Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκαράζ - Υπόγειο (προδιαγραφές)


Recommended Posts

ηθελα κι εγω να ρωτησω σχετικα με την περιπτωση που το υπογειο βγαινει εκτος περιγραμματος ισογειου για χρηση καθαρα παρκινγκ :

 

το τμήμα αυτο (εκτός περιγράμματος ισογείου) μπορει απλά να καλυπτεται από φύτευση και να είναι η πλάκα του στο ίδιο επίπεδο με τον υπόλοιπο ακάλυπτο χώρο ή έστω λίγο πιο χαμηλά (να μην είναι μπαζωμένο δηλαδη) ?

 

γιατί στην πολεοδομία μου είπαν ότι πρέπει να είναι μπαζωμένο όλο κατά 1 μ

 

τι ισχύει τελικά ?!

 

:o

Link to comment
Share on other sites

...το τμήμα αυτο (εκτός περιγράμματος ισογείου) μπορει απλά να καλυπτεται από φύτευση και να είναι η πλάκα του στο ίδιο επίπεδο με τον υπόλοιπο ακάλυπτο χώρο ή έστω λίγο πιο χαμηλά (να μην είναι μπαζωμένο δηλαδη) ?...

 

Το ζήτημα έχει αναλυθεί εδώ.

 

Χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση παρακαλώ (και ξαναδιαβάστε προσεχτικότερα τους Κανόνες Συμμετοχής).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Περι Παρκινγκ-ΠΔ350/96

Ήθελα να ρωτησω..ειναι δυνατον σε νεοδμητη οικοδομη να μη βγαλεις ουτε ενα παρκινγκ??

Έχω δει περιπτώσεις στο κέντρο της πόλης (Λαρισα) να γινεται κτιριο γραφειων με ισογεια καταστηματα χωρις εισοδο παρκινγκ (!!?)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι ποια νομοθεσία το αναφέρει?

Σε ευχαριστώ πολυ.

 

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρει ότι σε νεοδμητη οικοδομη με ισογεια καταστηματα και γραφεία σε ορόφους χωρις την εξασφάλιση παρκινγκ?

 

Σας ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

είμαι νέα μηχανικός στο θέμα της μελέτης (έχω ασχοληθεί με την κατασκευή από τότε που πήρα το πτυχίο μου) και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν και πότε επιτρέπονται τα τρίτα υπόγεια για θέσεις στάθμευσης. Πρόκειται για ένα τριώροφο κτήριο γραφείων και καταστημάτων 600τμ όπου το πρώτο υπόγειο θα είναι αποθήκες των καταστημάτων και θέλει ο ιδιοκτήτης αντί μόνο ενός δεύτερου υπογείου για χώρο στάθμευσης να υπάρχει και τρίτο. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι στην νομοθεσία πέρα του πόσες θέσεις απαιτούνται.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις ελάχιστες διαστάσεις για τη θέση στάθμευσης σε υπόγειο πολυκατοικίας καθώς και αν η θέση δίπλα από τον τοίχο υποχρεούται να είναι μεγαλύτερη?? Επίσης θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζω τις ελάχιστες διαστάσεις ελιγμού ενός οχήματος κατά την είσοδο και έξοδο από τη θέση. Μπορώ να έχω πόρτα εισόδου αποθήκης ακριβώς πισω από μια θέση στάθμευσης και να ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη, ή υποχρεούμαι να αφήσω διάδρομο? Και τελευταία ερώτηση οι ελάχιστες διαστάσεις είναι δυνατόν να διαφοροποιούνται από περιοχή σε περιοχή? Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

 

Το ίδιο ερώτημα το έχετε θέσει και εδώ. Παρακαλούμε , μην ανοίγετε νέα θέματα σε διαφορετικά σημεία του forum για να ρωτήσετε τα ίδια πράγματα. Παρακαλώ, διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής .Ευχαριστώ . gvarth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

να πω κατ' αρχήν πως είναι η πρώτη μου ανάρτηση και ελπίζω να μου συγχωρεθούν τυχόν λάθη...

θα ήθελα λίγη βοήθεια στα παρακάτω:

 

1/ Στην εικόνα που έχω επισυνάψει είναι με κόκκινο χρώμα μια περιοχή του υπογείου που είναι εκτός κάλυψης η οποία όμως χρησιμοποιείται προκειμένου να μπορέσουν τα αυτοκίνητα να κάνουν μανούβρες για να βγουν (είναι στενάχωρα τα πράγματα)...Η περιοχή αυτή πρέπει να προσμετρηθεί στη δόμηση η όχι μιας και χρησιμοποιείται για την κίνηση των αυτοκινήτων?

 

2/ Τα δυο υποστηλώματα που είναι με χρώμα δυσκολεύουν πολύ την κίνηση των αυτοκινήτων. Θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία ή ικανοποιούνται τα ελάχιστα?

 

3/ Βάση της εμπειρίας σας θα μπορούν να βγουν τα αυτοκίνητα (έστω και με μανούβρες) η τζάμπα κάνουμε το υπογειο???:roll:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)

post-59696-131887271083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.