Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


obiwanriley

Recommended Posts

Hello!

Ερώτηση: Τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να υπογράψω τα σχέδια για την άδεια λειτουργίας του καταστήματος? Κάπου διάβασα ότι απο τη στιγμή που είμαι μέλος ΤΕΕ, μπορώ απλά να βγάλω μια σφραγίδα και να υπογράψω. Ισχύει αυτό? Πρέπει να έχω και τις άδειες εγκαταστάτη απο τη Νομαρχία ή αυτές είναι για άλλο σκοπό? Χρειάζεται να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να υπογράψω κάτι τέτοιο?

 

Συνάδελφε, μου έκατσε ακριβώς το ίδιο σκηνικό.

Εργάζομαι ως μισθωτός σε μια εταιρεία τυπώματος υφασμάτων σε άσχετο πόστο και εγώ (άσχετα αν η πρόσληψη έγινε σαν Μηχανολογου Μηχανικού) και επειδή λήγει η άδεια πυροπροστασίας της βιοτεχνίας, μου ζητήθηκε από τα αφεντικά να γίνει ανανέωση αυτης. Εργαζόμενος όμως σαν μισθωτός από τότε που απέκτησα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και επομένως δεν έχω και την σφραγίδα που απαιτείται για την συγκεκριμένη μελέτη.

 

Σήμερα όμως πήρα τηλέφωνο στα γραφεία του ΤΕΕ Κεντρικης Μακεδονίας και πιο συγκεκριμένα στο "γραφείο επαγγελματικών θεμάτων", η απάντηση στα ερωτηματα μου για το αν μπορώ να κάνω την μελέτη και για το αν στέκει η υπογραφή μου σαν μηχανικού ήταν θετική και στα δυο. Από την στιγμή που ανήκω στο δυναμικό της εταιρείας και η μελέτη αφορά την συγκεκριμένη και μόνο εταιρεία, η υπογραφή μου σαν μηχανικου έχει ισχύει κανόνικά. Στην επόμενη ερωτηση μου για σφραγίδα και ΑΦΜ, η απάντηση ήταν ότι μπορώ να κάνω δική μου σφραγίδα η οποία να περιέχει είτε το δικό μου ΑΦΜ είτε της εταιρείας (πιο αναλυτικά μου είπε ότι το συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να το μιλησω με τα αφεντικά).

 

Αν κάποιος γνωρίζει τπτ παραπάνω στο θέμα, ας μιλήσει (αν και γω θα ξεκινήσω να κάνω την δουλεια μου βάσει αυτών που μου είπε ο υπάλληλος του ΤΕΕ)!8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.