Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δρόμος εντός οικισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα ως εκπρόσωπος του ιδιώτη πελάτη μου. 

Έχουμε οικόπεδο εντός οικισμού με δρόμο παλιό, προ του 85 χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας και με παλιά διώροφη κατοικία υφιστάμενη προ του 1955. Το 1987 ο γείτονας ζήτησε από τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους του οικοπέδου να περάσει δρόμο από το οικόπεδο τους για να έχει πρόσβαση στο δικό του που είναι από πίσω, ώστε να μπορέσει να βγάλει οικοδομική άδεια. Η παραχώρηση έγινε χωρίς συμβολαιογραφική πράξη με προφορική συμφωνία. Εκδόθηκε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο του γείτονα το 1990 και έγινε συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται η παραχωρηθείσα λωρίδα ως δημοτική οδός. Ο πελάτης μου θέλει να κάνει γονική παροχή στα παιδιά του το οικόπεδο και να συντάξει το πρώτο συμβόλαιο. Όταν μου έκαναν υπόδειξη των ορίων μου έδειξαν τον δρόμο ως δική τους ιδιοκτησία, και με ρώτησαν αν μπορούμε να το περιφράξουμε γιατί ο γείτονας είναι αλήθεια πως έχει κόψει μεγάλη λωρίδα μέσου πλατους 6.00μ. Ο από πάνω γείτονας αν κλειστεί ο δρόμος, το πλάτος του οποίου στο σημείο εισόδου στο οικόπεδο το έχει διαπλατύνει στα 7μ. περίπου, δεν θα έχει πρόσβαση από πουθενά για το σπίτι του. Θεωρώ πως δεν γίνεται να κλείσει το οικόπεδο και να του κόψει την πρόσβαση ακόμα και αν αυτή διανοίχτηκε μετά το 85. Επίσης, θεωρώ πως αν πάει δικαστικά ο πελάτης μου θα χάσει, καθώς δεν έχει συμβόλαια. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Μπορώ όμως στο τοπογραφικό να δείξω πως ο δρόμος που άνοιξε ο γείτονας είναι 4μ. ώστε να ξεκλέψω κάποια τετραγωνικά για τον πελάτη μου, χωρίς όμως να κόψω και την πρόσβαση στον από πάνω για να γλιτώσουμε και τα δικαστήρια; Ή από την στιγμή που εγώ δεν έχω αναγνωρισμένα όρια με συμβόλαιο και τοπογραφικό σε αντίθεση με τον γείτονα δεν μπορεί να γίνει τίποτα παραπάνω; Ευχαριστώ

Μεταφέρθηκε στην ενότητα μηχανικών 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο θέματα

1. Ο "δρόμος" δεν προϋφίσταται του 85, οπότε η άδεια κακώς εκδόθηκε, Αν μπορεί να αποδειχτεί η μη προϋπαρξη, η άδεια ανακαλείται (ψευδή στοιχεία για την έκδοσή της)

2. Ο γείτονας έχει αποκτήσει δικαίωμα διέλευσης, ανεξαρτήτως της νομιμότητας της οδού.

Δες τι πλάτος δρόμου αναφέρει η άδειά του και προχωράς ανάλογα. Θεωρώ πως η υπόθεση θα καταλήξει σε συμβιβασμό(*), οπότε θα χρειαστεί και δικηγόρος για τους σχετικούς χειρισμούς.

 

(*) Το ένα μέρος (εσείς) θα αποδεχθεί την ύπαρξη δημοτικής οδού προ του 85 (και, συνεπώς, την κατάτμηση του οικοπέδου σε δύο), και το άλλο μέρος (ο γείτονας) θα αποδεχτεί ένα "λογικό" πλάτος. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τετρις, σωστα

υποθετω οτι το 90 εκδοθηκε η αδεια με συναινεση ή με  καποια ΥΔ του μπροστινου οικοπεδου...

Ειμαστε στο 90 και οχι σημερα...

 κατα τα λοιπα

"Η παραχώρηση έγινε χωρίς συμβολαιογραφική πράξη με προφορική συμφωνία.

 Εκδόθηκε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο του γείτονα το 1990 και έγινε συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται η παραχωρηθείσα λωρίδα ως δημοτική οδός."

και ενα θέμα ειναι  τι ειδους συμφωνια ειχε γινει τοτε   για ποσο πλατος και οτι ανεχθηκε απο τοτε   μια διοδο πλατους.... μ.

 

"Εκδόθηκε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο του γείτονα το 1990 και έγινε συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται η παραχωρηθείσα λωρίδα ως δημοτική οδός".

η.... ονοματοδοσια σε ενα συμβολαιο   σαν "δημοτικής" δεν σημαινει οτι πραγματι ειναι δημοτικη οδος.

Εχετε πολλα θεματα να λυσετε

- Αν ο Δημος εγραψε στο κτηματολογιο αυτον τον δρομο...προφανως οχι αφου δεν εχει  συβολαιο.

- αν ο γειτονας  τον εγραψε και πώς

- αν ο μπροστινος εγραψε και τί..

Ας το δειτε στη βαση της δουλειας διοδου, σας βολευει ολους.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Η παραχώρηση έγινε χωρίς συμβολαιογραφική πράξη με προφορική συμφωνία.

