Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eγγραφή ΕΦΚΑ και ειδική κατηγορία ασφάλισης.


anasgeor

Recommended Posts

Ναι. Φαντάζομαι ότι έχω πρόβλημα επειδή έκανα την έναρξη δραστηριότητας στις 15/1/2021.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με ΕΦΚΑ τις προηγούμενες μέρες, μου είπαν ότι φαίνεται ότι όντως έχω επιλέξει την Ειδική, αλλά το σύστημά τους μου έχει βγάλει ειδοποιητήριο με την 1η κατηγορία.

Δεν ξέρω τι να πω!?!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το πήρε κανονικά. Βέβαια γράφει ότι θα συμψηφιστει το ποσό στα επόμενα ειδοποιητηρια. Αν θελει κάνεις να κλείσει το μπλοκάκι δηλαδή τι γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν τους έχει γράψει ακόμα το τσμεδε, θα τους πάρει τηλέφωνο και θα τους ρωτήσει την ασφαλιστική κατηγορία. Τώρα παίρνει τηλ του Ιουνίου-Μαΐου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμμμ να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Όλο το 2020 πλήρωσα 1η κατηγορία, τα ειδοποιητήρια άρχισαν να εμφανίζονται κάπου τον Νοέμβρη του 2020 αν θυμάμαι καλά (έναρξη έκανα Φλεβάρη του 2020). Για το 2021 μπόρεσα και έκανα κανονικά (εμπρόθεσμα) δήλωση και με έβαλε στην Ειδική. Τώρα με αυτό το νέο μήνυμα, που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι μπορώ να αλλάξω κατηγορία, όταν πάω στην αντίστοιχη επιλογή προφανώς μου βγάζει την εμπρόθεσμη δήλωση που έκανα για το 2021. Για το 2020 όμως τι γίνεται; Είναι κανείς αντίστοιχη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, anasgeor said:

Χμμμ να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Όλο το 2020 πλήρωσα 1η κατηγορία, τα ειδοποιητήρια άρχισαν να εμφανίζονται κάπου τον Νοέμβρη του 2020 αν θυμάμαι καλά (έναρξη έκανα Φλεβάρη του 2020). Για το 2021 μπόρεσα και έκανα κανονικά (εμπρόθεσμα) δήλωση και με έβαλε στην Ειδική. Τώρα με αυτό το νέο μήνυμα, που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι μπορώ να αλλάξω κατηγορία, όταν πάω στην αντίστοιχη επιλογή προφανώς μου βγάζει την εμπρόθεσμη δήλωση που έκανα για το 2021. Για το 2020 όμως τι γίνεται; Είναι κανείς αντίστοιχη περίπτωση;

Σίγουρα έχεις πάει στο σωστό?

 

1433003387_.png.3897aab470ed04408c88cd5f07072305.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, chman113 said:

Σίγουρα έχεις πάει στο σωστό?

 

1433003387_.png.3897aab470ed04408c88cd5f07072305.png

Ωπ, έχεις δίκιο, πήγαινα ασυναίσθητα στο "Επιλογή ασφαλιστική κατηγορίας", να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε ειδοποιητήριο για τον Φλεβάρη, δεν έγινε κανένας συμψηφισμός. Έτσι όπως τα υπολογίζω πρέπει να μου "γυρίσει" γύρω στο 800ρι από τις εισφορές που πλήρωσα λόγω υπαγωγής στην 1η αντί στην Ειδική κατηγορίας ασφάλισης για το 2020. Πληρώνουμε κανονικά μέχρι να γίνει αυτός ο συμψηφισμός για να μη γίνει καμιά στραβή;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, anasgeor said:

Βγήκε ειδοποιητήριο για τον Φλεβάρη, δεν έγινε κανένας συμψηφισμός. Έτσι όπως τα υπολογίζω πρέπει να μου "γυρίσει" γύρω στο 800ρι από τις εισφορές που πλήρωσα λόγω υπαγωγής στην 1η αντί στην Ειδική κατηγορίας ασφάλισης για το 2020. Πληρώνουμε κανονικά μέχρι να γίνει αυτός ο συμψηφισμός για να μη γίνει καμιά στραβή;

Συνάδελφε καλύτερα να τους στείλεις ερώτημα. Είναι λίγο λεπτό το ζήτημα πως λειτουργεί το σύστημα και δεν νομίζω ότι οφελεί να γράψουμε εδώ "εκτιμήσεις". 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.