Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκαράζ - Υπόγειο (προδιαγραφές)


Recommended Posts

Συνάδελφοι:

Σε επικλίνές οικόπεδο εντος οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων, δίφατσο στις δύο αντικριστές πλευρές του (εμπρός στο +0,00 και πίσω στο +5,00), μπορώ να έχω στη στάθμη 0 γκαράζ με συμβολαιογραφική πράξη και είσοδο από μπροστά εξαντλώντας την κάλυψη και πάνω από αυτό (στη στάθμη 1), στο πίσω μέρος της οικοδομής και για όσο μου επιτρέπει η διαμόρφωση του εδάφους να έχω υπόγειο? Η υπόλοιπη στάθμη 1 στο εμπρός μέρος θα μετράει στη δόμηση όπως και οι παραπάνω όροφοι. Πουθενά δεν υπερβαίνω το μέγιστο ύψος των 7,50 μ.

Ευχαριστώ!

-------------

Καλημέρα. Διάβασε κανείς το χθεσινό μου ερώτημα σχετικά με υπόγειο πάνω από ισόγειο γκαράζ? Καμιά ιδέα?!

Link to comment
Share on other sites

θες να κάνεις ένα σκίτσο για να καταλάβουμε ακριβώς τι ρωτάς

 

μήπως το σχήμα σε βοηθά;;;;

Εγκύκλιος 113/86 ΓΟΚ85 http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=363

post-990-131887222555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το γκαράζ είναι οκ , προφανως τέμνεις πάνω στη ράμπα του γκαραζ

και σε παράλληλη τομή έχεις μπαζώσει μέχρι 1,50 από την οροφή του γκαραζ

 

η κύρια χρήση είναι επίσης οκ

στο υπόγειο που γράφεις για να μη μετρά στη δόμηση πρέπει επίσης η οροφή του να βρίσκεται 1,50μ από το φυσικό έφαφος

 

τώρα για το κλιμακοστάσιο (αν και δεν είμαι βέβαιη) αν αποτελεί μοναδικό τρόπο πρόσβασης σε χώρο κύριας χρήσης ίσως μετρά επίσης στη δόμηση

οπότε κάνε και 2η είσοδο από το χαμηλό επίπεδο στο υπερυψωμένο ισόγειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Υπάρχει κύρια είσοδος στο κτήριο από τον πίσω δρόμο (υψόμετρο +5,00) και κύρια κλίμακα που οδηγεί στο υπερυψωμένο ισόγειο. Θα μπορούσες να μου πεις με ποιο τρόπο θα πείσω την πολεοδομία ότι το σχέδιο δεν αντιβαίνει το ΓΟΚ (νόμος, εγκύκλιοι, κλπ)? Το πρόβλημά τους είναι ότι στο πίσω μέρος δημιουργούνται δύο υπόγεια (το γκαράζ και το υπόγειο από πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Με σχετικά μικρή επιχωμάτωση (< 1,50 μ.) η μπλέ περιοχή θα εξέχει λιγότερο από 1,50 μ. από το διαμορφωμένο έδαφος. Το συνολικό ύψος κτηρίου πουθενά δεν θα υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

B' υπόγειο : επιτρεπόμενες χρήσεις

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=679

 

επίσης γνωρίζω ό,τι και η συνάδελφός δυστυχώς μόνο εμπειρικά δεν ξέρω να σου αναφερω νομοθεσία

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=4909&postcount=4

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα κοιτάξω να βρω αυτά τα έγγραφα που αναφέρουν οι συνάδελφοι (17689/90 και 34860/91). Μήπως ξέρετε που να ψάξω?? Πάντως ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ήταν πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για να θεωρήθει ένα υπόγειο ως χώρος σταθμευσης πρέπει να έχει αποκλειστίκη χρήση σταθμευσης ή αρκεί ένα ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.