Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπτες μονοσωλήνιου 50% σε δισωλήνιο σύστημα


picdev

Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση για τους μηχανολογους της παρέας!

Σε ενα δυόροφο σπίτι , υπάρχει δισωλήνιο σύστημα με κολετκέρ.
Δηλαδή κάθε όροφος εχει ενα κολεκτέρ και κάθε σώμα(τύπου πανελ) συνδέεται με 2 χαλκο σωλήνες σε αυτό.
Αυτό που ανάκαληψα ειναι οτι οι διακόπτες εξωτερικού βρόγχου που έχουν τα σώματα ειναι με 50% bypass!
Μελέτη είχε γινει απο μηχανόλογο (αρχές 90s) αλλά δεν τη βρίσκω.
Επίσης ο μηχανολόγος δεν εκανε επίβλεψη οπότε πιθανό να έγινε λάθος αφού τα υλικά τα αγόρασε ο ιδιοκτήτης μονος του.
Να πω επίσης οτι οι χαλκοσωλήνες κάτω απο το δάπεδο δεν έχουν μονωση αλλά απλά αυτή την πλαστική επίστρωση μονο.
Υπάρχει καποια λογική σε αυτό ? Υπαρχει περίπτωση η μελέτη να όριζε 50% bypass στους διακόπτες?
Εναν μηχανολογο που ρώτησα μου ειπε να τους αλλάξω.
Αν τους αλλάξω θα έχω λιγότερες απώλειες μιας και οι σωλήνες δεν ειναι μονομένες ? μιας και το μισό ζεστο νερό απο το καυστήρα γυρνάει στην επιστροφή ?

 

Ευχαριστώ

Edited by picdev
Link to comment
Share on other sites

Αν η όλη ιστορία γίνεται για μείωση απωλειών στο πάτωμα, πιστεύω ότι η όποια μείωση θα είναι ελάχιστη και επομένως είναι τελείως μάταιος κόπος (και χρήμα).

Αφού η θερμοκρασία προσαγωγής θα μείνει σταθερή, από τους σωλήνες προσαγωγής οι απώλειες θα είναι ίδιες.

Στους σωλήνες επιστροφής, μάλλον θα υπάρξει κάποια μείωση αλλά μικρή και όχι σημαντική καθώς και το by-pass λειτουργεί σαν τμήμα του σώματος και επομένως η θερμοκρασία εξόδου από αυτό, είναι ήδη μειωμένη.

Προτείνω εγκατάσταση συστήματος αντιστάθμισης (αν δεν υπάρχει ήδη), που θα προσφέρει σίγουρα μείωση κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, picdev said:

Σε ενα δυόροφο σπίτι , υπάρχει δισωλήνιο σύστημα με κολετκέρ.
Δηλαδή κάθε όροφος εχει ενα κολεκτέρ και κάθε σώμα(τύπου πανελ) συνδέεται με 2 χαλκο σωλήνες σε αυτό. Απο αυτό καταλαβαίνω οτι σήμερα είναι σώμα και κύκλωμα!
Αυτό που ανάκαληψα ειναι οτι οι διακόπτες εξωτερικού βρόγχου που έχουν τα σώματα ειναι με 50% bypass! Πιστεύω οτι ο συνάδελφος στη μελέτη (του '90) είχε υπολογίσει τουλάχιστον 2 σώματα/κύκλωμα και γι' αυτό βλέπεις στο διακόπτη το 50%, αλλά ο υδραυλικός εφάρμοσε τη μέθοδο σώμα και κύκλωμα! (η χαρά των υδραυλικών). Αν δουλεύουν (και δεν έχουν κολλήσει) γύρισε τους στο 100% χωρίς να τους αλλάξεις (όπως προτείνει ο συνάδελφος που ρώτησες).
Μελέτη είχε γινει απο μηχανόλογο (αρχές 90s) αλλά δεν τη βρίσκω. Και να την έβρισκες, αφου δεν έκανε επίβλεψη ο μηχανικός, ο υδραυλικός εφάρμοσε δική του μελέτη (στο περίπου).
Επίσης ο μηχανολόγος δεν εκανε επίβλεψη οπότε πιθανό να έγινε λάθος αφού τα υλικά τα αγόρασε ο ιδιοκτήτης μονος του.
Να πω επίσης οτι οι χαλκοσωλήνες κάτω απο το δάπεδο δεν έχουν μονωση αλλά απλά αυτή την πλαστική επίστρωση μονο.
Υπάρχει καποια λογική σε αυτό ? Υπαρχει περίπτωση η μελέτη να όριζε 50% bypass στους διακόπτες?
Εναν μηχανολογο που ρώτησα μου ειπε να τους αλλάξω.
Αν τους αλλάξω θα έχω λιγότερες απώλειες μιας και οι σωλήνες δεν ειναι μονομένες ? μιας και το μισό ζεστο νερό απο το καυστήρα γυρνάει στην επιστροφή ?

 

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβω ειναι οπως τα λες, κάθε σώμα και κύκλωμα, το κάθε σωμα συνδέεται με 2 σωλήνες στο κολεκτερ,
Κάθε όροφος έχει 5-6 σώματα

επισης δεν ξέρω κατά ποσο θα βολευε να μπουν 2 σώματα γιατι η σωλήνα ειναι φ15-16 και υπάρχει ενιαίος χώρος με αίθριο και μεγάλα σώματα. θα μου πεις βάζεις μεγαλύτερη σωλήνα..

οι διακοπτες δεν ειναι ρυθμιζόμενοι γράφουν πάνω το νούμερο 50 και είναι 50%,
οι σημερινοί comap ειναι συμβατοί και θα μπορούσα να αλλαξω μονος μου , μονο το κατω στέλεχος.
Η αντιστάθμιση ειναι λίγο ακριβή, εχω διαβάσει τι ειναι.
Και μια τελευταία ερώτηση , οτι το 50% του νερού παει πισω στο κολεκτέρ δεν σημαινει οτι και η ροή ειναι στο μισό ?

Δηλαδή μειωμένη απόδοση ? η αυτό ισχύει μεχρι το νερό στην έξοδο να πιάσει την ίδια θερμοκρασία με την είσοδο

 

Edited by picdev
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, picdev said:

...οι διακόπτες εξωτερικού βρόγχου που έχουν τα σώματα ειναι με 50% bypass!

Αυτό σημαίνει ότι το 50% της παροχής (ποσότητας) του νερού περνάει μέσα από το σώμα και 50% έξω από το σώμα (από την βαλβίδα by-pass).

Η παροχή από και προς τους συλλέκτες είναι ίδια (σχεδόν), είτε περνάει μέσα από τα σώματα είτε έξω από αυτά.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε πως απο εδω , χαχα,

κοιτα αυτο το καιρο θα γινει ο εντοπισμός για να βρεθεί μια σωληνα που εχει σπάσει και ειπα αφου θα μπουν στη μεση , αν ειναι να αλλαξω και τους διακόπτες. οσο να ναι εδω το φορουμ εχει πιο ειδικούς
Εδώ τα παιδια μου λενε οτι δεν αξιζει, ενας μηχανολογος που ειχα μιλήσει  στο τηλεφωνο  μου εχει να τα αλλάξω.😅 μπερδεμα

Edited by picdev
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.