Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και ανακαίνιση.


Skr-mecheng

Recommended Posts

On 7/8/2020 at 3:16 ΠΜ, Δημήτρης Σκράπαρης said:

Επομένως πάμε στις ερωτήσεις:

1. Τεχνικό γραφείο, ή μεμονωμένα συνεργεία; αν πάω σε μεμονωμένα συνεργεία τι κάνω με την άδεια μικρής κλίμακας; Η κάτοψη μου, μαζί με επίσκεψη από έναν μηχανικό αρκεί για προσφορά; Τι πρέπει να προσέξω στο ιδιωτικό συμφωνητικό;

2. Ποια είναι η διαδικασία ένταξης στο εξοικονομώ (μπορούμε να μπούμε βάση εισοδήματος); Οι αιτήσεις ανοίγουν τον Νοέμβριο. Μπορώ να κάνω εργασίες από τώρα και να μπω μετά; (Πραγματικά δεν έχω ιδέα για το πώς λειτουργεί το πρόγραμμα).

3. Για δίκτυο ύδρευσης-θερμανσης, θα πρέπει οπωσδήποτε να ξηλωσω πατώματα; Δεν μπορεί να γίνει με σκάψιμο σε τοίχο σε ύψος πάνω από το σοβατεπί; (κατανοώ τους κινδύνους να τρυπήσει κάποιος εκεί ή να καρφώσει ένα καρφί αλλά δεν ξέρω αν είναι λογικό αυτό που λέω για ένα σπίτι)

4. Μπάνιο. Τσιμεντοκονία ή πλακάκι; Υπάρχει καλός τεχνίτης για τσιμεντοκονία Θεσσαλονίκη; Οικονομικά συμφέρει περισσότερο;

5. Μπορώ να περάσω δίκτυο για ηλιακό θερμοσίφωνα; Κι αν ναι εξωτερικά; Επιτρέπεται κάτι τέτοιο πολεοδομικά;

6. Φυσικό αέριο έχει η διπλανή πολυκατοικία. Πόσο χρόνο χρειάζεται η αδειοδότηση;

Και εν τέλει; Πως αρχίζω; Ειλικρινά δε ξέρω από πού να πιάσω την αρχή και έχω πελαγωσει.

Αγαπητέ Δημήτρη,

1. Συμβουλή μου είναι οπωσδήποτε να κάνεις συμφωνητικό στο οποίο θα αναφέται μεταξύ άλλων ότι ο εργολάβος έχει αποκλειστική ευθύνη για την ασφάλεια (μέτρα ασφαλείας) και ασφάλιση (ΙΚΑ) του προσωπικού του για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις σε περίπτωση ατυχημάτων, ελέγχων απο επιθεώρηση εργασίας και αστυνομία, κακούς γείτονες κλπ. Προτείνω να αναθέσεις τις εργασίες σε ένα αξιόπιστο και έμπειρο μηχανικό/κατασκευαστή/εταιρία που θα λογοδοτεί απέναντι σου αντί να κυνηγας 5-6 μαστόρους. Θα γλιτώσεις πολύτιμο χρόνο και ταλαιπωρία, παρότι ίσως να σου στοιχίσει κάτι παραπάνω.Οπωσδήποτε όλες οι εργασίες να γίνουν νόμιμα με άδεια δόμησης ή μικρής  κλίμακας (ιδιαίτερα στην περίπτωση που χρειαστούν σκαλωσιές).

