Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντληση στοιχείων από προηγούμενο ΠΕΑ


Eva Kyriakidou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 Ενδιαφέρεται πελάτης για εξοικονομώ αυτονομώ. Έχει εκδόσει ΠΕΑ προσφατα. Υπάρχει τρόπος αντλησης των στοιχείων του προηγουμενου ΠΕΑ (διαφορεετικός μηχανικόις )  για να γίνει μελέτη παρεμβάσεων στο ίδιο αρχείο ? Επίσημα δευτερο ΠΕΑ θα χρειαστεί με την ένταξη στο προγραμμα.   

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Eva Kyriakidou said:

....Έχει εκδόσει ΠΕΑ προσφατα. ...

Για να το αναζητάς σημαίνει ότι ο "υποψήφιος" πελάτης δεν το έχει ή δεν στο έδωσε με την καλημέρα τώρα...

Είσαι σίγουρη ότι με τους χρόνους που έμειναν (δηλαδή στο παρα 1") είναι σοβαρός πελάτης για να χάνεις χρόνο να βρείς όλα τα αναγκαία και να προλάβεις να κάνεις τις αναγκαίες μελέτες?? .....

Τουλάχιστον Α/Α και ηλεκτρον. κωδ. ΠΕΑ σου έδωσε?

Οικοδομικές άδειες έχει και έχεις παραλάβει ... κι αν έχει απο πολεοδομικές υπερβάσεις έχεις κάνει τσεκ?

 

αυτά.... 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Didonis said:

Για να το αναζητάς σημαίνει ότι ο "υποψήφιος" πελάτης δεν το έχει ή δεν στο έδωσε με την καλημέρα τώρα...

Είσαι σίγουρη ότι με τους χρόνους που έμειναν (δηλαδή στο παρα 1") είναι σοβαρός πελάτης για να χάνεις χρόνο να βρείς όλα τα αναγκαία και να προλάβεις να κάνεις τις αναγκαίες μελέτες?? .....

Τουλάχιστον Α/Α και ηλεκτρον. κωδ. ΠΕΑ σου έδωσε?

Οικοδομικές άδειες έχει και έχεις παραλάβει ... κι αν έχει απο πολεοδομικές υπερβάσεις έχεις κάνει τσεκ?

 

αυτά.... 

 

εχω  Α/Α και ηλεκτρον. κωδ. ΠΕΑ και έχει φέρει τα απαραίτηατ δικαιολογηρικά , απλως η ερωτηση μου ειναι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να ξανακάνω το πρωτο ΠΕΑ και να δω πανω σε αυτό με τις παρεμβάσεις σε τι κατηγορια μπορούμε να φτάσουμε ; η υπάρχει κάποιος τρόπος να κατεβάσω το προηγούμενο, καθώς δεν γνωρίζω και τι παραδοχές μπορεί να είχε κανει ο προηγούμενος μελετητής..Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι  της τελευταία στιγμής..  

Link to comment
Share on other sites

τα βασικά 

Ενεργ. Κλάση: ...
Υπολ. Ετήσια Κατανάλωση Πρωτ. Ενέργειας: ...
Υπολ. Ετήσιες Εκπομπές CO2: ...

 

θα τα βρεις εδώ

για να βρεις όλο το ΠΕΑ δεν είμαι ο πιο σχετικός να σου απαντήσω στον βαθμό που δεν κάνω ο ίδιος ΠΕΑ σκέτο νέτο .... 

Σίγουρα καλό έως και αναγκαίο είναι να έχεις πλήρη εικόνα του ΠΕΑ που υπάρχει για να εκτιμήσεις αν θα πρέπει να γίνουν διορθωτικές κινήσεις 

Ίσως άλλοι συνάδερφοι μπορέσουν να σου πουν κάτι πιο σχετικό. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

τα βασικά 

Ενεργ. Κλάση: ...
Υπολ. Ετήσια Κατανάλωση Πρωτ. Ενέργειας: ...
Υπολ. Ετήσιες Εκπομπές CO2: ...

 

θα τα βρεις εδώ

για να βρεις όλο το ΠΕΑ δεν είμαι ο πιο σχετικός να σου απαντήσω στον βαθμό που δεν κάνω ο ίδιος ΠΕΑ σκέτο νέτο .... 

Σίγουρα καλό έως και αναγκαίο είναι να έχεις πλήρη εικόνα του ΠΕΑ που υπάρχει για να εκτιμήσεις αν θα πρέπει να γίνουν διορθωτικές κινήσεις 

Ίσως άλλοι συνάδερφοι μπορέσουν να σου πουν κάτι πιο σχετικό. 

Ευχαριστώ πολύ. Αυτά τα έχω βρει η αληθεια είναι απλώς ηλπιζα να βρώ κάπως το πληρες αρχείο ΠΕΑ με τους συντελεστες που ειχαν χρησιμοποιηθεί.. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Eva Kyriakidou said:

....απλώς ηλπιζα να βρώ κάπως το πληρες αρχείο ΠΕΑ ...

όπως σου είπα δεν το κατέχω.... οπότε ότι μάθεις θα το μάθω κι εγώ και θα φανεί χρήσιμο.

(αυτό το τελευταία στιγμή όμως αν σου ζήτησε να μπει στο πρόγραμμα το κατέχω και πρόσεξε το κι εσύ)

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Eva Kyriakidou said:

Ευχαριστώ πολύ. Αυτά τα έχω βρει η αληθεια είναι απλώς ηλπιζα να βρώ κάπως το πληρες αρχείο ΠΕΑ με τους συντελεστες που ειχαν χρησιμοποιηθεί.. 

Συναδέλφισα, στη θέση δεν θα έκανα απολύτως τίποτα εκτός, αν είχες χρονικά περιθώρια (σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη ), να κάνετε ανάκληση και αντικατασταση του υπάρχοντος ΠΕΑ, γιατί όπως λες και εσυ δεν γνωρίζεις τις παραδοχές και τους συντελεστές που έχει λάβει υπόξη του ο άλλος συναδελφος!

Εγω προσωπικά, αν δεν μου δίνεται η δυνατότητα να ακυρωθεί το υπάρχον και να κάνω νέο ΠΕΑ απο το μηδέν (0), δεν αναλαμβάνω καμία τέτοια περίπτωση...και έχω διώξει πολλά (πάνω απο 35-40).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.