Μετάβαση στο περιεχόμενο

αδεια θεσης παρκινγκ σε κοινοχρηστο χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος σε πολυκατοικία χτισμένη πριν το 1979. Στους τελευταίους πέντε μήνες, δύο φορές έσπασαν το τζάμι του αυτοκινήτου και μου έκλεψαν ό,τι είχα μέσα καθώς έβγαλαν και πλαστικά εντός και εκτός του αυτοκινήτου. Αποτέλεσμα αυτού είναι να πληρώσω 6 χιλιάρικα για να αντικαταστήσω τις ζημιές και να προσθέσω επιπλέον συναγερμούς ! Στην προσπάθεια αυτή, να προστατεύσω το αυτοκίνητο σκέφτηκε να κάνω θέση πάρκινγκ σε κοινόχρηστο χώρο, την πρασιά. Όπως ρώτησα την πολυκατοικία καταστατικό ή κανονισμός πολυκατοικίας δεν υπάρχει. Να τονίσω ότι όσο χρόνια βρίσκομαι εδώ, υπάρχουν γείτονες που χρησιμοποιούν την πρασιά για αποθηκευτικό χώρο, στοιβάζοντας πλαστικές ή μεταλλικές ντουλάπες καθώς και λάστιχα και παντός είδους εργαλεία. Στην απόγνωση μου και σύμφωνα με ένα άλλο θέμα στο παρόν φόρουμ, απευθύνθηκα σε πολιτικό μηχανικό .  Ο μηχανικός μου επιβεβαίωσε ότι έχω τη δυνατότητα και μου είπε ότι θα πρέπει να βγει άδεια δόμησης μικρής κλίμακας . Έτσι λοιπόν ζήτησα να τρέξει το ζήτημα(τόσο για την άδεια, όσο και για την κλίση του πεζοδρομίου) και όπως ενημερώθηκα χθες η διαδικασία προχωράει και θα είναι έτοιμα σε 2 εβδομάδες.

Η απορία μου είναι εάν υπάρχει τρόπος να με εμποδίσει κάποιος γείτονας είτε με καταγγελία είτε με ασφαλιστικά μέτρα από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας. Όλα τα σχέδια του σπιτιού και τις άδειες όταν το αγόρασα τα παρέδωσα στον μηχανικό όπως μου ζητήθηκε , μαζί και με λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο,

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

Για να ασφαλίσετε το αυτοκίνητό σας στην κοινόχρηστη πρασιά, δεν αρκεί να ορίσετε μια συγκεκριμένη "δική σας" θέση, αλλά να δημιουργήσετε ένα κλειστό χώρο σε αυτή τη θέση.

Είστε βέβαιος ότι ο μηχανικός κατάλαβε τι θέλετε να κάνετε και σας είπε ότι επιτρέπεται ????

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, antloukidis said:

Για να ασφαλίσετε το αυτοκίνητό σας στην κοινόχρηστη πρασιά, δεν αρκεί να ορίσετε μια συγκεκριμένη "δική σας" θέση, αλλά να δημιουργήσετε ένα κλειστό χώρο σε αυτή τη θέση.

Είστε βέβαιος ότι ο μηχανικός κατάλαβε τι θέλετε να κάνετε και σας είπε ότι επιτρέπεται ????

Καλησπέρα σας

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την απάντησή σας.

Ο μηχανικός ήρθε να κάνει επίβλεψη του χώρου καθώς και να του εξηγήσω τι ήθελα. Η πρασιά έχει στην είσοδο μια καγκελόπορτα ύψους 1,6 και πλάτος σχεδόν διπλάσιο. Η πρόταση η δικιά μου , εφόσον είναι νόμιμη, ήταν να αποκτήσει μια κλίση το πεζοδρόμιο , το οποίο έχει ύψος 20 εκατοστα, να αλλαχτεί η καγκελόπορτα με μια νέα που θα είναι συρταρωτή και επίσης να έχει μεγαλύτερο άνοιγμα από την συγκεκριμένη ώστε να μπορεί να εισέρχεται το ιδιωτικό όχημα και να το σταθμεύω στην άκρη έτσι ώστε να μπορεί να διέρχονται οι υπόλοιποι γείτονες.Συγχρόνως του έδειξα τι συμβαίνει στις διπλανές πολυκατοικίες, οι οποίες έχουν όλες είσοδο πάρκινγκ. Η πρασιά αποτελείται μόνο από ξερό χώμα. Σε όλο το μήκος της υπάρχουν και 3 προβολείς με ανιχνευτή κίνησης.. Όλο το κόστος της εργασίας ( μέχρι και την τοποθέτηση νέων πλακών στην είσοδο της πρασιάς) το επωμίζομαι εγώ.

