Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά νομιμοποίησης αυθαιρέτων


GIAN2000

Recommended Posts

Σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο έχουν κατασκευαστεί οριζόντιες ιδιοκτησίες η μια δίπλα στην άλλη δηλαδή ισόγειο κ πρώτος όροφος η μεν και ισόγειο κ πρώτος όροφος η διπλα.

Στη ταράτσα τις διπλανής ιδιοκτησίας περίπου το 2000, ο ιδιοκτήτης της κατασκευασε ένα δώμα 30 Τ.μ περίπου, όπου και νομιμοποίησε με τον νόμο περί αυθαιρέτων του 2013 με την διαφορά όμως ότι στα δικαιολογητικά που κατέθεσε περιέλαβε την οικοδομική άδεια και του δικού μου ορόφου εκτός από του δικού του. Ερώτημα αυτό είναι εφικτό και αν ναι; σε ποια νομοθεσία αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι εννοεις πως εχει γινει συσταση καθετων

αρα καθε ενας τακτοποιει χωριστα  στην δικη του καθετη, χωρις να ρωτησει τον αλλον.

[για την  χρηση της δικης σου αδειας, πιθανολογω οτι την προσκομισε προς αποδειξη οτι καθε ενας εβγαλε την δικη του αδεια...δξ.  Εσυ διαφωνεις?]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει γίνει σύσταση επί καθέτου αλλά οριζόντιων ιδ., (με ξεχωριστά κλιμακοστάσια), και οκ πως την περιέλαβε στην δική του νομιμοποίηση αυθαιρέτου χωρίς την σύμφωνη γνώμη του συγκυριου επί του οικοπέδου και με ποια αιτιολογία; δε πρέπει να αναφέρεται στην έκθεση νομιμοποίησης; 

Link to comment
Share on other sites

αφου καθε ενας ειχε την δικη του  ανεξαρτητη -κατα πλατος-  "ΟΙ", υπαρχει ανεξαρτησια, αρα και "απλη καθετη"

οπότε καθε ενας ειχε και την χρηση της δικης του "ταρατσας"

Αυτο βγαινει  απο οσα λες

Για την αδεια, δξ τι "περιελαβε".

αυτα απο μενα
 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι δύο ΟΙ έγιναν με την ίδια άδεια, στο ίδιο οικόπεδο;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι έχει καμία σημασία οτι ανέβασε ο μηχανικός και την δική σας άδεια στο σύστημα (αλήθεια πως το γνωρίζετε αυτό;) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία; Εάν την έχει περιλάβει να φαίνεται στο ισόγειο του; Γιατί είναι σίγουρο ότι είναι χωρίς οικ. άδεια, (έχω την τακτοποίηση του).

Link to comment
Share on other sites

εμεις απαντησαμε για θεματα καθετης και τακτοποιησης

Για τυχον "ατασθαλιες"  του ενος κατα την τακτοποίηση  ...και μαλιστα  καθ' υποθεση του  εάν και τί   περιελαβε στην δική του τακτοποιηση,

αφορουν ερευνα που θα κανεις με τον  μηχανικο σου.

αυτα

και τελος  απο μενα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ κ εγώ υποθέσεις κάνω στις ερωτήσεις που μου κάνουν, αυτό που ρώτησα από την αρχή είναι εάν είναι σύνηθες να περιλαμβάνονται οικ. άδειες άλλων και μάλιστα όταν δεν έχουν καμία σχέση με το αυθαίρετο που νομιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.