Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Όλη την ροπή έχω θεωρήσει οτι την αναλαμβάνουν οι ΣΔ. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από το πολυτεχνείο θυμάμαι ότι κάναμε μια κατανομή 2/3 το πέδιλο - 1/3 η συνδετήρια δοκός. Το πώς βγήκαν αυτά τα ποσοστά δεν μπορώ να στο πω αλλά νομίζω ότι στην περίπτωσή σου και όλη τη ροπή να βάλεις στη συνδετήρια δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ποια συνδετήρια, ουσιαστικά πεδιλοδοκός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η ροπή κάμψης (για κάθε ζευγος υποστυλωμάτων)που αναλαμβάνει η συνδετήρια δοκός υπολογίζεται βρισκοντας την απόσταση μεταξυ της συνισταμένης των τάσεων έδρασης(βρίσκεται στο κ.β. του πεδίλου) και της αξονικής στο υποστύλωμα(συν κατασκευαστικές, σχεδιαστικές εκκεντρότητες) επι την αξονική αυτή δύναμη.

Ετσι την υπολογίζω εγω θέωρωντας τασεις εδαφους ομοίομορφες.(σ=Ν/Α)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα 20/10 το περιμετρικό τοίχωμα με πέλμα 30/80 χωρίς στύλους.

 

Τους στύλους γιατί να τους κάνει και πώς, μέχρι τη στάθμη του εδάφους;

 

Πέδιλα ήθελα να πω, αλλά το έγραψα βιαστικά γιατί έφευγα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πάνος αν μου επιτρέπεται να επέμβω στη μελέτη και τη δουλειά σου νομίζω το περιμετρικό τοιχείο ειναι απαραίτητο για τον εγκιβωτισμό του υλικου με το οποίο θα επιχώσεις για να κατασκευάσεις την πλάκα του δαπέδου.

Επίσης παντά βάζω μια πεδιλοδοκό ειτε στην μικρη είτε στην μεγάλη διευθυνση ωστε να μην έχω μία μονοκομματη πλάκα 20Χ(μεγάλη διασταση) η οποια κινδυνευει να ρηγματωθει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά barracuda. Για την δεύτερη παρατήρηση σου διάβαζα σχετικό topic στο οποίο υπήρχε η άποψη οτι με την καλή συμπύκνωση ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι δοκούς κάτω απο την πλάκα για να την στηρίζουν. Δεν έχω ακόμα καταλήξει αν θα βάλω και ενδιάμεσα δοκάρια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα. Και εκεί που καταλήξαμε είναι πως το καλό μπάζωμα είναι καλύτερο από τα συνδετήρια. Από την άλλη θα ήταν καλύτερα να μην βάλεις πέδιλα άλλά πεδ/κους περιμετρικά. Και πιο ε΄'υκολο κατασκευαστικά είναι και θα μπορείς να εγκυβοτίσεις καλύτερα το μπάζωμα μιας και αυτό δεν θα ναι κανα μέτρο πάνω από την ΤΣΕ? Γιατί δεν έχει μετωπικά υπ/τα? Το άνοιγμα των 20μ είναι πολύ μεγάλο για να στηριχθούν οι μηκίδες της πλαγιοκάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

την πλάκα μπαζώματος εσείς τη θεωρείτε πάνω στη πεδιλοδοκό (ή στο περιμετρικό τοιχείο) ή στο πλάι της;

 

ποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη τεχνική;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.