Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωστή τοποθέτηση κουφωμάτων αλουμινίου


Recommended Posts

On 4/1/2021 at 2:21 ΜΜ, Arche said:

μαρμάρινη ποδιά στο παράθυρο δεν φαίνεται να υπάρχει. Οντως το κενό δεξιά έχει αφήσει λίγο μεγάλο. Στον τοίχο ξέρετε το έχει στερεώσει και με βίδες ή το έχει πιάσει μόνο με την πολυουρεθάνη, αυτόν τον κίτρινο αφρό που φαίνεται?

Καλησπέρα σας, 

Οι παλιές μαρμάρινες ποδιές έχουν αφαιρεθεί γιατί ειχα ζητήσει επανειλημμένα να αντικατασταθουν. Όμως τα αλουμίνια τοποθετήθηκαν πριν μπουν τα καινούργια μάρμαρα. 

Λυπάμαι αλλα δεν γνωρίζω να σας απαντήσω εαν έχουν μπει βίδες. Είμαι εντελώς άσχετη με κατασκευαστικα θέματα και οι εργασίες γίνονται ωρες6που εργάζομαι. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι έχουν γίνει κακοτεχνιες. 

Στην φωτογραφία φαίνεται ότι έχει αφαιρεθεί κομμάτι του πορολιθου. Δεν ξέρω εαν σας βοηθαει να βγάλατε κάποιο συμπεράσμα. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα κουφώματα έχουν στερεώσει και με βίδες μου είπε. Δυστυχώς οταν αποφάσισα να προχωρήσω σε ανακαίνιση δεν γνώριζα σε ποιον να απευθύνω οπότε έβαλα αγγελία σε site επάγγελματιων. Ήρθαν 2, 3 αλλα κανένας δεν ηταν μηχανικός. Μου φάνηκε ο πιο σωστος και έτσι συνεργάστηκαμε. Έχουμε όμως πολλά θέματα στη συνεργασία μας... Εκτός των κουφωμάτων!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός είναι, κυρίως, σύμβουλος. Αν είναι και κατασκευαστής, ακόμη καλύτερα. Τα μαστόρια δεν είναι παπούτσια ή ρούχα που μπορείς να τα ψωνίζεις από το διαδίκτυο. 

Άρα, βρίσκεις αμέσως έμπειρο και σοβαρό μηχανικό (όχι μέσω ίντερνετ). Τα υπόλοιπα έπονται. 

Link to comment
Share on other sites

η συμβουλή σας είναι σωστή και έχει να κάνει και με κάτι που έλεγα σήμερα με την γυναίκα μου, έχουν μπει στο internet διάφοροι και πλατφόρμες άσχετες με την δουλειά που φυσικά δεν θα κατονομάσω, καμία, ο καθένας ότι μπορεί κάνει να βγάλει την δουλειά του, δυστυχώς και λυπάμε που το λέω έχει χαθεί λίγο η μπάλα, ιδιοκτήτες άσχετοι με το αντικείμενο πέφτουν στα χέρια μαστόρων πολυεργαλεία που όλα τα κάνουν και όλα τα μαχαιρώνουν. Λυπάμαι που σας το λέω στο κούφωμα που δείχνετε στην φωτογραφία δεν φαίνεται μαρμαροποδιά και αρκετές δημοσιεύσεις πριν ένας συνάδελφος σας μίλησε και για θέματα υγρομόνωσης. Ο τρόπος κατασκευής που εικονίζεται δεν είναι ο συνήθης. Τελος πάντων καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.