Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκαράζ - Υπόγειο (προδιαγραφές)


Recommended Posts

ούτε το ένα ουτε το άλλο

 

μήπως θες να πεις για επέκταση του χώρου στάθμευσης έξω από το περίγραμμα του κτιρίου;;;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο είναι απλά υπόγειο... Δεν χρειάζεται να το θεωρήσεις χώρο στάθμευσης... απλώς δείχνεις θέσεις στάθμευσης 2,25Χ4,50 αν μιλάμε για ανοικτές με όλες τις παραμέτρους πρόσβασης (κλίσεις ράμπας, ακτίνες στροφής, οπισθεν χώρος 5,40 κλπ) ενώ αν δείχνεις κλειστή θέση είναι 2,60Χ5,00). Τώρα, αν μιλάς για αυτό που περιγράφει η myri ισχύει το εξής : Πρέπει τουλάχιστον το 40% του υπογείου κάτω από το περίγραμμα του κτιρίου να είναι χώρος στάθμευσης (εκεί μπάζει νερά λίγο...) και ο χώρος εκτός περιγράμματος, 100% για στάθμευση. Στο χώρο εκτός περιγράμματος εφόσον δεν φτάνει η φύτευση, θα πρέπει να υπάρχει μπάζωμα 1μ και φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ρωτούσα για την επέκταση. Ευχαριστώ. Αυτό που γράφεις για την φύτευση σε περίπτωση που η επέκταση δεν γίνει μέσα στην απόσταση Δ αλλα στο ελευθερο προς δομηση τμημα του οικοπέδου η φύτευση και το μπάζωμα απο πάνω είναι υποχρεωτικά;

Και κάτι ακόμα. Μπορεί να θεωρηθεί θέση σταθμευσης φορτηγού στο υπόγειο σε περίπτωση που απο πάνω ακριβώς υπάρχει κατάστημα με το αιτιολογικό οτι ανήκει στο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ήταν υποχρεωτικό... Τώρα μπαζώνεις μόνο αν δε σου βγαίνει η φύτευση στο οικόπεδο...

Για θέση φορτηγού στο υπόγειο, δεν νομίζω να υπάρχει περιορισμός αλλά θα πρέπει να προσέξεις τα εξής

1. Ποιές διαστάσεις θα δείξεις.

2. Τί υψος θα δείξεις... ΜΑΧ για υπόγειο είναι 3.00μ εκτός αν πάς ΕΠΑΕ και έχεις ειδικές χρήσεις.

3. Προσοχή στο πως θα δείξεις τη ράμπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ο τίτλος του θέματος ίσως να μην είναι και ο πιο κατάλληλος...

Λοιπόν μια πολυκατοικία αποτελουμενη από υπόγειο και 4 ορόφους δεν φτιάχτηκε ακριβώς όπως τα σχέδια. (τι παραξενο...). Το θέμα είναι ότι το υπόγειο στο οποίο υπάρχουν θέσεις στάθμευσης(ανοικτές), αποθήκες και το κλιμακοστάσιο, φτιάχτηκε με ύψος από τη μπροστινή πλευρά του με ύψος της πλάκας οροφής του +1,80 από την οριστική στάθμη του εδάφους ενώ στη πίσω μεριά του με ύψος +2,40 επίσης από την οριστική στάθμη του εδάφους.(στα πλάγια συνορεύει με άλλα οικοπεδα). Το υπόγειο λοιπόν όπως σήμερα υφίσταται δεν είναι υπόγειο αλλά ισόγειο (ούτε πιλωτή μπορείς να το πεις γιατί δεν πληρεί την προϋποθεση +-0,50.) Το ερώτημα είναι αυτές οι θέσεις στάθμευσης στο "υπόγειο" που πια δεν είναι υπόγειο, μπορούν να χρησιμοποιούνται από τους ιδιοκτήτες τους μέχρι να γίνει η αναθεώρηση της άδειας; Νομίζω πως το θέμα είναι περισσότερο νομικό.

Link to comment
Share on other sites

getheod.

 

Πρόβλημα δεν υφίσταται ώσπου να υπάρξει.

Καταρχήν γιατί είναι πρόβλημα σήμερα αυτό? Εγινε κάποια καταγγελία?

Δευτερευόντως δεν θα έλεγα ότι με αναθεώρηση φτιάχνει παρά με προσαρμογή του εδάφους, πάλι σήμερα όπως το δείχνει η ο.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τις υπογειες θεσεις σταθμευσης.

