Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος αντοχής ισογείου με πεσσούς


 

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Μου ζητήθηκε για υπόθεση νομιμοποίησης αυθαιρέτου, να κάνω έλεγχο αντοχής του κτιρίου.

 

Πρόκειται για ισόγειο ορθογωνικού περίπου σχήματος από πεσσούς που χτίστηκε το 1972. Υπάρχει άδεια για τα 78τμ και έχουν χτιστεί άλλα 28τμ αυθαίρετα (όλα χτίστηκαν παράλληλα το 72).

Μου έχουν δώσει οι ιδιοκτήτες κάποια σχέδια και κάποια υποτυπώδη στατική μελέτη της εποχής (3 σειρές όλη κι όλη).

 

Θα πάω για αυτοψία μέσα στις επόμενες μέρες και θα ήθελα αν έχετε καμια συμβουλή για το τι θα πρέπει να προσέξω.

Δεν έχω ασχοληθεί με πεσσούς ξανά. Ποιά είναι τα πιθανά προβλήματα για τα οποία θα έπρεπε να ψάξω;

Επίσης καμιά συμβουλή για το τι θα έπρεπε να γράψω στην έκθεση ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Κατ' αρχας θα πρέπει να αποτυπώσεις τον φέροντα οργανισμό.Τοίχους πλάκες θεμέλεια. Δηλαδή θα σχεδιάσεις ξυλοτύπους. Προσοχή ολοι οι τοίχοι δεν ειναι φέροντες. Μετά θα πρέπει να αποξυλωσεις σοβαδες προκειμένου να δεις το υλικό και τον τροπο δομησης της κατασκευής. Απο τον τροπο δομησης της κατασκευης θα βρείς απο τους παλαιους κανονισμους τις επιτρεπομενες τασεις αν κανεις επανελεγχο κτιριου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εργασία ελέγχου κτιρίου με πεσσούς πριν από 7 χρόνια (ποτέ κιόλας περάσαν :cry: ) .. όταν είμουν φοιτητής .. θα την βρω και θα στην στείλω...

 

Εναλλακτικά ... αν δεν έχεις το FEDRA (η κάποιο άλλο ειδικό για φέρουσες) μπορείς να χρησιμοποιείσεις πρόγραμμα με γραμμικά μέλη θέτοντας το πεσσό ως υποστύλωμα και το ανώφλι ως δοκό ... λεπτομέρειες αν θέλεις μπορώ να σου στείλω...

 

Ως προς την αυτοψία .. πλην από αυτά που αναφέρει ο ΣΑΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

προσοχή σε ρωγμές συνήθως είναι σε ανώφλια λοξές και σε πεσσούς χιαστή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Βέβαια η δημοσίευση είναι κάπως παλιά και έχω ήδη κάνει την αυτοψία. Πάντως, χρήσιμες οι παρατηρήσεις σας ακόμα και τώρα.

 

Chronism, θα βοηθούσε αρκετά η εργασία, αν δε σου κάνει κόπο. Ευχαριστώ όπως και να'χει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

chronism an exeis thn ergasia kai dn sou kanei kopo tha ithela na mou thn steileis kai emena...se parakalw polu.....antimetwpizw ena paromoio thema.....i voithia s simadiki................................euxaristw.....

 

 

Τα φραγκολεβαντίνικα απαγορεύονται στο φόρουμ. Χρησιμοποίησε την "επεξεργασία" για να κάνεις γνήσια Ελληνικά...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα αν μπορούσες να ξαναδώσεις το λινκ ή να πεις τον τίτλο του αρθρου γιατί το λινκ δε βγάζει πουθενα... εχω μια περίπτωση με φερουσα και ενδιαφέρομαι... σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.