Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού με τακτοποιημένους χώρους με Ν. 3843/10


Nikos garga

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας και καλή χρόνια ,επειδή  είμαι άσχετος και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα  σπίτι μου έστειλε κάτι έγραφα η ιδιοκτήτρια για το υπόγειο και την σοφίτα ότι έχουν  μπει στον νόμο 3843/10  άρθρα 5,6,7,8 κ 10 και έχει πληρωθεί το πρόστιμο .

1) Διαβάζοντας τον νόμο είδα ότι λέει για 40 χρόνια  χρήσης μετά τι γίνετε ? 
 

2) Έχουν μπει στον νόμο επειδή έχει ξεπεράσει το όριο δόμησης ή επειδή είχε σκοπό να τα κάνει σπίτια και αυτά καθώς στο υπόγειο έχει ανοίξει παράθυρα και πόρτα ? ( στην αίτηση αναφέρεται σαν garage υπόγειο και σοφίτα ).
 

3)Αν τα κρατήσω εγώ μόνο σαν garage  και την σοφίτα σαν αποθήκη μπορώ να βγω από τον νόμο ? 
 

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να τα κρατήσετε ως έχουν και για πάντα μετά την εκπλήρωση μερικών γραφειοκρατικών διαδικασιών και ελέγχων που θα τακτοποιήσει ο μηχανικός στον οποίο θα αναθέσετε υποχρεωτικά τη συνεργασία με τον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ , επίσης μου είπε ότι ο μηχανικός τους εχει μετρήσει λάθος και θέλει πάλι μέτρηση , προφανώς για τα αυθαίρετα θα εννοούσε , γνωρίζεται καθόλου το κόστος για να βάλω έναν μηχανικό να κάνει όλες αυτές τς δουλειές ;;

Link to comment
Share on other sites

γιατί να τον βάλετε εσείς? Ο ιδιοκτήτης έχει υποχρέωση να σας πουλήσει σπίτι χωρίς αυθαίρετα και αν έχει, νόμιμα και σωστά να τα φτιάξει και να σας το πουλήσει.
Εσείς έχετε την υποχρέωση επειδή λάθη γίνονται ή καμιά φορά ένας μηχανικός δεν βλέπει κάτι που βλέπει κάποιος άλλος, να έχετε τον δικό σας μηχανικό, να ελένξετε ότι το σπίτι δεν έχει στατικά, υδραυλικά. ηλεκτρολογικά προβλήματα (τα οποία να μην τα δικαιολογεί η τιμή που το αγοράζετε) και αν υπάρχουν αυθαίρετα, θα πρέπει να ελένξετε ότι δεν υπάρχουν ή ότι υπάρχει ότι έχει τακτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Arche said:

γιατί να τον βάλετε εσείς? Ο ιδιοκτήτης έχει υποχρέωση να σας πουλήσει σπίτι χωρίς αυθαίρετα και αν έχει, νόμιμα και σωστά να τα φτιάξει και να σας το πουλήσει.
Εσείς έχετε την υποχρέωση επειδή λάθη γίνονται ή καμιά φορά ένας μηχανικός δεν βλέπει κάτι που βλέπει κάποιος άλλος, να έχετε τον δικό σας μηχανικό, να ελένξετε ότι το σπίτι δεν έχει στατικά, υδραυλικά. ηλεκτρολογικά προβλήματα (τα οποία να μην τα δικαιολογεί η τιμή που το αγοράζετε) και αν υπάρχουν αυθαίρετα, θα πρέπει να ελένξετε ότι δεν υπάρχουν ή ότι υπάρχει ότι έχει τακτοποιηθεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας , μου πρότεινε ο ιδιοκτήτης να πληρώσω εγώ και να μου το αφαιρέσει από την τιμή αγοράς με κάποιο συμφωνητικό λογικό . Γνωρίζεται την διαδικασία ;;;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Arche said:

πάρτε προσφορά από τον μηχανικό σας τι ζητάει για να κάνει την τακτοποίηση και ενημερώσετε τον. 

Σε ευχαριστώ πολύ , απλά ο ιδιοκτήτης επειδή ήταν του πατέρα του δν ξέρει πολλά ,δν έχει και τα σχέδια του υπογείου , αυτά στην πολεοδομία θα μπορέσει  να τα βρει ο Μηχανικος ;;

 

10 ώρες πριν, Arche said:

πάρτε προσφορά από τον μηχανικό σας τι ζητάει για να κάνει την τακτοποίηση και ενημερώσετε τον. 

 

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων, ατομικών επιχειρήσεων και εταιρειών πάσης φύσεως παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λ.π., όπως και η χορήγηση πληροφοριών με σκοπό την προώθηση οποιασδήποτε ατομικής ή εταιρικής επιχείρησης.

Arche  και Nikos garga τα 2 προηγούμενα μηνύματα διαγράφηκανΔιαβάστε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.