Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική


archmil

Recommended Posts

Έχω τις αμφιβολίες μου soundholics, αν έχεις μεταπτυχιακό και είσαι μηχανικός, o.k., αλλά άν δεν έχεις και δεν είσαι αρχιτέκτονας, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό στην αρχιτεκτονική. Άλλωστε ο archmil που έθεσε το θέμα δηλώνει μη μηχανικός!

 

Allotrie,

 

Εχω διπλωμα πολιτικου μηχανικου ΕΜΠ, μεταπτυχιακο στην Αρχιτεκτονικη ΕΜΠ (κατευθυνση πολεοδομιας χωροταξιας) και απο το 2007 εκπονω την διδακτορικη μου διατριβη στην Σχολη Αρχιτεκτονων στο τομεα Πολεοδομιας ΕΜΠ με τιτλο Η λαικη πολυκατοικια την εποχη της ανασυγκροτησης 1945-1960 με επιβλεποντα καθ. τον Γιωργο Σαρηγιαννη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα αν δεν εισαι καθολου μηχανικος, τοτε νομιζω πραγματι ειναι δυσκολο. Παντως και μη αρχιτεκτων μπορει να κανει μηχ. διδακτορικο, κρινοντας απτο δικο μου παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου soundholics, αν έχεις μεταπτυχιακό και είσαι μηχανικός, o.k., αλλά άν δεν έχεις και δεν είσαι αρχιτέκτονας, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό στην αρχιτεκτονική.
δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σπουδών

αρκεί να πείσεις τη σχολή πως το θέμα της διαριβής σου αφορά και την Αρχιτεκτονική

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για παράδειγμα κάποιος Δικηγόρος, χωρίς μεταπτυχιακό σχετικο με αρχιτεκτονική, μπορεί να κάνει Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική και να αποκτήσει τον τίτλο "Δρ. Αρχιτέκτων" μόνο και μόνο επειδή είχε σχετικό θέμα;;; είναι αστείο!

 

soundholics, συγχαρητήρια για τις σπουδές σου!

Link to comment
Share on other sites

εάν ο δικηγόρος ασχοληθει πχ με Πολεοδομική νομοθεσία κλπ

γιατί όχι;;;

 

δεν ξέρω ποιόν τίτλο έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε συ myri είναι περίεργα πράγματα αυτά, (σε εμάς ούτε στις προπτυχιακές σπουδές δε μας διδασκαν κάτι για πολεοδομική νομοθεσία), πραγματικά νομίζω ότι δε γίνεται σε μή μηχανικό. Τέλως πάντων, θα ρωτήσω κάποιον καθηγητή του Α.Π.Θ. και θα ενημερώσω! (μετά τις διακοπές του Πάσχα)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι θέμα ενός καθηγητή

είναι θέμα του κάθε τομέα αν θα δεχθεί τον υποψήφιο που γράφει μια εισηγηση όπου εξηγεί την πρωτοτυπία του θέματος

και στην περίπτωση που συζητάμε τη σχέση του με τον τομέα-σχολή

--------

επίσης το αντικείμενο της έρευνας δεν είναι η πολεοδομκή νομοθεσία αυτή καθεαυτή

αλλά η σχέση της με το δομημένο περιβάλον, ο τρόπος παραγωγής του δομημένου περιβάλλοντος, η κατευθυνηση της πολιτείας για τον τρόπο που δομείται η χώρα κλπ

 

όλα αυτά έχουν άμεση σχέση με την Αρχιτεκτονική, την Πολεοδομία και τη Χωροταξία

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για παράδειγμα κάποιος Δικηγόρος, χωρίς μεταπτυχιακό σχετικο με αρχιτεκτονική, μπ;;; είναι αστείο!

 

soundholics, συγχαρητήρια για τις σπουδές σου!

 

σ·ευχαριστω αν και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν εδω συναδελφοι με καλυτερη ακαδημ. πορεια. Απλα την ανεφερα για να σου αποδειξω οτι γινεται. Ειδικα στην Σχολη Αρχιτεκτονων ειναι πολυ ανοικτομυαλοι στα κριτηρια εισαγωγης, αν κρινουν οτι καποιος εχει να προσφερει κατι καινουριο, για παραδειγμα στο μεταπτυχιακο μου ειχαν κανει ατομο δεκτο με πτυχιο νομικης με εργασια στην πολεοδομικη νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, η σχέση της πολεοδομικής νομοθεσίας με το δομημενο περιβάλλον και του τρόπου που δομείται η χώρα μας έχουν άμεση σχέση με την αρχιτεκτονική κλπ. απο τη στιγμή που δεν είσαι αρχιτέκτονας, πως μπορείς να ασχοληθείς με ένα τέτοιο Διδακτορικό; Είναι σαν να λες ότι από τη στιγμή που έχω άποψη πάνω σε κάποιο θέμα, άσχετα με την ιδικότητα μου μπορώ να κάνω Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική! Και μιλάμε για Διδακτορικό όχι για Μεταπτυχιακό! Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική, άνευ Μεταπτυχιακού, μπορείς να παρακολουθήσεις μόνο αν είσαι Αρχιτέκτων; Αυτό θα ρώτούσα, αλλά δε πιστεύω ότι έχει κάποιο νόημα πλέον, έτσι κι αλλίως στην Ελλαδάρα μας ο καθένας δηλώνει ότι γουστάρει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σχεδόν πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική, άνευ Μεταπτυχιακού, μπορείς να παρακολουθήσεις μόνο αν είσαι Αρχιτέκτων;

αυτό είναι διαδικαστηκό θέμα

ότι γράφει η νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.