Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος Ογκομέτρησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι θελά να ρωτησω το εξής:

 

Πώς πληρώνεται ο υπολογισμός της ογκομέτρησης;

 

Δηλαδή ο Δήμος μου , μου ζήτησε προσφορά για το ΧΥΤΑ να πηγαινω να μετραω μια φορα το μηνα και να του δίνω σε διατομες της ογκομετρικες διαφορες για 6 μήνες !

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει ΧΥΤΑ αλλά θα χρέωνα την καθεμιά επίσκεψη σαν κανονική αποτύπωση, ανάλογα με την πυκνότητα των σημείων και τις στάσεις που θα χρησιμοποιούσα. Καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

μια χηνα την φορά νομίζω είναι αξιοπρεπές σαν αφετηρία σκέψης..

 

υγ: αυτό ισχύει αν το καθαρίζεις αυθημερόν βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την έκταση... Πες τη μας να σου πούμε.... Πάντως διαφωνώ με την αμοιβή κανονικής αποτύπωσης. Γιατί κάθε φορά θα πρέπει να κάνεις ταχυμετρική αποτύπωση, να βγάζεις dtm και να κάνεις τελικά την ογκομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα χρέωνα όσα θα έπαιρνα για μια εκτός σχεδίου αποτύπωση ίδιας έκτασης + 50% για το μοντέλο και τους χωματισμούς.Βέβαια εξαρτάται από την έκταση του ΧΥΤΑ, την απόσταση από την έδρα σου και το αν έχει ο Δήμος χρήματα να σε πληρώσει!

 

Μην ξεχάσεις να υπογράψεις σύμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρωτάω γιατί την Παρασκευή θα πάω να υπογράψω σύμβαση, αλλά απ ότι ξέρω ο εργολάβος θα με πληρώνει, ΄και σκέφτομαι το εξής

 

Να βάλω ένα 3% τις ποσότητας αλλά και ένα ελάχιστο κόστος !

 

Επίσης τι να πρόσεξω στη σ΄θμβαση ρε παιδία, δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο !

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε bd_ly

δεν καταλαβαίνω τι σύμβαση θα υπογράψεις? με τον Δήμο η τον Ιδιώτη εργολάβο?

σε κάθε περίπτωση να προσέξεις.

1.τα παραδοτέα

2.την καθαρή αμοβή (ξεκαθάρισμα ποιός πληρώνει κρατήσεις-προκαταβολές κλπ)

3.το χρόνο αποπληρωμής μετά την τμηματική παράδοση (ρευστό-οχι επιταγές)

4. οτι την ημέρα που θα πρέπει να εκτελέσεις εργασίες πεδίου δεν θα βρίσκεις προβλήματα

και τέλος

είσαι βέβαιος ότι η ογκομέτρηση με διατομές

είναι εφικτή?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν καταλαβαίνω bd_ly τι είδους σύμβαση θα υπογράψεις.

Αν ο άλλος συμβαλλόμενος είναι ο Δήμος, μπορεί να σε καθυστερήσουν αλλά με τον καιρό θα πληρωθείς. Αν είναι ο εργολάβος προφανώς πρέπει να υπογράψετε ιδιωτικό συμφωνητικό που θα αναφέρει εκτός από την αμοιβή σου και όλα όσα σε συμβουλεύει ο Θεοχάρης.

Όπως και να 'χει η συμφωνία σας πρέπει να είναι ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργολάβος μου είπε να βρεθούμε την παρασκευή στο δημαρχείο να υπογράψουμε το συμφωνιτικό.

 

Σίγουρα πάντως ο εργολάβος θα με πληρώνει....

 

Ναι είναι εφικτό να γίνει ογκομέτρηση και να φαίνεται σε κάθε διατομή η ποσότητα ! (Anadelta-Tessera)

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.