Εσείς , αν κατάλαβα καλά, εννοείται εκτός από την θέση , να κατασκευαστεί ένας κλειστός χώρος όπου θα μπαίνει το αυτοκίνητο . Όχι κάτι τέτοιο δεν ζήτησα ακόμη. Επειδή δεν έβρισκα πάρκινγκ αναγκαζόμουν να παρκάρω μακριά από την οικία μου με τα αποτελέσματα να είναι τραγικά.

Εσείς πιστεύετε ότι μπορούν να μπλοκάρουν την διαδικασία με κάποιο τρόπο ; ακόμη και εάν βγει η άδεια τόσο από το υπουργείο περιβάλλοντος όσο και από τον δήμο ;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εκδοθούν νόμιμες άδειες, ίσως και με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών, δεν θα έχετε έννομο εμπόδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, antloukidis said:

Εφόσον εκδοθούν νόμιμες άδειες, ....

τονισμένο το εφόσον ....

όχι τίποτα άλλο, αλλά να έχει τον συνδυασμό, υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης και κάλυψης αν γίνει πέραν του υφιστάμενου περιγράμματος του κτηρίου και αν το έχει να δεχτούν οι υπόλοιπο όλο τον ΣΔ που περισσεύει να τον πάρει οι πιθανότητες λογικά είναι ιδιαίτερα μικρές .....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Εφόσον εκδοθούν νόμιμες άδειες, ίσως και με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών, δεν θα έχετε έννομο εμπόδιο.

 

19 λεπτά πριν, Didonis said:

τονισμένο το εφόσον ....

όχι τίποτα άλλο, αλλά να έχει τον συνδυασμό, υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης και κάλυψης αν γίνει πέραν του υφιστάμενου περιγράμματος του κτηρίου και αν το έχει να δεχτούν οι υπόλοιπο όλο τον ΣΔ που περισσεύει να τον πάρει οι πιθανότητες λογικά είναι ιδιαίτερα μικρές .....

Καλησπέρα σας και πάλι,

Όπως με διαβεβαίωσε ο μηχανικός, η άδεια της έγκρισης μικρής δόμησης θα βγει και θα έχει διάρκεια ενός έτους (όπως βλέπω στα χαρτιά) . Έπειτα θα έρθει ο δήμος , φαντάζομαι κάποια υπηρεσία του δήμου, για να δώσει άδεια για το πεζοδρόμιο. Από εκεί και πέρα πώς μπορεί να κωλυσιεργήσει η όλη διαδικασία ;  Υπάρχει περίπτωση για ασφαλιστικά μέτρα από κάποιους γείτονες ;  Μάλιστα με κάποιους συγκεκριμένους, που συνομίλησα, μου ανέφεραν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που θα προχωρήσουν έπειτα και αυτοί. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι είναι κάθετα αντίθετοι, έχοντας όμως τοποθετήσει λάστιχα και ντουλάπες (αποθηκευτικού χώρο)

Κύριε @Didonis τολμώ να πω ότι με αγχώσατε . Έχετε τη διάθεση και το χρόνο να εξηγήσετε το μήνυμά σας περαιτέρω ή να με κατευθύνετε σε κάποια σχετική νομοθεσία ; 

Ίσως να αμελώ κάτι εγώ ή δεν χρησιμοποιώ κάποια ορολογία του επαγγελματικού κλάδου σωστά. Σε κάθε περίπτωση την Δευτέρα θα επισκεφθώ τον επιβλέπων μηχανικό, για να εξαλείψω ή να αυξήσω τις όποιες ανησυχίες μου. Με εντυπωσιάζει πάντως, διότι ήταν πολύ σίγουρος και η αλήθεια είναι ότι έχω ξανά συνεργαστεί μαζί του για μια εξοχική κατοικία.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για εργασιες- επεμβαση στα κοινοχρηστα.[Διαπλατυνση εισοδου, αντικατασταση εξωπορτας κλπ εργασιες δξτί]

Αρα απαιτειται η πλειοψηφια του κανονισμου και,  ελλείψει αυτου, του 100% των ιδιοκτητων.

- Στην ΥΔΟΜ θελουν ή κανονισμο ή συναίνεση  για εργασιες επι κοινοχρήστων, αρα μην εισαι βεβαιος οτι θα εκδοθει τετοια αδεια.

