Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια θέσης στάθμευσης σε πρασιά


Recommended Posts

ο πελατης σου κατελαβε ενα τμημα του κοινοχρηστου ακαλυπτου, εκανε στεγαστρο και το χρησιμοποιει σαν ΘΣΑ

 Εισαι στην παρ. 9 του αρθρου 98.

Για την αποκτηση δικαιωματος χρησης, θα πρεπει να γινει τροποποιηση του κανονισμου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια σχετική ερώτηση με το θέμα.

Η άδεια οικοδομής είναι το 1978. Τότε, δεν προβλέπονταν υπαίθριες θέσεις στάθμευσης. 

Έχει δημιουργηθεί υπαίθρια θέση στο προκήπιο  με διαστάσεις μικρότερες από το 10% της κάλυψης (άρθρο 108, παρ. 2α, Ν.4759/2020).

Θέλω να νομιμοποιήσω την θέση με τον Ν.4495/2017 αλλά δεν ξέρω που να το εντάξω.

Δεν πρόκειται για χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης των λοιπών παραβάσεων (άρθρο 100, παρ. 9, Ν.4495/2017) όπως προαναφέρθηκε καθώς  όπως αντιλαμβάνομαι το άρθρο αυτό αναφέρεται σε διαφορετική τοποθέτηση στο οικόπεδο εγκεκριμένων, από την πολεοδομία, θέσεων στάθμευσης.

Εχω συμπεριλάβει την πλακόστρωση  και την γκαραζόπορτα στο αναλυτικό υπολογισμό αλλά πιστεύω ότι αυτό δεν νομιμοποιεί την θέση στάθμευσης.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει ή και να με διορθώσει καθώς είμαι νέος μηχανικός σχετικά με τον τομέα της  τακτοποίησης των αυθαιρέτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, δεν εχει σχεση με τον ν. 1221, ουτε με χωροθετηση.

Εχεις "επεκταθει" σε κοινοχρηστο χωρο, χωρις δικαιωμα,  ουτε απο το συμβολαιο ουτε απο τον κανονισμο.

Πας με το 98 παρ. 9.

"ιδιοκτησια=χρηση"... αρα και δικαιωμα "μεταβιβασης"

δεν αποκτας, αν δεν γινει τροποποιηση κανονισμου ή χρησεων.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη,

Έχω κάνει λήψη ενός έγγραφου που είχες αναρτήσει, που αφορούσε οδηγίες  του Υπουργείου Δικαιοσύνης προς το συμβολαιογραφικό σύλλογο του Εφετείου Θεσσαλονίκης, το οποίο ήταν κατατοπιστικό και μου έλυσε οποιαδήποτε απορία είχα σχετικά με την συμβολαιογραφική πράξη.

Το πρόβλημα όμως παραμένει. Πως νομιμοποιείται μια αυθαίρετη θέση σταθμέυσης με τον Ν.4495/20?

Ευχαριστώ πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα πρότεινα να νομιμοποιήσεις ως μια λοιπή παράβαση (παρ. 5 άρθ. 100 του Ν.4495/2017) με προϋπολογισμό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.