 Εκδόθηκε οικοδομική άδεια στο οικόπεδο του γείτονα το 1990 και έγινε συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται η παραχωρηθείσα λωρίδα ως δημοτική οδός."

και ενα θέμα ειναι  τι ειδους συμφωνια ειχε γινει τοτε   για ποσο πλατος και οτι ανεχθηκε απο τοτε   μια διοδο πλατους.... μ.

Οι πελάτες μου είναι ομογενείς από την Αυστραλία. Ο γείτονας είναι 2ου βαθμού συγγενείς τους. Ο πελάτης μου δεν είχε παρουσία στο οικόπεδο για πολλά χρόνια. Η συμφωνία έγινε προφορικά, λόγω συγγενικής εμπιστοσύνης δεν ελέγχθηκε κατά τις εργασίες η διάνοιξη της διόδου. Από το 1990 και μετά ο πελάτης μου έχει έρθει Ελλάδα δυο φορές και δεν ασχολήθηκε με το θέμα ιδιαίτερα. Τώρα τα παιδιά του που θα γίνει η γονική παροχή επιθυμούν να ανακατασκευάσουν το σπίτι και άνοιξαν το θέμα. 

Στην οικοδομική άδεια του γείτονα αναγράφεται στο τοπογραφικό διάγραμμα και στο διαγραμμα κάλυψης αναγράφεται δημοτική οδός πλάτους 4μ. 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Αν ο Δημος εγραψε στο κτηματολογιο αυτον τον δρομο...προφανως οχι αφου δεν εχει  συβολαιο.

Η περιοχή βρίσκεται υπό κτηματογράφηση.

 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Ας το δειτε στη βαση της δουλειας διοδου, σας βολευει ολους.

Πως μπορεί να γίνει αυτό; 

Δηλαδή να προσμετρήσω στην επιφάνεια του δρόμου στο οικόπεδο, και να συντάξουν μετά το συμβόλαιο μια σ. πράξη οι δυο γείτονες για παραχώρηση λωρίδας ως δουλεία διόδου;

 

 

Δεν θα έχω θέμα εγώ, αν αναγράψω στο τοπογραφικό την λωρίδα που άνοιξε ο γείτονας ως τμήμα του οικοπέδου των πελατών μου;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tetris said:

Δες τι πλάτος δρόμου αναφέρει η άδειά του και προχωράς ανάλογα. Θεωρώ πως η υπόθεση θα καταλήξει σε συμβιβασμό(*), οπότε θα χρειαστεί και δικηγόρος για τους σχετικούς χειρισμούς.

Στην οικοδομική άδεια του σπιτιού του γείτονα αναφέρεται κοινοτικός/δημοτικός δρόμος πλάτους 4μ. ενώ στην πραγματικότητα ειναι πολύ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dimitrios1991 said:

Στην οικοδομική άδεια του σπιτιού του γείτονα αναφέρεται κοινοτικός/δημοτικός δρόμος πλάτους 4μ. ενώ στην πραγματικότητα ειναι πολύ παραπάνω

1. αρα

α] ή ισχυριζεσαι το ίδιο και τους δειχνεις την αδεια του διπλανου σαν "στοιχείο αποδειξης",

αλλα θα αποκαλυφθει οτι προκειται για "λαθος δρομο..."
 

β] ή το αποφευγεις,  αφου κρινεις οτι προκειται για "λαθος στοιχείο".

 2. το οτι η περιοχη ειναι υπο κτηματογραφηση, δεν απανταει στο ερωτημα: "ποιος ειναι ιδιοκτητης της λωριδας αυτης"

ούτε τι γραφουν στα Ε9.....

3] στον Δημο ρωτησες?

Εν τελει

4]. Δικαιουται να ισχυρισθει "χρησικτησια δουλειας διελευσης"  στο πλατος που θα συμφωνησετε....

το οποιο θα το επιδιωξει με μια αγωγη και συμβιβασμο ή ό,τι αλλο προτεινουν οι δικηγοροι.

Ασε τους δικηγορους να κανουν τα  υπολοιπα

  

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, dimitris GM said:

. Δικαιουται να ισχυρισθει "χρησικτησια δουλειας διελευσης"  στο πλατος που θα συμφωνησετε....

το οποιο θα το επιδιωξει με μια αγωγη και συμβιβασμο ή ό,τι αλλο προτεινουν οι δικηγοροι.

Ασε τους δικηγορους να κανουν τα  υπολοιπα

Εγώ παραδίδω τοπογραφικό αφού πραγματοποιηθεί ο συμβιβασμός ή ανεξάρτητα παίρνω τον δρόμο ως μέρος της ιδιοκτησίας και το προσμετρώ στο εμβαδό του οικοπέδου μου;

Link to comment
Share on other sites

Η χρησικτησία δεν στέκει, διότι ακυρώνει την άδεια

Άρα, ο δρόμος θα παραμείνει "δημοτικός" με 4,00 μ πλάτος.

Το λόγο, έχουν οι δικηγόροι...

συμπλ. 

Τοπογραφικό θα γίνει μετά το "συμβιβασμό"

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.