2. Για τη διαδικασία ένταξης στο εξοικονομώ θα χρειαστείς νέο ενεργειακό πιστοποιητικό (συνεννοήσου τον μηχανικό που έκανε αυτό που έχεις ήδη, δεν θα αλλάξει κάτι δραματικά, απλώς θα γίνει ο υπολογισμός εξοικονόμησης ενέργειας με βάση ποιές παρεμβάσεις θα εντάξεις στο πρόγραμμα). Το κόστος έκδοσης αδειών/αμοιβής ενεργειακού επιθεωρητή επιδοτείται. Προσοχή, δεν μπορείς να ξεκινήσεις εργασίες χωρίς να γίνει το ενεργειακό πιστοποιητικό για την αίτηση ένταξης σου. Συμβουλή μου είναι να συνενοηθείς απο τώρα με τον ενεργειακό επιθεωρητή για να σε κατευθύνει. Εκείνος θα σου πει ποιο θα είναι περίπου και το πραγματικό όφελος σου απο το πρόγραμμα. Μην σε ξεγελάει το ποσό επιδότησης (πχ. 50%), αν υπολογίσεις το επιπλέον ΦΠΑ που θα χρειαστεί να πληρώσεις για κουφώματα κλπ.  (επειδή θα πρέπει να φαίνεται νόμιμο όλο το ποσό) ή την υπερκοστολόγηση που κάνουν γιατί η πληρωμή τους απο το πρόγραμμα θα καθυστερήσει για μήνες, θα καταλάβεις ότι το πραγματικό όφελος σου είναι αρκετά χαμηλότερο. Ακόμα, η ένταξη σου μπορεί να καθυστερήσει αρκετά. Ισως και μήνες επειδή δεν είχες το ακίνητο στην κατοχή σου κατά το προηγούμενο έτος. Τέλος, οι εργασίες θα έχουν και αυτές το χρόνο τους. Λάβε το υπόψη σου γιατι η νύφη μπορεί να βιάζεται.

3. Γίνονται εξωτερικές σωληνώσεις αν δεν σας ενοχλεί αισθητικά.

4. Νομίζω η τσιμεντοκονία είναι ακριβότερη από ένα συνηθισμένο πλακάκι και χρειάζεσαι καλό τεχνίτη για να πετύχει.

5.  Ναι αλλά να τα έχεις καλά και με τους απο πάνω σου που θα βλέπουν τους σωλήνες σου.

6.  Αγνοώ.

Αποφασίζεις τι ενεργειακές και λειτουργικές παρεμβάσεις θέλεις να κάνεις στο διαμέρισμα, ελέγχεις για τυχόν βλάβες στον φέροντα οργανισμό που πρέπει να αποκατασταθούν, συζητάς με μηχανικό ή σοβαρή εταιρία για να σε συμβουλέψει και να σου δώσει μια εκτίμηση του κόστους με όσο γίνεται μεγαλύτερη λεπτομέρεια αλλά και εκτίμηση για τα επιπλέον κόστη εργασιών που τυχόν χρειαστούν (πως θα πληρωθούν πχ ενδεχόμενες τροποποιήσεις;). Προσοχή τα υλικά έχουν πολλές ποιότητες και τιμές. Η προσφορά πρέπει να είναι συγκεκριμένη για το ποια υλικά θα χρησιμοποιηθούν (πχ. χρώματα της ..... προιόν ....). Επίσης ο διακανονισμός πληρωμών (προσοχή με τα τιμολόγια και τον ΦΠΑ που θα πρέπει να πληρώσεις και πως θα γραφτεί αυτό στο συμφωνητικό) και το χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης εργασιών και εξόφλησης τους είναι κάτι που πρέπει να το συζητήσεις οπωσδήποτε και να αναφέρεται γραπτώς στο συμφωνητικό.  Και δεν θα λείπουν οι απαραίτητες ρήτρες φυσικά για καθυστερήσεις ή μη τήρηση όρων του συμφωνητικού.

Συνιστώ τέλος να μην έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη σε κανέναν, λάθη γίνονται πάντα και η συχνή παρουσία σου μπορεί να σε γλιτώσει απο προβλήματα που εύκολα θα μπορούσες να αποφύγεις. Να μιλάς όμορφα και καλοπροαίρετα με τα συνεργεία και τον μηχανικό, δίχως να τους "πρήζεις". Αν κάποια θέματα δεν λύνονται με το μαλακό, θα υπάρχει το συμφωνητικό.