- Για αδεια εισοδο-εξοδου και υποβαθμση πεζοδρομιου  απο τον Δημο θελουν

[πχ. Δημος Ιωαννινων]  Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει ο ενδιαφερόμενος να προσκομίσει για τη λήψη της αδείας στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι τα παρακάτω:

site_red_checker.gif

Σχέδιο ισογείου εγκεκριμμένο από τη Διεύθυνση Πολεοδομίας, όπου να φαίνονται οι χώροι στάθμευσης.

site_red_checker.gif

Απλό Σχέδιο του πάρκινγκ, στο οποίο να φαίνεται το άνοιγμα της εισόδου και το πλάτος του πεζοδρομίου.

site_red_checker.gif

Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 του διαχειριστή της πολυκατοικίας, η οποία θα δηλώνει ότι: ¨η χρήση του πάρκινγκ θα γίνεται απ΄όλους όσους έχουν δικαίωμα χρήσης¨.

site_red_checker.gif

Απλή αίτηση (χορηγείται από την Υπηρεσία)"
 

Πλεον των αλλων προβληματων που  γεννωνται για το ποιος και με ποιό δικαιωμα θα απομακρυνει ολα τα αχρηστα που βρισκονται στον ακαλυπτο αλλά ανηκουν σε  καποιους"  που δεν θελουν....

Αρα ρωτας και στον Δημο σου 

 

Φυσικα εάν καποιοι δεν συμφωνουν να παρουν τα "σκουπιδια" θα αναγκασθεις να βγαλεις δικαστικη αποφαση......

Για να κάνεις εργασιες, η αδεια απο την ΥΔΟΜ δεν ειναι τιτλος κυριοτητας.

Ακομα και εάν στην δοσουν, οποιοσδηποτε μπορει να την προσβαλλει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, μια ζωή την έχουμε που λέει και το άσμα…

 

εγώ αναφέρθηκα αποκλειστικά στην επιθυμία σου να κατασκευάσεις ΚΑΙ στεγασμένη θέση στάθμευσης. Αυτό  θέτει κι άλλα ζητήματα σαν αυτά που ανέφερα.

Η άδεια που ήδη έχεις αναθέσει για διαμορφώσεις του ακάλυπτου χώρου ή πρασιά ή ότι άλλο θες αφού δεν έχει κατασκευή δομήματος δεν την επηρεάζει.

Τώρα γιατί κάνεις μια άδεια για τις διαμορφώσεις και δεν έχεις μιλήσει μέχρι τώρα με τον μηχανικό σου και για το άλλο, δεν το ξέρω και φυσικά δεν μας αφορά.

Μας αφορά. όμως γιατί τις απορίες που θέτεις εδώ δεν τις λύνεις με τον συνάδερφο που έχει αναλάβει το ακίνητο σου, έχει όλα τα δεδομένα στα χέρια και ότι πει ο ίδιος αυτό έχει βάρος και όχι αναζήτηση απαντήσεων στα τυφλά και πιθανά με λάθος περιγραφή καταστάσεων.

Δηλαδή να καταλάβω…. Αν έμπαινες σε χειρουργείο και εκεί που έχει ξεκινήσει η διαδικασία κι ας πούμε είσαι ξύπνιος θα έλεγες στον γιατρό σου, μισό λεπτό γιατρό να μπω στο διαδίκτυο αν τώρα που έφτασες στην σπλήνα να πας από αριστερά ή από δεξιά …..

Συνοπτικά. Μίλα με τον Μηχανικό και ότι σου πει.

Τέλος

(Υ.Γ.

Απορία

Σε ποια περιοχή είσαι έστω χοντρικά και σου έκλεψαν 2 φορές το αμάξι?)

 

Και μη κάνεις παράθεση ολόκληρα κείμενα. Είναι κουραστικό. Πάτα το κουμπάκι απάντηση

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@Didonis  περιοχή Ιπποκρατείου Θεσ/νικης ( Κάτω Τούμπα θεωρείται) .

Στέγαστρο δεν θέλω να βάλω, απλώς να σταθμεύω το όχημα. Με τον μηχανικό μίλησα το πρωί και αύριο κανόνισα συνάντηση για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα.

Το παράδειγμα που αναφέρατε είναι άτοπο . Όπως λοιπόν και στον χώρο της υγείας θα πάρει κάποιος μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλο ιατρό έτσι λοιπόν μου δίνεται και σε εμένα  η δυνατότητα, ως ιδιώτης, να ρωτήσω για μια δεύτερη, τρίτη, εκατοστή άποψη. Εκτός και εάν πιστεύετε ότι ο μηχανικός είναι αυθεντία.

Αν λοιπόν ήταν τόσο κακό να ρωτήσω εδώ μέσα και να απαντήσουν επαγγελματίες του κλάδου όπως και εσείς, ζητώ συγγνώμη που δεν σας επέτρεψα να αξιοποιήσετε το χρόνο σας  πιο εποικοδομητικά από το να απαντάτε σε κάποιον ανίδεο σαν και εμένα.

Εύχομαι να μην αντιστραφούν οι ρόλοι, και ένας μηχανικός να επισκεφθεί έναν γιατρό και να του φέρει το παράδειγμα του στεγάστρου ως απάντηση στο πρόβλημά του.

 

Καλή συνέχεια σε ό,τι και εάν κάνετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.