Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση τεχνικού ασφαλείας


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ασκώ το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού και φορολογούμαι με τους γνωστούς συντελεστές. Το περασμένο έτος ασκώ και την δραστηριότητα του τεχνικού ασφαλείας. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για τον συντελεστή με τον οποίο θα πρέπει να φορολογηθώ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι φορολογείσαι λογιστικά δηλαδή έσοδα-έξοδα=κέρδη=φορολογητέο εισόδημα.

 

Εξωλογιστικά (με τους συντελεστές) φορολογούνται όσοι ασχολούνται με τις μελέτες, τα σχέδια, τις επιβλέψεις και τη διοίκηση τεχνικών έργων και οι πραγματογνώμονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω οτι και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το πάς εξολογιστικά αν το φορολογητέο εισοδημά σου προκύπτει μικρότερο από ότι αν το πάς λογιστικά(έσοδα - έξοδα). Η μόνη διαφορά ο συντελεστή αντι για 26% γίνεται 60% (+20%εφόσον απαιτείται).

Περι παροχής υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία-επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 49, παρ. 5 του Νόμου 2238/1994 " Κατ` εξαίρεση, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για τη σύνταξη μελετών και σχεδίων οικοδομικών και λοιπών τεχνικών έργων, την επίβλεψη της εκτέλεσής τους ... το καθαρό εισάδημα εξευρίσκεται με τη χρήση συντελεστή στις ακαθάριστες νόμιμες αμοιβές τους". Με βάση τα παραπάνω, η δουλειά του υπευθύνου ασφαλείας π.χ. ενός εργοταξίου νομίζω πως εντάσσεται στην κατηγορία της επίβλεψης εκτέλεσης τεχνικών έργων και θα φορολογηθεί με συντελεστή 26% (για μελέτη - επίβλεψη ηλεκτρομηχανολογικών έργων). Αν όμως μιλάμε για τεχνικό ασφαλείας σε μια επιχείρηση με άλλο αντικείμενο (άσχετο με "οικοδομικά και λοιπά τεχνικά έργα"), τότε θα φορολογηθείς λογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην φορολογηθεί εξολογιστικά με βάση τον συντελεστή 60% που ορίζεται από την νομοθεσία για παροχή υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία-επιχειρήσει??

Και αν δεν είναι η μόνη ασχολεία του συναδέλφου ο τεχνικός ασφαλείας τι γίνεται??

 

Αν έχει κόψει ΑΠΥ για μελέτες και ένα μικρό ποσό για παροχή υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας σε μια επιχείρηση? Γιατί θα πρέπει να πέσει στο λογίστικό τρόπο φορολόγισης και να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του??

 

Κατα την γνώμη μου τα πρώτα πάνε με 26% και τα δευτερα με 60%.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σαφώς λέει ο νόμος που παρέθεσα η φορολόγηση με συντελεστές γίνεται "Κατ` εξαίρεση, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για τη σύνταξη μελετών και σχεδίων οικοδομικών και λοιπών τεχνικών έργων".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποιος που δουέυει σε κάποιο γραφείο, εταιρία ή εργοστάσιο (κύριος χώρος εργασίας μηχανολόγων) και κόβει ΑΠΥ δεν πάει με 60%??

Εμένα πάντως η λογίστρια μου με 60% το πάει...

Αλλά και μια χρονία που δούλευα στην νομαρχία με ΑΠΥ πάλι με 60 το πήγε.

Δεν νομίζω να μην ξέρει τι της γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν ξέρει.

Συγγενικό μου πρόσωπο που έκανε ό,τι και εσύ και μετά από χρόνια δουλειάς θέλησε να κλείσει τα βιβλία του. Η εφορία έβγαλε ένα αρκετά υψηλό πρόστιμο για όλα αυτά τα χρόνια που υπολόγιζε το φορολογητέο εισόδημα εξωλογιστικά με το 60%*1,20=72%.

Link to comment
Share on other sites

qwert το ζήτημα δεν είναι τί κάνει κάποιος λογιστής, αλλά τί λέει ο Νόμος. Στο θέμα αυτό είχε γίνει ειδική αναφορά σε πρόσφατο σεμινάριο του ΤΕΕ/ΤΚΜ και γι' αυτό επιμένω. Δεν σημαίνει πως το φορολογητέο εισόδημα του μηχανικού προκύπτει μόνο με συντελεστές.

Να σου πω κι ένα άλλο παράδειγμα. Αν προσφέρεις υπηρεσίες τεχνικού συμβούλου σε κάποια εταιρεία, τα χρήματα που παίρνεις φορολογούνται με λογιστικό τρόπο, ακριβώς γιατί η παροχή επιστημονικών συμβουλών δεν περιλαμβάνεται στις περιπτώσεις όπου κατ' εξαίρεση προσδιορίζεται το φορολογητέο εισόδημα με συντελεστές.

Μπορεί να μην μας αρέσει, αλλά όπως λέει και ο Χάρης αν κάποτε υποστούμε έλεγχο από την εφορία, τότε ο πέλεκυς θα πέσει βαρύς και θα πονέσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία εγώ όλους τους φίλους που ξέρω που δουλεύουν σε εταιρίες-εργοστάσια και κόβουν ΑΠΥ το πάνε με 60% ότι δουλειά και άν κάνουν. Π.χ στο εργοστάσια δεν συντάσουν μελέτες και σχέδια οικοδομικών εργων ντε και καλά ή άλλα τεχνικά έργα. Μπορέι το εργοστάσιο νμα παράγει βίδες,καπάκια, μπαλόνια ξέρω εγω...Δεν θεωρείται σύνταξη σχεδίων για τεχνικό έργο κάτι τέτοιο προφανώς. Όλοι τους όμως φορολογούνται με το 60%.

Να ρωτησω κάτι άλλο. Αν κόβεις και για οικοδομικές άδειες και για υπηρεσίες τεχνικόυ ασφαλείας η φορολόγιση πάει συνολικά λογιστικά ή πάει για τις οικ. άδεια εξολογιστικά και για τον τεχ. ασφ. λογιστικά??

Μου βάλατε καψούλια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.