Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Μεταλλικού Στεγαστρου/ Αποθήκη


Bdog

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φόρουμ οπότε με συγχωρείτε για τυχόν λάθη.

Προτού να ξεκινήσω ήμουν σπουδαστής μηχανολόγων μηχανικών στο ΤΕΙ της Λάρισας και λόγο οικονομικών δυσκολιών και τώρα πλέον οικογένειας δεν κατάφερα να το τελειώσω παρ όλο που έκατσα και τα τέσσερα χρόνια στην σχολή .

Πάω στο κύριο θέμα. Εκεί όπου νοικιάζω σπίτι ( μονοκατοικία με μεγάλη αυλή) δεν υπάρχει αποθήκη για να βάζω μέσα τα πράγματα που δεν χρειάζομαι τόσο άμεσα και όπως και μίλησα με το άτομο που νοικιάζω το σπίτι για να φτιάξω μια αποθήκη μου είπε ότι δεν μπορεί να βγει άδεια για αυτό, όχι θέμα κόστους αλλά κάποιον πραγμάτων που μάλλον δεν θέλει να μου πει αλλά γενικά έχω ακούσει άλλο θέμα αυτό όμως. Η ιδέα μου ήταν αν μπορούσα να φτιάξω εγώ αποθήκη σε στυλ κοντέινερ και δηλαδή να μην είναι πακτωμένο στο έδαφος αλλά να μπορεί να μετακινείται έτσι ώστε και αυτός να μην έχει πρόβλημα και εγώ να κάνω την δουλειά μου, το θέμα μου είναι αν θα είναι ασφαλές αυτό και αν μπορεί να στερεωθεί στο έδαφος το οποίο είναι χώμα κάτω, πανί και μετά χαλίκι από πανό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν αγόραζα απλά ένα κοντέινερ θα έπρεπε να έχω άδεια έτσι ώστε να το αφήσω μέσα σε αυτό το σημείο του σπιτιού;; Οι πέργκολες που είναι και στερεωμένες στο έδαφος πώς και δεν θέλουν άδεια και αυτό που δεν είναι θέλει;;

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, georgios_m said:

ναι. θα έπρεπε να έχεις άδεια. οι πέργκολες δεν είναι συμπαγείς κατασκευές.

 

Και είναι η κλασσική άδεια που βγαίνει η κάποια αλλη;;

Link to comment
Share on other sites

ναι, η κλασική είναι. μάλλον πρέπει να τα χωρέσεις όλα στο σπίτι σου. σίγουρα υπάρχουν περιθώρια οργάνωσης που δεν έχεις εξαντλήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgios_m said:

ναι. θα έπρεπε να έχεις άδεια. οι πέργκολες δεν είναι συμπαγείς κατασκευές.

 

Και είναι η κλασσική άδεια που βγαίνει η κάποια αλλη;;

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ δεν υπάρχει πιθανότητα να φοράνε 5 τόνοι ξύλα για τον χειμώνα συν συν αλλά πραγματα, το ίδιο ισχύει και για στέγαστρα;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να πάρεις ένα προκατασκευασμένο "σπιτάκι" από ...κάποιο πολυκατάστημα *...  χρειάζεσαι Μηχανικό να δεις αν θέλει άδεια και τι άδεια. Ακόμα θα χρειαστείς τη συναίνεση ιδιοκτητών.

 

*...σβυστηκε όνομα πολυκαταστήματος μην θεωρηθει διαφήμιση

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

1.jpg

 

Τροχόσπιτο - αποθήκη ρυμουλκούμενο..... Το μόνο που θέλει είναι μια άδεια ρυμούλκησης (φτηνή) από το υπουργείο συγκοινωνιών.... Πάρτο, βγάλε την "αδειούλα", πάρκαρέ το όπου γουστάρεις (χωρίς να βγάλεις τις ρόδες) και φτιάξε μια ωραιότατη αποθήκη (ή ότι, άλλο εσύ επιθυμείς).... Υπάρχουν και μεταχειρισμένα με εξαιρετικά χαμηλό κόστος.... Προϋπόθεση να έχεις αυτοκίνητο!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.