Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή κάμψης


 

Recommended Posts

κατερινάκι, σε ρωτησα κατι που το απαντας με ενα ναι ή ενα όχι:

 

το ειπε ο καθηγητης ή ο χαμάλης του καθηγητη?

 

και αν ξέρει να κάνει καλά τη δουλειά του, αυτό μπορώ να το κρίνω και εγώ και όλοι

 

αυτο ομωσ δεν σημαινει οτι εφελκυεται η κολωνα??πωσ γινεται αυτο??? δηλαδη να το αφησω οπωσ το εχω κανει?

δεν έχει σχεση η κολώνα, βαλαμε έδραση, το προβλημα ειναι αυτο που ειπωθηκε προγενεστερα, ειναι μικρό το μήκος και η δοκός εφελκύεται (αφού ο terry το ελυσε και το επιβεβαίωσε)

 

βασικα πιστευω οτι ξερει την δοθλεια του.ετσι εχει δειξει τουλαχιστον σε μασ που δεν ξερουμε πρακτικα θεματα.εχει γινει καποια χοντραδα?

όχι βρε, αλλά αν ειναι αυτός καθηγητής, εγω postαρω από τα κεντρικα της NASA

 

αλλά έτσι ειναι, αντι το χρόνο που απαιτείται να υπολογίσεται πλάκες ΜΕ 3 δεκαδικά(!!!!) σας τον αφιέρωνε να σας μάθει γενικές αρχές σχεδιασμού, τότε τα πράγματα θα ήταν αλλιώς

 

και αυτόν όπως τον κοβω από "πρακτικά θέματα" που λες και συ δεν τον βλέπω να σκίζει

 

για τα πλαίσια ας μη το συζητήσω καθόλου...... 3 λαλούν και 2 χορεύουν

 

τελοσπάντων, καλά να'μαστε απλά καταλαβαίνω γιατι πάνε να μας φορέσουν q=nv=1

 

edit: εκτος και αν εκανες εσυ το φορέα, οπότε αυτο με τα πλαίσια δεν ισχύει που ειπα (για να μη παρεξηγούμαστε)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατερινάκι, σε ρωτησα κατι που το απαντας με ενα ναι ή ενα όχι:

 

το ειπε ο καθηγητης ή ο χαμάλης του καθηγητη?

 

και αν ξέρει να κάνει καλά τη δουλειά του, αυτό μπορώ να το κρίνω και εγώ και όλοι

 

 

δεν έχει σχεση η κολώνα, βαλαμε έδραση, το προβλημα ειναι αυτο που ειπωθηκε προγενεστερα, ειναι μικρό το μήκος και η δοκός εφελκύεται (αφού ο terry το ελυσε και το επιβεβαίωσε)

 

 

όχι βρε, αλλά αν ειναι αυτός καθηγητής, εγω postαρω από τα κεντρικα της NASA

 

αλλά έτσι ειναι, αντι το χρόνο που απαιτείται να υπολογίσεται πλάκες ΜΕ 3 δεκαδικά(!!!!) σας τον αφιέρωνε να σας μάθει γενικές αρχές σχεδιασμού, τότε τα πράγματα θα ήταν αλλιώς

 

για τα πλαίσια ας μη το συζητήσω καθόλου...... 3 λαλούν και 2 χορεύουν

 

τελοσπάντων, καλά να'μαστε απλά καταλαβαίνω γιατι πάνε να μας φορέσουν q=nv=1

 

ο καθηγητησ το ειπε.εγω παντωσ ακρη δεν βγαζω....τι εχουν τα πλαισια?

Link to comment
Share on other sites

σε 2-3 χρόνια καλα να'μαστε, γυρνα και ξαναδες το, δεν αναλυονται αυτά από posts σε forums

 

edit: μην κάνεις τα παντα quote, ξερουμε γιατι μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

σε 2-3 χρόνια καλα να'μαστε, γυρνα και ξαναδες το, δεν αναλυονται αυτά από posts σε forums

 

οκ.για να το λεσ κατι παραπανω ξερεισ....να ρωτησω κατι αλλο..γιατι δ μου ανοιγει το download των συνεχων δοκων?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να εγκριθεί το αρχείο από τους Διαχειριστές (το έγραψα παραπάνω).

 

Ο ΕΚΩΣ στην §Σ.1.7 γράφει: "Γενικά οι υπολογισμοί θα παρουσιάζονται με ακρίβεια τουλάχιστον 3 σημαντικών ψηφίων."

Ψηφία δεν είναι μόνο τα δεκαδικά. Σημαντικά ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναγνωρίζω στο κατερινάκι, ότι προσπάθησε να την ψάξει τη δουλειά στο μέτρο του δυνατού

 

μπράβο σου!!! (και το εννοω)

 

Γενικά οι υπολογισμοί θα παρουσιάζονται με ακρίβεια τουλάχιστον 3 σημαντικών ψηφίων

 

μπραβο, η λέξη κλειδί

 

http://www.physics.uoi.gr/courses/PhysLabsII/significant%20digits%20main.htm

 

όσα (χοντρικά θα λεγαμε) εχει νόημα η ακριβεια π.χ. στη διαστασιολόγηγη Δεξαμενων Αερισμού δεν υπολογίζουμε και τα milisecond που πιθανοτικα ειναι ο χρόνος παραμονής ενος μορίου νερού σε αυτή

 

τα σημαντικα ψηφία αλλάζουν για καθε τι που μας περιβάλλει, στις πλάκες ειναι 2 π.χ. 0,18μ

 

στις μετακινήσεις του φορέα ειναι 3-4 , στο π=3,14 ειναι 2,

 

ανάλογα τι ψάχνεις και παει λεγοντας

 

Χωρις σημαντικά ψηφία, η ζώη του μηχανικού θα ήταν σκ@τ@

Link to comment
Share on other sites

του terry ή του Xαρη, του Χάρη μπορει να μην εχει παρει εγκριση ακομη, ειναι και σε msdos, γιατι δεν κατεβαζεις του terry?

 

αυτο κατεβασα το msdos αλλα κατι δ παει καλα.ειδα και το αλλο νομιζω του τερρυ αλλα αποτι καταλαβα ειναι μεχρι 2 ανοιγματα.ευχαριστω πολυ και συγνωμη που σασ επρηξα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μια ροπή 80,236kNm μπορούμε να την γράφουμε 80,2kNm αν κατάλαβα καλά.

Επίσης, μια ροπή 0,285678kNm θα την γράψουμε 0,286kNm. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.