Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


tzinis

Recommended Posts

Μην περιμένεις να σου έρθει ειδοποιητήριο όπως είπε και ο chrmats. Αν κατάλαβα καλά πέτυχες στις εξετάσεις του Φεβρουαριου. Σε αυτή την περίπτωση αποκλείεται να σου έρθει κανονικό ειδοποιητήριο έτσι κι αλλιώς για το Α' 6μηνο του 2012. Είχαν ήδη τυπωθεί αυτά για τα ήδη από παλιότερα μέλη μόνο. Το πρωτο που θα λάβεις είναι για το Β' εξάμηνο κάπου στο Σεπτέμβρη. Πρέπει να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να σου κάνουν λογαριασμό για το τι οφείλεις μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για να γραφτεί στο ΕΕΤΕΜ και στο ΜΕΚ. Απαιτούνται εκτός από το πτυχίο και κάποια άλλα δικαιολογητικά? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για να γραφτεί στο ΕΕΤΕΜ και στο ΜΕΚ. Απαιτούνται εκτός από το πτυχίο και κάποια άλλα δικαιολογητικά? Ευχαριστώ!

εισαι απο τει με κλεισμενη 5ετια?δες εδω και αν θες περισσοτερα στειλε μου πμ

http://www.sate.gr/html/mek.aspx?&menuID=32&pID=12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αποφασισα να κανω τα χαρτια μου για αδεια ασκησεως επαγγελματος στο ΤΕΕ, εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ και τα σχετικα, μπορει καποιος να γραψει αναλυτικα ποιες ειναι οι υποχρεωσεις μου και ποια τα δικαιωματα μου, εργασιακα και ασφαλιστικα, απο εδω και στο εξης γιατι απο το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν βγαζω ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχεώσεις σου είναι να πληρώνεις τις εισφορές ανά εξάμηνο (έχεις δεν έχεις δουλειά, εκτός αν πας μισθωτός οπότε αναλαμβάνει ο εργοδότης) Απρίλιο-Οκτώμβριο...

Δικαιώματα ότι μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα ελεύθερα, να κόβεις ΑΠΥ κτλ...

+ Οτι αρχίζει και μετρά προυπηρεσία μηχανικού

+ συντάξιμα έτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωριζει κανεις τι συμβαινει με το ΤΣΜΕΔΕ Αθηνας; Τους τηλεφωνω εδω και 10 μερες και δεν απανταει κανεις, ενω και το παραρτημα Περιστεριου ειναι κλειστο. Μπορει καποιος να μου απαντησει στα εξης

 

Οταν θα μου ερθει το ειδοποιητηριο για να πληρωσω πρωτη φορα εισφορα στο ΤΣΜΕΔΕ, θα θεωρουμαι ασφαλισμενος απο την ωρα που θα πληρωσω και μετα ή θεψρουμαι ηδη ασφαλισμενος απο την ημερα που πηρα αδεια ασκησεως επαγγελματος απο το ΤΕΕ; Δηλαδη προπληρωνω την ασφαλεια για τους επομενους μηνες ή την πληρωνω μετα αναδρομικα για τους μηνες που περασαν; Αυτην την στιγμη χωρις να εχω στα χερια μου βιβλιαριο θεωρουμαι ασφαλισμενος;

 

Επισης, αν δεν πληρωσω εισφορα θα εχω κυρωσεις ή απλα θα σταματησω να ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο ΤΣΜΕΔΕ Αθήνας δεν σηκώνουν τηλέφωνα....Αν σου απαντήσουν είναι σαν να πιάνεις τζόκερ..

 

Από κει και πέρα, είσαι ασφαλισμένος την επόμενη της χορήγησης της άδειας άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ (γίνεται υπηρεσιακά η εγγραφή).

Μετά από κάποιο διάστημα σου στέλνουν τις πρώτες εισφορές για το διάστημα από την εγγραφή μεχρι τότε (κάπου 450ε?). Και μετά μπαίνεις στο λούκι.....Κάθε 6 μηνες πλερώνεις....

 

Αν δεν πλερώσεις, πράγμα συχνό στις μέρες μας, δεν τρέχει τίποτα....Θα παραμείνεις ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ, αλλά στο μπιλετάκι των τρέχων εισφορών θα προστεθούν και οι προηγούμενες + κάτι πρόστιμο.....κ.ο.κ. Ε, αν το κάνεις 2-3 φορές χάνεται η μπάλλα

Σημείωσε ότι αν δεν πληρώσεις στο τέλος του έτους χάνεις τις παροχές υγείας ου μη γένετω.....

 

Βιβλιάριο βγάζεις στην πρώτη επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ για πληρωμή...Αν δεν έχεις σκοπό να πληρώσεις τι να πα να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν δεν πλερώσεις, πράγμα συχνό στις μέρες μας, δεν τρέχει τίποτα....Θα παραμείνεις ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ, αλλά στο μπιλετάκι των τρέχων εισφορών θα προστεθούν και οι προηγούμενες + κάτι πρόστιμο.....κ.ο.κ. 

Το προστιμο ποσο ειναι περιπου ξερει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.