Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή αμοιβής


Recommended Posts

Κανονικά ο μηχανικός πληρώνεται για τις μελέτες.Η διαδικασία της οικοδομικής άδειας είναι κάτι άλλο για το οποίο θεωρητικά είναι ο ιδιοκτήτης υπέυθυνος , αφού αυτός είναι ο αιτών στο φάκελο της πολεδομίας.

Επιστροφή χρημάτων δε γίνεται για τις μελέτες που έχεις ήδη κάνει αφού αφιέρωσες κάποιο χρόνο.Επιστρέφεις μόνο χρήματα επιβλέψεων οι οποίες δε θα γίνουν.

Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να σε υπερασπιστεί το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα, για ένα μικρό ιδιωτικό έργο έγινε εγγραφή στο σύστημα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ και κατατέθηκαν τα χρήματα στην τράπεζα. Αποφάσισα όμως να μην συνεχίσω με το έργο και θέλω (για τους δικούς μου λόγους) να επιστρέψω την αμοιβή που μου κατατέθηκε στην Εθνική τράπεζα μείον την παρακράτηση του ΤΕΕ, (από το ΤΕΕ μου είπαν ότι μάλλον δεν θα μου επιστραφεί η παρακράτηση του 2%). Δεν σκοπεύω να εκδώσω ΑΠΥ. Η ερώτησή μου είναι οι εξής: υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με την εφορία (να φανεί από την βεβαίωση του ΤΕΕ το έργο και αφού δεν θα έχω κόψει παραστατικό να δημιουργηθεί πρόβλημα;) μπορεί μια υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι του επιστράφηκαν τα χρήματα να με γλιτώσει από τα σαγόνια της εφορίας σε κάποιο έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς γράψε σε παρακαλώ την ιδιότητά σου

 

το βρίσκω πολύ επικυνδυνο να μην κόψεις απόδειξη σε καιρούς που η εφορία προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξυγκι

 

επιπλέον το ΤΕΕ θεωρεί πως εφόσον έκανες τη μελέτη πρέπει να την πληρωθείς

άσχετα με το αν βγήκε ή όχι η άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.