Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη πλάκας σε πρανές που υποχωρεί (τεχνικές λύσεις αντιστήριξης-υποθεμελίωσης)


serioannis

Recommended Posts

Σε οικόπεδο με μεγάλη υψομετρική κλίση 15μ στο πάνω μέρος έγινε βάση και έπεσε πλάκα για οικοδομή. Δεν έγιναν τα απαιτούμενα τοιχεία στο κάτω μέρος απο την αρχή με αποτέλεσμα το χώμα να υποχωρεί κάτω απο την πλάκα και να υπάρχουν μεγάλα κενά (στην περιοχή υπάρχουν πολλά νερά) . Θα ήθελα να ρωτήσω τι λύσεις υπάρχουν ώστε να επιχωματώσω το κάτω μέρος της πλάκας για να μην πέσει η οικοδομή.

 

Ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ερώτημα πρώτο: Ως ερωτών ποιος από τους ιδιοκτήτες είσαι της πάνω ή της κάτω ιδιοκτησίας?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη όταν λέω στο πάνω μέρος του οικοπέδου, εννοώ οτι έκανε το JCB  διαπλάντηση σαν πλατεία για να καλουπωθεί η πλάκα της οικοδομής. Ενας είναι ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θέλετε να ανεβάσετε φωτογραφίες για να καταλάβουμε!

ερώτημα 2ο: η οικοδομή κατασκευάζεται τώρα ή ήδη έχει κατασκευασθεί πλήρως 

ερώτημα 3ο : όταν λέτε πλάκα τι πλάκα εννοείται?  Π.Χ μια πλάκα 15-20εκ ή πλάκα 30-35 εκ 

ερώτημα 4ο : ο μηχανικός τα είδε αυτά και τι σας λέει

  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

άρα προφανώς  πρόκειται για ανέγερση μονώροφης κεραμοσκεπούς  οικοδομής. Έτσι δεν είναι?

Ο μηχανικός επί του θέματός σας, τι σας λέει?

υ.γ Κάλλιστα πάντως μπορεί να υποθεμελιωθεί, με την κατασκευή ενός τοιχείου υποθεμελίωσης και συγχρόνως  αντιστήριξης

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Δεν δίνει σημεία ζωής. Θέλω να τον αλλάξω.

Είναι εύκολο να μου κάνετε ένα σχεδιάγραμμα για να καταλάβω;

Μου είχε πει να βάλουμε χώμα όπως και έγινε στο κάτω μέρος του πρανούς, αλλά στο πάνω είναι πολύ κάθετο για να κάτσει.

Μου έχουν πει να γίνει τρύπα στη βάση και να περαστεί με νερό αμμοχάλικο. Κάτι τέτοιο είναι σωστό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, serioannis said:

...

Είναι εύκολο να μου κάνετε ένα σχεδιάγραμμα για να καταλάβω;

...

Συγνώμη ….

Οικοδομική Άδεια έχει βγει?

Στατική μελέτη Υπάρχει?

Ο επιβλέπων Μηχανικός (αν έχει οριστεί επίσημα) έχει ενημερωθεί ότι ξεκινούν τα έργα για να κάνει χάραξη και να δώσει οδηγίες?

 

Υ.Γ.

Αν συνεχίσεις τα έργα όπως έκανες έως τώρα κι αν συνεχίσεις να αναζητάς σχεδιαγράμματα για να καταλάβεις ΕΣΥ τι να κάνεις τότε στο τέλος θα το πάρεις αγκαλιά όλο το κατασκεύασμα…. Και να ελπίζεις να μη είναι άνθρωπος από κάτω όταν συμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, serioannis said:

Τα πάντα όλα υπάρχουν κανονικά και μηχανικός λέμε.

τα πάντα όλα μεν.... αλλά θεμέλια δεν είδα να έχει (ραντιέ?)

Μηχανικό λές δεν δίνει σημεία ζωής

Στατική μελέτη και ανάγκες αντιστήριξης εάν δεν το προέβλεψαν πρέπει να γίνει αναθεώρηση κλπ κλπ....

όλα ΑΥΤΑ μόνο με τον Μηχανικό σου που θα δίνει σημεία ζωής.

Αν δεν ζωντανέψει σταματάει η οικοδομή διότι ενέχει κίνδυνο πια....

 

Υ.Γ.

Ανέβασε τον ξυλότυπο της μελέτης που έχεις να καταλάβουμε τι προβλέπει τουλάχιστον (κι αν υπάρχει)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.