Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καφετέρια δίπλα μου (τρομερή φασαρία)


omnia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας για ακόμα μια φορά. Να ξέρετε είστε το αποκούμπι μου σε τέτοιες περιπτώσεις . Πριν λίγα χρόνια η μητέρα  μου μου έδωσε με δωρεάν παραχώρηση μια γκαρσονιέρα ισόγεια στο κέντρο του Πειραιά. Αυτή η γκαρσονιέρα είναι και θα είναι η μόνιμη κατοικία μου για καιρό ακόμα .  Το πρόβλημα μου είναι το εξής : ακριβώς δίπλα μου μεσοτοιχια  είναι μια καφετέρια  αυτή μπροστά στον δρόμο και εγώ ακριβώς απο πίσω της. Ο θόρυβος είναι  ανυπόφορος . Ακουγονται όλα ομιλίες, γέλια ,καφετιέρα, φραπέδιερα ,σκάλες , μουσικές τα παντα ! Είχε κλείσει για κάποιο διάστημα αλλά τωρα ήρθαν καινούργιοι. Πήγα μίλησα μαζί τους , τους εξήγησα αλλά δεν κατάλαβαν .  Πλέον θεωρώ μονοδρομο την δικαστική οδο. Ψάχνοντας να βρω το καταστατικό  ειναι σε πολύ χάλια κατάσταση  (και θεωρώ εσκεμμένα )  παρολαυτα  έχω πολλούς λογους να πιστεύω οτι δεν το δίνει για χρηση εστίασης αλλά μονο ως κατάστημα γιατί συντάχθηκε το 1976 . Τι με συμβουλεύετε να κάνω ; έχω ελπίδες να γινει άρση της άδειας εστίασης ;  πως να κινηθώ ;    ευχαριστώ εκ των προτέρων        

Link to comment
Share on other sites

Για το πόσο εφικτό είναι αυτό που ζητάς,  θα το συζητήσεις με το δικηγόρο σου. Δεν είναι θέμα μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοχή είναι εμπορική και η καφετέρια έχει κίνηση, τα πράγματα είναι ακόμα και με δικηγόρο δύσκολα, ακόμα κι αν το καταστατικό δεν επιτρέπει καφετέριες, ακόμα κι αν τελικά αφαιρεθεί η άδεια. Οι καφετζήδες δεν το 'χουν σε τίποτα να λειτουργήσουν και χωρίς άδεια (μπορεί ήδη ο δικός σου αυτό να κάνει), αν οι εισπράξεις υπερβαίνουν τα πρόστιμα.

Εσύ κανονικά υπό την καθοδήγηση του δικηγόρου σου πρέπει να καλείς την αστυνομία κάθε φορά που είναι ώρα κοινής ησυχίας και υπάρχει ελπίδα κάποια στιγμή να έρθουν και σταδιακά μετά από πολλές συστάσεις (που θα πάρουν μήνες) να σφραγιστεί το κατάστημα και για λίγο διάστημα να ησυχάσεις. Ο καφετζής σύντομα θα κάνει αίτημα αποσφράγισης επικαλούμενος λόγους επιβίωσης και υποσχόμενος ότι θα είναι πλέον φρόνιμος και αυτό θα συνεχίζεται στο διηνεκές με εσένα να πληρώνεις δικηγόρους για να σπρώχνουν την υπόθεση. Κι αν δεν είναι ο ίδιος θα είναι άλλος. Πιθανώς γι' αυτό η παύση και η αλλαγή διεύθυνσης που ανέφερες.

Αν λοιπόν η περιοχή είναι εμπορική, ίσως πρέπει να αποδεχθείς την "ήττα" σου. Πράγμα που και σε σένα βέβαια δίνει την ευκαιρία να διαθέσεις το χώρο σου σε μια ανάλογη εμπορική χρήση (πχ να το νοικιάσεις στον ίδιο τον καφεδάκια) και να βγεις κερδισμένη. Και με τα χρήματα αυτά να μείνεις κάπου αλλού.

Καλώς ή κακώς, έτσι δημιουργούνται οι πόλεις. Πίσω από κάθε πολυκατοικία, μεγάλο εμπορικό δρόμο και πετυχημένο κατάστημα βρίσκεται μια τέτοια ιστορία. Είμαι βέβαιος ότι είσαι από τους τελευταίους ιδιοκτήτες που ζουν στο κτίριο και από ότι καταλαβαίνω κι εσύ από σπόντα βρέθηκες, έμενε εκεί η μητέρα σου;

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, omnia said:

Ο θόρυβος είναι  ανυπόφορος

Υποθέτω ότι θα σε έχει απασχολήσει και κάποια τεχνική λύση, έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Υποθέτω ότι θα σε έχει απασχολήσει και κάποια τεχνική λύση, έτσι δεν είναι; 

Από την δικιά μου πλευρά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί ο τοίχος είναι σύριζα με την εξώπορτα μου. Οι άλλοι σε όλο τον τοίχο που μας συνδέει είχαν βάλει γυψοσανίδα με υαλοβάμβακα ΑΛΛΆ επειδή ο τοιχος τους διακόπτεται απο μια ξύλινη σκάλα δεν θεώρησαν οτι επρεπε να συνεχίσει και κάτω απο την σκάλα  .               .     

