Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή κάμψης


 

Recommended Posts

άσε τι είπε αυτός, σημασία έχει τι λέω εγώ

και εγώ λέω ότι αν δεν μου πεις τι θες να προσομοιώσεις, δεν μπορω να σου απαντήσω

 

από αυτά ομως που με το σταγονόμετρο λες και από το διάγραμμα ροπών του σύντεκνου terry, αν ειναι κτιριακό τοτε έχεις στις ακραίες στηρίξεις υποστυλώματα και στις ενδιάμεσες τοιχεία

 

αυτό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά ρε terry... και εσύ πας και τα δίνεις όλα τα καλά έτσι στη φόρα με τη μία? Αντιστάσου λίγο...

 

@Κατερίνα

Δεν ξέρω αν στο έχουν ξαναπεί αλλά στα downloads κοίταξες? Θα βρεις αρκετά χρήσιμα πράγματα. Ενδεικτικά σου αναφέρω αυτό. Επίσης κάνει αναζήτηση στο φόρουμ για δωρεαν προγραμματα ανάλυσης. Θα βρεις διάφορα.

 

edit

Πάντως όταν βρεις λίγο χρόνο ξεσκόνισε λίγο τη στατική σου για τις γραμμές επιρροής. Είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα που θα συναντήσεις...

 

@terry - rigid

Μήπως κάποιοι μπετατζήδες βαριούνται να κάνουν τα σχέδιακια τους (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτούς...) και το ΄ριξαν στη στατική πρωινιάτικα???

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω φιλε Παναγιωτη.....Η επιστημη στη υπηρεσια του λαου....

 

Πες μας βρε κατερινα τι ακριβως κατασκευη εχεις?? Για κτηριακο το κοβω...

 

 

@Rigid τοσο κοντα εχει τα τοιχεια??

Link to comment
Share on other sites

άσε τι είπε αυτός, σημασία έχει τι λέω εγώ

και εγώ λέω ότι αν δεν μου πεις τι θες να προσομοιώσεις, δεν μπορω να σου απαντήσω

 

από αυτά ομως που με το σταγονόμετρο λες και από το διάγραμμα ροπών του σύντεκνου terry, αν ειναι κτιριακό τοτε έχεις στις ακραίες στηρίξεις υποστυλώματα και στις ενδιάμεσες τοιχεία

 

αυτό έχεις?

 

μπορεισ να μου πεισ πωσ να ανεβασω εδω τον ξυλοτυπο για να σασ βοηθησω λιγο?

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε terry... και εσύ πας και τα δίνεις όλα τα καλά έτσι στη φόρα με τη μία? Αντιστάσου λίγο...

 

@Κατερίνα

Δεν ξέρω αν στο έχουν ξαναπεί αλλά στα downloads κοίταξες? Θα βρεις αρκετά χρήσιμα πράγματα. Ενδεικτικά σου αναφέρω αυτό. Επίσης κάνει αναζήτηση στο φόρουμ για δωρεαν προγραμματα ανάλυσης. Θα βρεις διάφορα.

 

Edit

Πάντως όταν βρεις λίγο χρόνο ξεσκόνισε λίγο τη στατική σου για τις γραμμές επιρροής. Είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα που θα συναντήσεις...

 

@terry - rigid

Μήπως κάποιοι μπετατζήδες βαριούνται να κάνουν τα σχέδιακια τους (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτούς...) και το ΄ριξαν στη στατική πρωινιάτικα???

 

τα εχω λυσει ολα τα αλλα δοκαρια αλλα αυτο εχει 4 ανοιγματα και κολαω.και σχετικα με γραμμεσ επιροησ δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου αν δ μ πει ο καθηγητησ αν γινεται να τα εφαρμοσω!!θυμιζω οτι ειμαι φοιτητρια 3ο ετοσ

Link to comment
Share on other sites

...σε ενα διωροφο στο οπλισμενο σκυροδεμα...
...εχω ενα συνεχεσ δοκαρι με 4 ανοιγματα...

 

@katrin829

Το να λες ότι έχεις πακτώσεις στις εσωτερικές στηρίξεις δεν είναι σωστό. Προφανώς ισχύει αυτό που είπες στην αρχή, ότι δηλαδή έχεις συνεχή δοκό τεσσάρων άνισων ανοιγμάτων φορτιζόμενων με ορθογωνικό ομοιόμορφο φορτίο με διαφορετική τιμή σε κάθε άνοιγμα.

 

Ανέβασα ένα πρόγραμμα στα downloads του forum για την επίλυση συνεχών δοκών με το οποίο θα κάνεις τη δουλειά σου. Θα μπορέσεις να το κατεβάσεις μόλις εγκριθεί από τους Διαχειριστές και θα το βρεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Kαντο σε μορφη zip και να ειναι μεχρι 100κβ μπορεις να το ανεβασεις ...θα πας στο "post reply" και χαμηλα θα πατησεις το "Διαχειρηση επισυναπτομενων" αλλιως στειλτο με ενα μαιλ σε μενα κ θα το ανεβασω

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.