Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ξύλινη στέγη υπολογίζεται στην αμοιβή μηχανικού;


Recommended Posts

Δε μπορώ να βρω πώς θα μπορούσα να προσθέσω στις επιφάνειες του κτιρίου , την επιφάνεια της ξύλινης στέγης (πρόκειται για νέα κατοικία) . Θα δοκιμάσω αύριο να επικοινωνήσω με την εταιρία του προγράμματος , αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συν. μέχρι τωρα από προσωπική εμπειρία, σε νέα οικοδομή η στέγη και η περίφραξη δεν τιμολογούνται για τον υπολογισμό της αμοιβής.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά δεν το ζήτησε ποτέ η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η στέγη, ούτε η περίφραξη χρησιμοποιούνται στο συμβατικό

υπολογισμό της αμοιβής των μηχανικών. (η περίφραξη θεωρήται μέρος

της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις συμβατικό υπολογισμό, όχι.

Η μόνη περίπτωση που υπολογίζεις την στέγη, είτε ξύλινη είτε μεταλλική, είναι όταν έχεις προσθήκη στέγης σε δώμα ή αντικατάσταση υπάρχουσας στέγης.

Και στις δύο περιπτώσεις βάζεις τα τετραγωνικά της στέγης στην κατηγορία του συμβατικού προϋπολογισμού που γράφει "Αντικατάσταση στέγης".

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της αντικατάστασης υφιστάμενης στέγης, υπάρχει η

περίπτωση να μπορεί να θεωρηθεί σαν εργασία μικρής κλίμακας

(μέγιστο άνοιγμα 7,50μ κλπ) και να μην χρειάζεται κατάθεση αμοιβής

και κανονική άδεια (παρά κάποιο ποσό που συμφωνείς με τον πελάτη

χωρίς ελάχιστο όριο).

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είπαν και άλλοι συνάδελφοι , όντως η στέγη δεν προστίθεται στις επιφάνειες σε περίπτωση νέου κτιρίου . Ωστόσω , κάποιος μου είπε πως αν θέλω ντε και καλά να του πάρω λεφτά και για τη στέγη , τότε να υπολογίσω με αναλυτικό υπολογισμό τον προϋπολογισμό της στέγης , ώστε να μπορώ να προσθέσω μελέτη στατικών για αυτήν ! Καλό ακούγεται , αλλά τι να το κάνεις όταν ο ιδιοκτήτης θα΄χει πάρει προσφορά μικρότερη από άλλον απλά και μόνο μη βάζοντας τη στέγη ; ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικά για προσθήκη ξύλινης στέγης σε υφιστάμενο κτίριο ξέρει κανείς πως βγάζουμε αμοιβή?

Αναλυτικό προυπολογισμό ή συμβατικό και αντικατάσταση στέγης?

Επίσης με το ΙΚΑ τι γίνεται? Αν το συνεργείο της στέγης δεν υπάγεται στο ΙΚΑ τα "γλυτώνεις"?

Link to comment
Share on other sites

Τί κάνεις, προσθήκη ή αντικατάσταση; Αν κάνεις προσθήκη γιατί να χρησιμοποιήσεις αντικατάσταση στέγης; Εντω μεταξύ όπως ειπώθηκε, η αντικατάσταση για συνήθεις περιπτώσεις ανήκει σε εργασίες μικρής κλίμακας.

Ψηφίζω αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

Οχι δεν έιναι αντικατάσταση στέγης. Οπως είπα είναι προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο κτίριο.Ακόμα και σε αυτη την περίπτωση μπορώ να πάω συμβατικό προυπολογισμό με "αντικατάσταση στέγης"? Το προτιμώ αν είναι εφικτό. Λογικά ο αναλυτικός θα βγάλει μεγαλύτερη αμοιβή αλλά προκειται για φίλο μου κ θα'θελα να βγεί όσο το δυνατόν μικρότερη.

Με το ΙΚΑ ξέρετε τίποτα. Το πληρώνει αναγκαστικά ο ιδιοκτήτης ακόμα κ σε συνεργείο που δεν ανηήκει στο ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.