Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή κάμψης


 

Recommended Posts

Δηλαδή μια ροπή 80,236kNm μπορούμε να την γράφουμε 80,2kNm αν κατάλαβα καλά.

Επίσης, μια ροπή 0,285678kNm θα την γράψουμε 0,286kNm. Σωστά;

 

χάρη, κατα τη γνώμη μου αλλά και με την κοινα αποδεκτη τακτικη η ροπή γράφεται 80,24 & 0,29 (σημαντικά ψηφία 2, το ακολουθουν και τα προγράμματα γενικά, το next για τα εντατικά μεγέθη σίγουρα, για τις μετακινησεις αλλάζει η ιστορια)

 

εν τέλει ξέρεις ειναι και στην κρίση του καθενός, δεν μπορούμε να βάλουμε κανόνες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω τι θα εκανα....?? Ροπη 80,236kNm-->80ΚΝμ (υπογραφω εγω τη μελετη και αν πεσει στο κεφαλι μας παιρνω ολη την ευθυνη...)

Ροπη 0,285678kNm ---->0.3ΚΝΜ

 

Μηχανικοι ειμαστε δεν ειμαστε νευροχειρουργοι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κατερίνα

 

Για να μην πήζεις με βλακείες. Αν σου είπαν ακρίβεια 852 δεκαδικών δεν πειράζει. Εσύ θα κρατήσεις το πολύ 2 σημαντικά ψηφία για να μη σου πω σε ορισμένες περιπτώσεις και κανένα. Κάνε αναλυτικά τους υπολογισμούς σου και μετά κάνε στρογγυλοποιήσεις πάντα προς το δυσμενέστερο. Δηλαδή η πλάκα βγαίνει 0.133 θα την κάνεις 0.14 και ούτω καθ'εξής. Επίσης μπορείς για την εργασία σου να κάνεις μια πολύ ωραία σελίδα παραδοχών οπου θα εξηγείς τι απλοποιήσεις έχεις κάνει και που. Πχ βγήκαν οι πλάκες 0.14 η μία 0.12 η άλλη 0.16 η τρίτη. Γράφεις λοιπόν: "Για λόγους απλοτητας του θέματος" ή αν θες να το παίξεις πιο μπασμένη στα κόλπα "Για λόγους τυποποίησης του ξυλότυπου και των κατασκευαστικών λεπτομερειών αποφασίστηκε να έχουν όλες οι πλάκες εννιαίο πάχος 0.16m". Α!!! κότσαρε σε κάθε παραδοχή και ένα υπέρ της ασφαλείας. Πιάνει πολύ γιατί...

 

Αντίστοιχες παραδοχές πάντοτε υπέρ της απλότητας και ελαφρώς υπέρ της ασφαλείας μπορείς να κάνεις άπειρες. Πχ λήψη κοινού (του μικρότερου) στατικού ύψους και στις δύο διευθύνσεις της πλάκας κτλ. Τέτοια κάνε όσα πιο πολλά μπορείς. Ο χρόνος που θα γλυτώσεις από τις πράξεις είναι σημαντικός

 

Άλλο. Κάνεις όλες τις στατικές επιλύσεις αρχικά και οπλίζεις όλες τις διατομές ξεκινώντας από τη δυσμενέστερη. Μόλις φτάσεις σε μια διατομή που βάζεις τα ελάχιστα σταματάς και λες "¨Σε ολες τις υπόλοιπες τοποθετείται ο ελάχιστος οπλισμός".

 

Γενικά τώρα, ανεξάρτητα τι λέει ο Καθηγητής ή ο κανονισμός, δε δεχόμαστε τίποτα άκριτα. Αν δεν συμφωνούμε ότι είναι σωστό ψάχνουμε να βρούμε τι παίζει. Γιατί το κάνουμε έτσι και όχι αλλιώς.

 

Σχετικά με την ακρίβεια αυτού που κάνεις. Λύνεις ένα χωρικό φορέα (3διαστατο) κάνοντας την απλοποίηση ότι λειτουργεί σε 2 διαστάσεις και λύνεις ανεξάρτητα τη μία διεύθυνση από την άλλη. Αυτό εισάγει αβεβαιότητα σε αυτό που κάνεις. Μια πιο σωστή μέθοδος είναι να μη λύσεις συνεχής δοκούς αλλά το κάθε πλαίσιο ξεχωριστή. Πιο σωστή λύση είναι να λύσεις το 3διάστατο πλαίσιο. Ακόμα πιο σωστά λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και πεπερασμένα στοιχεία για να κάνεις την ανάλυση.

Άποψη μου είναι ότι δεν έχει και τόση σημασία καθώς δεν είναι αυτός (η μέθοδος ανάλυσης των κατασκευών) ο πρωταρχικός σκοπός του μαθήματος. Σημασία έχει να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι παίζει. Τί είναι σημαντικό και τι όχι. Το να κάνεις και λάθος πράγματα γίνεται και για διδακτικούς λόγους καμιά φορά.

 

Τέλος για την ιστορία σου λέω ότι αν ήθελες να λάβεις υπόψη σου την πλαισιακή λειτουργία του φορέα λύνοντας όμως με συνεχής δοκούς θα μπορούσες τις ακραίες στηρίξεις να τις θεωρήσεις πακτώσεις. Ακόμα καλύτερα δε αν έκανες και τις 2 θεωρήσεις. Δηλαδή να έλυνες τόσο με Αρθρώσεις όσο και με Πακτώσεις. Σημειώνω ότι εγώ στο θέμα μου δεν έκανα και τις 2. Εξαρτάται από το χρόνο σου και τη διαθεση σου.

 

@ Χάρης

Αν το γράφει έτσι τότε θέλει 3 δεκαδικά ψηφία. Ακρίβεια 3 σημαντικών ψηφίων σημαίνει ότι κάνεις υπολογισμούς με 4 και στρογγυλοποιείς στα 3. Ηλίθιο είναι αν το ζητάει και δε νομίζω να έχει ποτέ κοπεί μελέτη για κάτι τέτοιο. Εκτός και αν αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο.

 

edit

Κανένα δεν πρήζεις κατερίνα. Δε βλέπεις όλοι ψόφιοι για τέτοια είναι (back to basics)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι θα εκανα....?? Ροπη 80,236kNm-->80ΚΝμ (υπογραφω εγω τη μελετη και αν πεσει στο κεφαλι μας παιρνω ολη την ευθυνη...)

Ροπη 0,285678kNm ---->0.3ΚΝΜ

 

Μηχανικοι ειμαστε δεν ειμαστε νευροχειρουργοι...

 

ναι ρε συντεκνε terry, κατάλαβες τι θελω να πω,

 

είπα στην κρίση του καθενος, απλα το software (το next τουλαχιστον επιλέγει 2)

 

και 79 να βαλεις δεν πέφτει, το υπογράφω εγώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

παναγιωτη ευχαριστω πολυ.δεν εχω πηξει να σου πω την αληθεια.τα εχω κανει ολα για ολες τισ δοκουσ, υπολογιστικα,κατασκευαστικα,τα παντα.αλλα εκει σκαλωσα.

σχετικα με "τα κολπα", το υπερ τησ ασφαλειασ το βαζω παντου!ακομα και στα Η/Μ που κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

εσυ κατερινα το χαβά σου παντως, quote ολο το κειμενο, γινεται ένα σεντονι και ψαχνουμε να βρούμε τι απαντάς

το υπερ τησ ασφαλειασ το βαζω παντου!ακομα και στα Η/Μ που κανουμε.

 

άλλο και τούτο, τι σπουδάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.