Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποια είναι η καλύτερη θερμομόνωση για στέγη;


xilokopos

Recommended Posts

Αν οι κλίσεις είναι ασήμαντες δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις. Για κακή κατασκευή

πρόκειται...

 

Για το βάρος, το καλύτερο που έχω βρει είναι τα πλακίδια από εξηλασμένη και ελαφρό

κονίαμα. Δεν έχω καταφέρει να βρώ κάτι ελαφρύτερο με την ίδια θερμομονωτική

ικανότητα. Το βάρος τους είναι περίπου 45kg/m2. Οι συνάδελφοι στατικοί, ας

γνωμοδοτήσουν για αυτό...

 

Εγώ, σε παλαιό δώμα, θα προτιμούσα:

 

1) Υδροβολή

2) Επάλειψη με μεμβράνη πολυουρεθανικής βάσης

3) Στρώσιμο με το προαναφερθέν πλακίδιο.

 

Θα ήθελα και εγώ να ακούσω γνώμες συναδέλφων και, κυρίως, στατικών για το φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

σε ΜΕΑ πού υπάρχει επικληνής στέγη από σκυρόδεμα η μόνωση δεν είναι σωστότερο να μπεί από πάνω και μετά το κεραμύδι παρόλο που πιό εύκολο είναι να μπεί από κάτω κατά την σκυροδέτηση?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το να μπεί η μόνωση στην πάνω παριά της στέγης είναι και το σωστότερο γιατί έτσι εκμεταλεύεσαι την θερμοχωρητικότητα του σκυροδέματος, αλλά καμία φορά καρασκευαστικά δεν είναι εφικτό, δημιουργούνται θέματα με την τοποθέτηση της επικάλυψης των κεραμιδιών εκεί που θα πατήσουν τα καδρόνια των κεραμυδιών. Βέβαια δεν έχω ανάλογη εμπειρία στην κατασκευή στέγης οπότε καλύτερα να μας πει και κανένας συνάδερφος την γνώμη από κατασκευαστικής άποψης. Πάντως όπως προανέφερα σωστότερο είναι να μπαίνει η θερμ. απο πάνω, εκτός σε ειδικές εφαρμογές που θα θες γρήγορη θέρμανση του χώρου με μειονέκτημα και την γρήγορη πτώσης της θερμοκρασίας όταν σταματήσει η θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.