Μην κάνεις οικονομία σε υλικά που δεν αλλάζουν εύκολα/ποτέ ή σε συμβουλές έμπειρου μηχανικού. Οτι πληρώσεις παίρνεις.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Όσον αφορά για το Νο 3, εκεί ελπίζω να βρω μια λύση ώστε να γλιτώσω τα δάπεδα. Γιατί οι εξωτερικές σωληνώσεις με ενοχλούν άπειρα, ελπίζω να υπάρχει κάποια τεχνοτροπία ώστε να τις εντοιχίσω με ασφάλεια και προφανώς η διαδικασία αυτή να μη μου κοστίσει το ίδιο ή περισσότερο από την αντικατάσταση δαπέδου!

Πάντα ευγένεια προς όλους.  Είναι αυτό που λείπει στις μέρες μας εξάλλου.

Οι συμβουλές σου ήταν κατατοπιστικές, ευχαριστω πολύ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του αναλυτικού συμφωνητικού, το δύσκολο σημείο για τον πελάτη είναι το ότι δεν ξέρει ποιές είναι οι εργασίες και τα υλικά της καθεμιάς για να είναι βέβαιος ότι καλύπτονται τελικά όλα από το συμφωνητικό. Έτσι ο κατασκευαστής μπορεί να αφήσει πολλές από αυτές στην ασάφεια ώστε να έχει το ελεύθερο να βάλει ό,τι πιο φτηνό υπάρχει. Και μπορεί μεν τα βασικά υλικά να είναι εντάξει, αλλά στα χιλιάδες άλλα μικροϋλικά, αθροιστικά να έχει μεγάλη διαφορά το επώνυμο από το μη επώνυμο, που να την τσεπώσει ο εργολάβος χωρίς να φαίνεται ότι κορόιδεψε.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, georgios_m said:

Στο θέμα του αναλυτικού συμφωνητικού, το δύσκολο σημείο για τον πελάτη είναι το ότι δεν ξέρει ποιές είναι οι εργασίες και τα υλικά της καθεμιάς για να είναι βέβαιος ότι καλύπτονται τελικά όλα από το συμφωνητικό. Έτσι ο κατασκευαστής μπορεί να αφήσει πολλές από αυτές στην ασάφεια ώστε να έχει το ελεύθερο να βάλει ό,τι πιο φτηνό υπάρχει. Και μπορεί μεν τα βασικά υλικά να είναι εντάξει, αλλά στα χιλιάδες άλλα μικροϋλικά, αθροιστικά να έχει μεγάλη διαφορά το επώνυμο από το μη επώνυμο, που να την τσεπώσει ο εργολάβος χωρίς να φαίνεται ότι κορόιδεψε.

Η περίπτωση της ανακαίνισης του Δημήτρη δεν είναι κάτι πολύπλοκο που πρέπει να τον κάνει να χάσει τον ύπνο του.

Προσοχή χρειάζεται στα χρώματα, στις κόλλες πλακιδίων και στα επισκευαστικά-υγρομονωτικά. Εχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα και την τιμή ακόμα και >100%.

Απο άποψη ενεργειακής αναβάθμισης, καλή έρευνα αγοράς για ηλιακό θερμοσίφωνα, θερμομονωτικά και στις σωληνώσεις, λέβητες κλπ. Εδώ χρειάζεται οπωσδήποτε συμβουλή μηχανολόγου μηχανικού ιδανικά αυτός που θα κάνει και το ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τα υπόλοιπα "καθημερινής χρήσης" (μπαταρίες λουτρού-κουζίνας, είδη υγιεινής, πάγκοι κουζίνας, πόρτες, πόμολα κλπ.) είναι πράγματα που μπορεί να καταλάβει εύκολα και κάποιος μη ειδικός αν είναι ποιοτικά ή όχι.Ρωτάει και μερικούς γνωστούς αν είναι ευχαριστημένοι με τα δικά τους και πράτει ανάλογα. Μπορεί λοιπόν είτε να τα προεπιλέξει και να γραφτούν στο συμφωνητικό, είτε να τα εξαιρέσει (αν δεν έχει διαλέξει ακόμα) και να επιβαρυνθεί την προμήθεια τους εκτός συμφωνητικού.

