και χαραμοφαηδες ποιυ θελουν επεκταση της φοιτητικης ζωης

αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα!

 

Συμφωνω και επαυξανω οτι στα ΔΠΜΣ και ΠΜΣ εχει παραγινει

το κακο με τους βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

ενας ακομη λογος που εκαναν πολλοι μεταπτυχιακα κτλ κτλ ηταν οτι απεβλεπαν σε διορισμους στο δημοσιο, τωρα που αυτα κοπηκαν, οι αιτησεις σε μεταπτυχιακα προγραμματα εχουν μειωθει. πολλα ηταν της πλακας και ανοργανωτα και εβαζαν και διδακτρα και επρεπε να εχεις και ενα σωρο προσοντα να σε παρουν και το επαιζαν οτι αυτοι ηταν και αλλοι οχι, λες και στην αγορα δεν ξερουν οι εργοδοτες τι παιζει με το καθετι.

(και μιλαω με βαση γεγονοτα απο συμφοιτητες μου και αλλους λοιπους)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.