Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και ανακαίνιση.


Skr-mecheng

Recommended Posts

Αναθετεις το όλο θέμα σε τεχνικό γραφείο της επιλογής σου και αυτοί θα σε κατευθύνουν υπεύθυνα για όλα και θα σου παραδώσουν την δουλειά με το κλειδί στο χέρι. Νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί να υπάρξει τέτοιο υπόδειγμα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί να καλύψει όλη την περιπτωσιολογία των οικοδομικών εργασιών. Βάλτε κάτω με χαρτί και μολύβι ποιες ανάγκες σας θέλουν να ικανοποιηθούν με αυτό το σπίτι. Τί του λείπει, τί του χρειάζεται. Απευθυνθείτε σε μηχανικούς που να είναι πρώτιστα και κατασκευαστές. Όχι να το παίζουν κατασκευαστές, τύπου "ξέρω έγώ έναν μάστορα", αλλά που να γράφουν χιλιόμετρα στην οικοδομή. Συζητήστε μαζί τους τα υλικά, τις εταιρίες που τα προμηθεύουν, αν είναι υπεύθυνες κλπ, τις τεχνικές.Ζητήστε του να είναι παρών στο μεγαλύτερο μέρος των εργασιών, όχι να πετάγεται με το φρεντο στο χέρι. Τον μηχανικό που θα σου μιλήσει με ζέση για αυτά τα πράγματα, που γνωρίζει, θα τον καταλάβεις. Ζήτα να δεις και άλλες δουλειές του, σε μικρότερες κοινωνίες θα σταθμίσεις και το βάρος της κοινής γνώμης γι'αυτόν. Το συμφωνητικό ας περιγράφει με σαφήνεια όλες τις εργασίες και τα υλικά (ενδεχόμενα και εμπορικές ονομασίες) που θα χρησιμοποιηθούν καθώς και τα ευαίσθητα τυχόν σημεία.πχ θέλω να κατασκευάσω εκ νέου ένα λουτρό, με τί υλικό θα υγρομονώσω τις υφιστάμενες τοιχοποιίες μου, τί κόλλα πλακιδίων και τί πλακάκια με τί ποιότητα και τί αντιολισθηρότητα θα χρησιμοποιήσω, τα είδη υγιεινής ποιας εταιρείας θα είναι, οι σωληνώσεις και τα δίκτυα μου θα είναι από το τάδε επώνυμο υλικό. Κάνε αυτές τις συζητήσεις και τις αυτοψίες με 2-3 μηχανικούς και θα καταλήξεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις συμβουλές! 
Αυτά είναι πράγματα που δε μπορεί να σκεφτεί άτομο που δεν ξέρει και με κατατόπισες. Ευχαριστώ και πάλι!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις αυτό που ζητάς χρειάζεσαι δύο μηχανικούς: έναν που θα σου κάνει τη δουλειά κι έναν ακόμα που θα σου υποδείξει το συμφωνητικό και θα γενικά θα ελέγχει τον πρώτο.. γιατί πώς αλλιώς θα είσαι σίγουρος αν το συμφωνητικό που υπέγραψες (καθ' υπόδειξιν του κατασκευαστή) καλύπτει όλες τις λεπτομέρειες; Θες και δικηγόρο και λογιστή εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

μήπως και γιατρό, και παπά?

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Το παν είναι η επιλογή σωστού μηχανικού. Αυτός μπορεί να είναι και σύμβουλος, και κατασκευαστής, και ψυχολόγος (δεν κάνω πλάκα, μερικές φορές χρειάζεται να μπούμε στο μυαλό του πελάτη, ώστε να μπορέσουμε να ανατρέψουμε λάθος αντιλήψεις) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgios_m said:

γιατρό δε ξέρω, παπά σίγουρα (για αγιασμό).

προφανώς και υπερβάλλω (στο β' μηχανικό).

Εντάξει έναν αγιασμό θα τον κάνουμε ρε παιδιά! Μπας και δε μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι όπως περίμεναν οι Γαλάτες!

6 ώρες πριν, tetris said:

μήπως και γιατρό, και παπά?

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Το παν είναι η επιλογή σωστού μηχανικού. Αυτός μπορεί να είναι και σύμβουλος, και κατασκευαστής, και ψυχολόγος (δεν κάνω πλάκα, μερικές φορές χρειάζεται να μπούμε στο μυαλό του πελάτη, ώστε να μπορέσουμε να ανατρέψουμε λάθος αντιλήψεις) 

Είμαι σίγουρος πως όσοι ασχολείστε με αυτό το τομέα, ακριβώς επειδή έρχεστε σε επαφή και με άτομα που δεν έχουν καμία ιδέα για καμιά εργασία και ακόμη χειρότερα με ημιμαθείς wannabeμαστορους ιδιοκτήτες, μάλλον είστε περισσότερο ψυχίατροι πάρα ψυχολόγοι. 

Ωστόσο ήδη κάνω μια λίστα γραφείων και θα ξεκινήσω το σαφάρι σύντομα. Ας ελπίσουμε για το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την πλάκα, οι απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα (σύνταξη συμφωνητικού, επίβλεψη καλής εκτέλεσης κλπ) είναι κανονική υπηρεσία μηχανικού, ξεχωριστή από την ίδια την κατασκευή. γιατί η έννοια "σωστός μηχανικός" είναι κάτι τελείως ασαφές, ειδικά όταν ο μηχανικός είναι ταυτόχρονα και κατασκευαστής. απλά η κλίμακα του έργου ίσως δεν δικαιολογεί το επιπλέον κόστος ελεγκτικού μηχανισμού, που κι αυτός έχει ένα ρίσκο να μη λειτουργήσει σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

πέρα από την πλάκα, οι απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα (σύνταξη συμφωνητικού, επίβλεψη καλής εκτέλεσης κλπ) είναι κανονική υπηρεσία μηχανικού, ξεχωριστή από την ίδια την κατασκευή. γιατί η έννοια "σωστός μηχανικός" είναι κάτι τελείως ασαφές, ειδικά όταν ο μηχανικός είναι ταυτόχρονα και κατασκευαστής. απλά η κλίμακα του έργου ίσως δεν δικαιολογεί το επιπλέον κόστος ελεγκτικού μηχανισμού, που κι αυτός έχει ένα ρίσκο να μη λειτουργήσει σωστά.

 

Καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.