Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία σε σιλό


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, εάν πρέπει να μπει πυροπροστασία σε χώρο σιλό, που βρίσκεται σε βιομηχανία αλευρόμυλου (Κατηγορίας Αα).

 

Υπάρχει κάποιος σχετικός κανόνας? :confused:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σιλό (ασχετα αν εχει ανθρωποθυρίδα) μπορεί να θεωρηθεί μια κλειστή δεξαμενή και επομένως δεν θα έχει οδευσεις διαφυγης στην παθητικη. Στην ενεργητική πυροπροστασία παλι δεν χρειαζεται μετρα πυροπροστασιας, αφου οι αποθηκευομενες πρωτες υλες δεν εχουν κινδυνο πυρκαιας

Link to comment
Share on other sites

Η σκόνη από άλευρα, σε συγκεκριμένες συγκεντρώσεις είναι εκρηκτική. Ηλεκτρολογικός εξοπλισμός που τοποθετείται εντός περιοχής όπου μπορεί να υπάρξει δυνητικά τέτοια εκρηκτική συγκέντρωση, (ζώνη 0, ζώνη 1) θα πρέπει να είναι αντιεκρηκτικός.

 

Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω, διότι δεν έχω ασχοληθεί με άλευρα. Ξέρω ότι υπάρχει ειδική κατηγορία αντιεκρηκτικού εξοπλισμού για τα άλευρα. Δεν αρκεί π.χ. αντιεκρηκτικός εξοπλισμός για υγραέριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους!!8ελω να βγάλω μια άδεια αποθήκης 20τ.μ και δεν ξέρω τι πρέπει να αναφέρει το τεύχος της παθητικής πυροπροστασίας!!!μπορεί να βοηθήσει κανένας ή αν έχει κανένα υπόδειγμα ακόμα καλυτερά!!!ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ειδα φωτογραφιες απο μια αντλια που αδειαζε αλευρα μεσα σε σιλο και οντως η σκονη προκαλεσε εκρηξη (μαλλον δεν υπηρχε καμια γειωση η δημιουργησε arc) και ανατιναχθηκε η αντλια αναποδογυριζοντας το τεραστιο φορτηγο που την κουβαλουσε. Ευτυχως δεν συνεβη το μοιραιο γιατι εκεινη την ωρα οι χειρηστες ηταν μακρια και ευτυχως δεν υπηρχε καποιος κοντα στο φορτηγο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.