εχω δυο θεσεις σταθμευσης (ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες) τη μια διπλα στην αλλη σε υπογειο πολυκατοικιας συνολικης χωρητικοτητας 14 θεσεων σταθμευσης.

διπλα απο τις δικες μου θεσεις σταθμευσης (αριστερα) υπαρχουν αλλες 10θεσεις σταθμευσης. ολες οι θεσεις χωριζονται με λευκη διαγραμμιση.

η πρωτη θεση σταθμευσης μου, εχει διαστασεις 2,70 επι 4,50.

η δευτερη θεση σταθμευσης μου, εχει διαστασεις 2,25 επι 4,50

η συνολικη διασταση τους ειναι 4,95 4,50.

θελω να μαθω αν μπορω να τις ενοποιησω (απο δυο σε μια) με σκοπο να την μετατρεψω σε κλειστη θεση του υπογειου γκαραζ βαζοντας τοιχους και ηλεκτρικη πορτα (χωρις να επιρρεασω τις διαστασεις των διπλα θεσεων)

ο κανονισμος της πολυκατοικιας επιτρεπει την ενοποιηση των ανεξαρτητων οριζοντιων ιδιοκτησιων.

οι διαστασεις πληρουν τις προυποθεσεις και τι αλλο χρειαζεται? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

efman δεν είναι απλό καταρχήν πρέπει να βρεθεί αρχιτέκτονας μηχ. ή πολ μηχ. να μελετήσει το ΓΟκ και να σου πεί αν γίνεται, εν συντομία για μια κλειστή θέση σταυθμευσης πρέπει να έχεις εσωτερικό χώρο 2,60χ5,00 θεωρητικά γίνεται αν δείξεις τις δύο μία αλλά μάλλον όχι δεν γίνεται, εφόσον δεν έχεις καθαρό 5,00. Λυπάμαι απο εκεί και ύστερα είναι εσύ τι θες να δείξεις πιθανόν οι θέσεις να είναι απιτούμενες οπότε δεν μπορείς να καταργήσεις την μία αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός που θα ερευνήσει καλύτερα το φάκελο σου θα είναι σε θέση να σου δώσει πιο ακριβή στοιχεία.

 

 

Μarriot76 η απάντηση σου δεν είναι απλή καθώς υπάρχει ολόκληρο Φεκ που ορίζει διαστάσεις θέσεων σταθμευσης και απαραίτητους διαδρόμους κίνησης διαδρόμους στροφής. Ψάξε να το βρείς είναι απαραίτητο να το έχεις, είναι η απόφαση 98728/7722/93. Εν προκειμένου στο ερώτημα σου όταν μια θέση σταθμευσης παρκάρει κάθετα σε προειδοποιώ ότι πρέπει να έχει μίνιμουμ διαστάσεις 2,25χ4,50 και ελεύθερο χώρο πίσω της 5,40 διατηρώ βέβαια το ενδεχόμενο να μην έχω καταλάβει καλά καθώς όπως προείπα η κλειστή θέση σταύθμευσης του ενός αυτοκινή του πρέπει να είναι 2,60χ5,00 δεν απαιτείται χώρος πίσω της αλλά τα πράγματα αλλάζουν όταν μιλάμε για μεγαλύτερα γκαράζ περισσοτέρων αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Highlander και Marriot76 ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Τις διαστασεις τις εχω και με το παραπανω στην μια διασταση (4,50 αντι των 2,60 μετρων), ενω στην αλλη διασταση υστερω κατα 5 cm (4.95 αντι των 5,00 μετρων).

Να τονισω οτι η ηλεκτρικη πορτα θα τοποθετηθει στην πλευρα των 4,95 μετρων.

Την απόφαση 98728/7722/93 την εχω στα χερια μου και εχω δει τις διαστασεις της κλειστης θεσης σταθμευσης,

απλα η διαφοροποιηση ειναι οτι η εισοδος δεν θα ειναι στην πλευρα των 2,60 του σχεδιου της αποφασης 98728/7722/93, αλλα στην πλευρα των 5,00 μετρων (πραγματικο 4.95).

Για την ενοποιηση τους σε μια απαιτειται εκτος αυτου και συμβολαιογραφικη πραξη (προαιρετικα) χωρις καμια συμμετοχη των υπολοιπων ιδιοκτητων εφοσον δεν θιγονται τα χιλιοστα τους (2+2=4 χιλιοστα) το πλατος διαδρομου πισω απο την ενοποιημενη θεση (αν γινει) ειναι 4.50 και απαιτει βασει της αποφασης 98728/7722/93 2.70 μετρα ενω εγω εχω 4.95 μετρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.