Για μένα μια σωστή ανακαίνιση είναι κυρίως θέμα καλής εργασίας απο έμπειρους-καλούς τεχνίτες. Οι έμπειροι τεχνίτες και οι σωστές εταιρίες δεν χρησιμοποιούν σκάρτα υλικά. Χαλάει η φήμη τους αν υπάρχει αστοχία λόγω σκάρτων υλικών και η φήμη δεν χτίζεται εύκολα σήμερα.

Πάντα βέβαια υπάρχουν και κάποιες απρόβλεπτες έξτρα εργασίες και υλικά που προκύπτουν στην πορεία. Οι εργασίες αυτές μπορούν να κοστολογηθούν με μεροκάματα (αν υπάρχει δυνατότητα να είναι παρών κάποιος απο την οικογένεια να ελέγχει) ή ανα μονάδα μέτρησης σε μια προσυμφωνημένη τιμή (πχ. βάψιμο εργασία 5€/τ.μ. ή καλωδίωση εργασία 3€/m). Αν μάλιστα πρόκειται για εργασίες που έχουν περιληφθεί στο συμφωνητικό, οι έξτρα μπορούν αν συμφωνηθούν συνολικά μαζί με τα υλικά. Αν υπάρχει φόβος μήπως ο εργολάβος δεν βάλει ποιοτικά υλικά, ας τα αγοράσει ο Δημήτρης παίρνοντας συμβουλές απο κάποιον μηχανικό ή δικό του μάστορα.

Τέλος δίνω πολλή μεγάλη σημασία στο να πηγαίνει τουλάχιστον κάποιος απο την οικογένεια που ξέρει 2-3 πραγματάκια απο μερεμέτια στο χώρο να παρακολουθεί τα συνεργεία, όχι όλη μέρα, αλλά να μην τα αφήνει ανεξέλεγκτα. Οχι μόνο γιατί αποφεύγονται λάθη ασυνενοησίας αλλά γενικότερα δεν είναι καλό να υπάρχει τυφλή εμπιστοσύνη σε άτομα που δεν γνωρίζουμε. Στοιχίζει.

 

Δημήτρη ενας καλός μηχανικός που θα σε συμβουλέψει  ή ακόμα καλύτερα θα έχει και την παρακολούθηση του έργου, μπορεί να σε γλιτώσει απο πολλά χρήματα και ταλαιπωρία.

Δεν το γράφω για να ευλογήσω τα γένια μας, είναι η πραγματικότητα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, trellovoskos said:

Η περίπτωση της ανακαίνισης του Δημήτρη δεν είναι κάτι πολύπλοκο που πρέπει να τον κάνει να χάσει τον ύπνο του.

Προσοχή χρειάζεται στα χρώματα, στις κόλλες πλακιδίων και στα επισκευαστικά-υγρομονωτικά. Εχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα και την τιμή ακόμα και >100%.

Απο άποψη ενεργειακής αναβάθμισης, καλή έρευνα αγοράς για ηλιακό θερμοσίφωνα, θερμομονωτικά και στις σωληνώσεις, λέβητες κλπ. Εδώ χρειάζεται οπωσδήποτε συμβουλή μηχανολόγου μηχανικού ιδανικά αυτός που θα κάνει και το ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τα υπόλοιπα "καθημερινής χρήσης" (μπαταρίες λουτρού-κουζίνας, είδη υγιεινής, πάγκοι κουζίνας, πόρτες, πόμολα κλπ.) είναι πράγματα που μπορεί να καταλάβει εύκολα και κάποιος μη ειδικός αν είναι ποιοτικά ή όχι.Ρωτάει και μερικούς γνωστούς αν είναι ευχαριστημένοι με τα δικά τους και πράτει ανάλογα. Μπορεί λοιπόν είτε να τα προεπιλέξει και να γραφτούν στο συμφωνητικό, είτε να τα εξαιρέσει (αν δεν έχει διαλέξει ακόμα) και να επιβαρυνθεί την προμήθεια τους εκτός συμφωνητικού.

Για μένα μια σωστή ανακαίνιση είναι κυρίως θέμα καλής εργασίας απο έμπειρους-καλούς τεχνίτες. Οι έμπειροι τεχνίτες και οι σωστές εταιρίες δεν χρησιμοποιούν σκάρτα υλικά. Χαλάει η φήμη τους αν υπάρχει αστοχία λόγω σκάρτων υλικών και η φήμη δεν χτίζεται εύκολα σήμερα.

