Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο βεράντας


Recommended Posts

Στην πολεοδομία λένε ότι επιτρέπεται η τοποθέτηση κινητών κατακόρυφων γυάλινων στοιχείων για την προστασία από καιρικές συνθήκες εφόσον δεν θα ενοποιηθεί με υπάρχοντα κύριο χώρο που εξυπηρετεί

Link to comment
Share on other sites

κανένα στοιχείο για αυτές τις "ομορφιές" που περιγράφετε αγαπητοί συνάδελφοι έχετε? γιατί εμένα μου ακούγονται ολίγον περίεργα....

 

πού νομοθετήθηκε? στη βουλή? και ποια πολεοδομία τα λέει αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έγγραφο από την πολεοδομικό γραφείο του Δήμου Καλλιθέας με ημερομηνία 1995 που γράφει αυτό ακριβώς που ανέφερα χωρίς να το δικαιολογεί βάσει ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την ειρωνεία...Είμαι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αν αμφισβητείς την ιδιότητα μου.Εγώ δεν είπα αν είναι σωστό ή όχι, είπα ότι στην Ελλάδα όπου υπάρχει νόμος υπάρχει και ένα παράθυρο και ότι η πολεοδομία (που είναι η δουλειά της να τηρει το γράμμα του νόμου περισσότερο από οποιονδήποτε μηχανικό) δίνει τέτοιες απαλλακτικές αποφάσεις

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν την καταλαβες γιατι δεν την μετεφρασες σωστα.. Η ουσια της παρατηρησης του συναδελφου ειναι οτι επειδη η πολεοδομια Καλλιθεας εβγαλε ενα τετοιο χαρτι δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει και σε καθε πολεοδομια της χωρας (δεν θα ειναι πρωτη φορα αλλωστε που συμβαινει κατι τετοιο)..

 

Αν ομως για παραδειγμα καποιος πελατης μου που ηθελε να κανει κατι αντιστοιχο και εγω του ειπα πως αυτο δεν ειναι νομιμο, κανει μια αναζητηση για αυτο το θεμα στο google και βρει αυτην την καταχωρηση, το πιθανοτερο ειναι να αρχισει τα ευχολογια..

 

Με αλλα λογια εσυ κι εγω και ο καθε μηχανικος που συμμετεχει στο χωρο αυτο, γνωριζουμε την ασυνεπεια και την διαφορετικοτητα καθε πολεοδομιας (και οχι μονο).. Ο ιδιωτης ομως αγνοει την κατασταση αυτη.. Και εχει την εντυπωση οτι αφου ισχυει εκει γατι να μην ισχυει και εδω.. Και εκει αρχιζουν τα προβληματα..

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις το ζητημα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει ειρωνεία, απλά ο skyclad διακριτικά έκανε μία παρατήρηση για ένα θέμα που πολλάκις έχουμε θίξει στο Φόρουμ (προβλήματα μηχανικού από ιδιώτη πελάτη, λόγω κακής ενημέρωσης του δευτέρου).

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν την καταλαβες γιατι δεν την μετεφρασες σωστα.. Η ουσια της παρατηρησης του συναδελφου ειναι οτι επειδη η πολεοδομια Καλλιθεας εβγαλε ενα τετοιο χαρτι δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει και σε καθε πολεοδομια της χωρας (δεν θα ειναι πρωτη φορα αλλωστε που συμβαινει κατι τετοιο)..

 

Αν ομως για παραδειγμα καποιος πελατης μου που ηθελε να κανει κατι αντιστοιχο και εγω του ειπα πως αυτο δεν ειναι νομιμο, κανει μια αναζητηση για αυτο το θεμα στο google και βρει αυτην την καταχωρηση, το πιθανοτερο ειναι να αρχισει τα ευχολογια..

 

Με αλλα λογια εσυ κι εγω και ο καθε μηχανικος που συμμετεχει στο χωρο αυτο, γνωριζουμε την ασυνεπεια και την διαφορετικοτητα καθε πολεοδομιας (και οχι μονο).. Ο ιδιωτης ομως αγνοει την κατασταση αυτη.. Και εχει την εντυπωση οτι αφου ισχυει εκει γατι να μην ισχυει και εδω.. Και εκει αρχιζουν τα προβληματα..

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις το ζητημα..

Αν είναι έτσι τοτε δεκτή η παρατήρηση. Εγώ ανέφερα απλά κάτι που γνώριζα, δεν φαντάστηκα τέτοια προέκταση.Είμαι νέος συνάδελφος ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και δεν ειρωνεύτηκα εσένα φίλτατε skyclad.

 

η ειρωνία μου απευθύνεται προς την ποιότητα του εγγράφου που έχεις, το οποίο αν το πάμε σε 100 πολεοδομικά γραφεία, τα 99 θα βάλουν τα γελια, αν γράφει αυτά που μεταφέρεις και που ούτε στον ΓΟΚ στηρίζονται, ούτε στέκουν λογικά.

 

και βέβαια η συνέπεια που περιγράφει ο pk10gr είναι η μόνιμη μου έννοια εδώ μέσα, επειδή από συναδελφους-λαμόγια-πονηρούληδες έχω χάσει πολλές δουλειές κατα καιρούς, επειδή ο πελάτης ήταν ξερόλας (ξερόλας = το πιο ευκολόπιστο κορόιδο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.