Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΚΑΤΟΚΙΑΣ


Xristos Kom

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να προχωρήσω σε αγορά κατοικίας.

Διώροφη 120τμ (60+60), και η οποία βρίσκεται στα μπετά, πέρα από τον δεύτερο όροφο που απομένει η ταράτσα.

Επιπλέον το σπίτι από οικοδομικά θα χρειαστεί χτίσιμο και σοβάτισμα.

Η αγορά του είναι στα 28.000 ευρώ.

Μιας και ο πατέρας μου είναι οικοδόμος θα αποφύγω κάποια έξοδα όπως ανέφερα παραπάνω.

Η απορία μου είναι με ένα ποσό από 80.000-90.000 μείον τα έξοδα της αγοράς ( π.χ. 85.000-28.000) οπότε με 57.000 θα καταφέρω να «κλείσω» το σπίτι ( εννοείτε με λογικά έξοδα);

Έχω δικό μου μηχανικό απλά θα ήθελα την άποψη των ειδικών.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

δλδ ο δικός σας μηχανικός δεν είναι ειδικός; 

Πως προχωράτε σε αγορά η ημιτελούς κτίσματος χωρίς "ειδικό" μηχανικό; 

Το σπίτι δεν θα καταφέρετε να το κλείσετε με αυτά τα χρήματα που έχετε υπόψην αν και δεν είναι σαφές απόλυτα τι εννοείτε με κλείσιμο --- εννοείτε κατοικήσιμο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Σαφώς και είναι ειδικός ο δικός μου μηχανικός, απλά δεν έχω έρθει ακόμη σε επικοινωνία μαζί του μιας και δεν είμαι στο τελικό στάδιο.

Σκέφτηκα ότι είναι πιο γρήγορο να κάνω την ερώτηση μου στην σελίδα τουλάχιστον την ώρα, για να πάρω μια άποψη από ειδικούς.

Και ναι εννοώ κατοικήσιμο.

Επιπλέον ξέχασα να γράψω ότι ήδη κατέχω ηλεκτρικές συσκευές, τραπεζαρία, κρεβάτια, καναπέ.

Εφόσον όμως λέτε ότι όχι δεν γίνεται θα ξέρετε κάτι παραπάνω.

Επιπλέον περιμένω να πάρω την άποψη του αρχιτέκτονα που συνεργάζεται με το μεσιτικό γραφείο, μια και τον γνωρίζω προσωπικά και έπειτα να μιλήσω με τον μηχανικό μου.

Edited by Xristos Kom
forgot
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Xristos Kom said:

....

Διώροφη 120τμ (60+60), και η οποία βρίσκεται στα μπετά, πέρα από τον δεύτερο όροφο που απομένει η ταράτσα.

....) οπότε με 57.000 θα καταφέρω να «κλείσω» το σπίτι ...

Συνοπτικά ΟΧΙ.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Και από μένα ένα μεγάλο..."όχι".

Μπορείτε να μου πείτε ένα εκτιμώμενο κόστος?

 

12 ώρες πριν, Didonis said:

Συνοπτικά ΟΧΙ.

 

Μπορείτε να μου πείτε ένα εκτιμώμενο κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ να κοστολογούμε υπηρεσίες έργο Μηχανικού. Και η κοστολόγηση αποπεράτωσης ακινήτου είναι πλήρη εργασία που έχει και αυτή ένα κόστος και όχι μπακαλική απάντηση τόσα φράγκα η οκά.

Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο να ρωτήσεις να θεωρήσουμε το θέμα ως ολοκληρωμένο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Didonis said:

Όχι.

Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ να κοστολογούμε υπηρεσίες έργο Μηχανικού. Και η κοστολόγηση αποπεράτωσης ακινήτου είναι πλήρη εργασία που έχει και αυτή ένα κόστος και όχι μπακαλική απάντηση τόσα φράγκα η οκά.

Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο να ρωτήσεις να θεωρήσουμε το θέμα ως ολοκληρωμένο.

Πάντως η ευγένεια ούτε από δίπλα σας δεν έχει περάσει.

Το κοινωνικό πρωτόκολλο καθορίζει όπως σας απευθύνονται να απευθύνεστε.

Οπότε ρωτήσετε και όχι ρωτήσεις.

Επίσης η απάντηση σας " όχι " στην ερώτηση εάν φτάνει το πόσο, είναι η αρχή της έννοιας της κοστολόγησης.

Καληνύχτα, καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.