Πάντα βέβαια υπάρχουν και κάποιες απρόβλεπτες έξτρα εργασίες και υλικά που προκύπτουν στην πορεία. Οι εργασίες αυτές μπορούν να κοστολογηθούν με μεροκάματα (αν υπάρχει δυνατότητα να είναι παρών κάποιος απο την οικογένεια να ελέγχει) ή ανα μονάδα μέτρησης σε μια προσυμφωνημένη τιμή (πχ. βάψιμο εργασία 5€/τ.μ. ή καλωδίωση εργασία 3€/m). Αν μάλιστα πρόκειται για εργασίες που έχουν περιληφθεί στο συμφωνητικό, οι έξτρα μπορούν αν συμφωνηθούν συνολικά μαζί με τα υλικά. Αν υπάρχει φόβος μήπως ο εργολάβος δεν βάλει ποιοτικά υλικά, ας τα αγοράσει ο Δημήτρης παίρνοντας συμβουλές απο κάποιον μηχανικό ή δικό του μάστορα.

Τέλος δίνω πολλή μεγάλη σημασία στο να πηγαίνει τουλάχιστον κάποιος απο την οικογένεια που ξέρει 2-3 πραγματάκια απο μερεμέτια στο χώρο να παρακολουθεί τα συνεργεία, όχι όλη μέρα, αλλά να μην τα αφήνει ανεξέλεγκτα. Οχι μόνο γιατί αποφεύγονται λάθη ασυνενοησίας αλλά γενικότερα δεν είναι καλό να υπάρχει τυφλή εμπιστοσύνη σε άτομα που δεν γνωρίζουμε. Στοιχίζει.

 

Δημήτρη ενας καλός μηχανικός που θα σε συμβουλέψει  ή ακόμα καλύτερα θα έχει και την παρακολούθηση του έργου, μπορεί να σε γλιτώσει απο πολλά χρήματα και ταλαιπωρία.

Δεν το γράφω για να ευλογήσω τα γένια μας, είναι η πραγματικότητα.

 

 

 

Καλησπέρα,

Όσον αφορά τα υλικά για δίκτυα, θέρμανσης ή ύδρευσης, λέβητες κτλπ δεν υπάρχει θέμα καθώς είναι κομμάτι της καθημερινότητας και της δουλειάς μου. 

Το πρόβλημα μου αρχίζει στο δομικό κομμάτι, ή όπου εμπλέκεται το δομικό κομμάτι με τα υπόλοιπα και φυσικά το ηλεκτρολογικό που ωστόσο πάλι λόγο δουλειάς το έχω "υπό έλεγχο".

Στα δομικά είμαι κυριολεκτικά ανίδεος, αν έλεγα ότι ξέρω οτιδήποτε θα ήταν αδικία για όλους. Κι αυτά προσπαθώ να μάθω διαβάζοντας και βλέποντας βιντεακια κυρίως για να καταλάβω τη διαδικασία και φυσικά αν μπορέσω κάτι από τα υλικά.

Ωστόσο θεωρώ πολύ λάθος το να λες σε κάποιον τη δουλειά του, είναι κάτι που με εκνευρίζει, οπότε εκεί όντως θέλω έναν μηχανικό που να μπορέσω να εμπιστευτώ.

Από κει και μετά το άλλο κομμάτι είναι να "εκπαιδεύσω" σε αυτά μέλη της οικογένειας μου, καθώς η δουλειά σε 7ημερες βάρδιες δε θα μου επιτρέπει να είμαι πανταχού παρών. Όμως θα είμαι ο τα πάντα πληρων οπότε θέλει πολύ προσοχή!

Ας ελπίσουμε να μη κάνω λάθος επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, trellovoskos said:

Η περίπτωση της ανακαίνισης του Δημήτρη δεν είναι κάτι πολύπλοκο που πρέπει να τον κάνει να χάσει τον ύπνο του.

Αυτό είναι γεγονός. Γενικά αναφέρθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.