 

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Αν η περιοχή είναι εμπορική και η καφετέρια έχει κίνηση, τα πράγματα είναι ακόμα και με δικηγόρο δύσκολα, ακόμα κι αν το καταστατικό δεν επιτρέπει καφετέριες, ακόμα κι αν τελικά αφαιρεθεί η άδεια. Οι καφετζήδες δεν το 'χουν σε τίποτα να λειτουργήσουν και χωρίς άδεια (μπορεί ήδη ο δικός σου αυτό να κάνει), αν οι εισπράξεις υπερβαίνουν τα πρόστιμα.

Εσύ κανονικά υπό την καθοδήγηση του δικηγόρου σου πρέπει να καλείς την αστυνομία κάθε φορά που είναι ώρα κοινής ησυχίας και υπάρχει ελπίδα κάποια στιγμή να έρθουν και σταδιακά μετά από πολλές συστάσεις (που θα πάρουν μήνες) να σφραγιστεί το κατάστημα και για λίγο διάστημα να ησυχάσεις. Ο καφετζής σύντομα θα κάνει αίτημα αποσφράγισης επικαλούμενος λόγους επιβίωσης και υποσχόμενος ότι θα είναι πλέον φρόνιμος και αυτό θα συνεχίζεται στο διηνεκές με εσένα να πληρώνεις δικηγόρους για να σπρώχνουν την υπόθεση. Κι αν δεν είναι ο ίδιος θα είναι άλλος. Πιθανώς γι' αυτό η παύση και η αλλαγή διεύθυνσης που ανέφερες.

Αν λοιπόν η περιοχή είναι εμπορική, ίσως πρέπει να αποδεχθείς την "ήττα" σου. Πράγμα που και σε σένα βέβαια δίνει την ευκαιρία να διαθέσεις το χώρο σου σε μια ανάλογη εμπορική χρήση (πχ να το νοικιάσεις στον ίδιο τον καφεδάκια) και να βγεις κερδισμένη. Και με τα χρήματα αυτά να μείνεις κάπου αλλού.

Καλώς ή κακώς, έτσι δημιουργούνται οι πόλεις. Πίσω από κάθε πολυκατοικία, μεγάλο εμπορικό δρόμο και πετυχημένο κατάστημα βρίσκεται μια τέτοια ιστορία. Είμαι βέβαιος ότι είσαι από τους τελευταίους ιδιοκτήτες που ζουν στο κτίριο και από ότι καταλαβαίνω κι εσύ από σπόντα βρέθηκες, έμενε εκεί η μητέρα σου;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Κοιτα ειναι ο τέταρτος που έρχεται μεσα σε 4 χρόνια που ζω εδώ. Οι προηγούμενοι δεν έπιασαν (δεν ευθύνομαι εγώ) . Πόσο είναι τα πρόστιμα ; για να σ πω αν θα αντέξουν να τα πληρώσουν. Ο δικηγόρος που μίλησα μ είπε για τις ώρες κοινής ησυχίας και να βρω το καταστατικό για να στηριχθω εκει. Ναι όντως από σπόντα βρέθηκα εδώ , από όσο ξέρω το νοίκιαζαν. 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ψήνομαι να δεχτώ ακόμα την ήττα μου γιατί για εμένα αυτό το σπίτι σε αυτές τις εποχές ήταν δώρο Θεού να μην έχω ενοίκια. Λέω να το πάω μέχρι εκεί που με φτάνει .            

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες να πετύχεις κάτι αυξάνονται αν συμφωνούν μαζί σου και οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας να κινηθείτε από κοινού εναντίον του  ιδιοκτήτη του χώρου, ώστε να μην τον ξανανοικιάσει σε καφετζή (η να πληρώσει τις τεχνικές λύσεις), παρά στον ίδιο τον καφετζή.

Κι εκεί σκοντάφτει κυρίως η υπόθεση: οι άλλοι ιδιοκτήτες δε θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση με τον ιδιοκτήτη του χώρου που συνήθως είναι και ο ισχυρότερος παράγοντας της πολυκατοικίας. Και μακάρι να βρεις κιόλας κανέναν εκεί, σε τόσο παλιές πολυκατοικίες του κέντρου δεν πολυσυνηθίζεται η ιδιοκατοίκηση. Και επειδή εσύ είσαι ο εγγύτερος, όποιους και να βρεις μάλλον δε θα βιώνουν το ίδιο πρόβλημα για να σε στηρίξουν, ίσως και να πίνουν και καφέ στο μαγαζάκι και να τους αρέσει κιόλας!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, omnia said:

Από την δικιά μου πλευρά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί ο τοίχος είναι σύριζα με την εξώπορτα μου. Οι άλλοι...

Από την άλλη πλευρά της καφετέριας όμως πιθανόν να μπορούν να κάνουν. 

Και αυτοί "οι άλλοι" ποιοι είναι, βοήθησέ μας λίγο να καταλάβουμε...Οι άλλοι συνιδιοκτήτες από τη δική σου πλευρά, οι καφετζήδες από την άλλη, ποιοι; 

Συμφωνώ με αυτά που σου γράφει από πάνω ο συνάδελφος, αλλά θέλω να σε βοηθήσω μήπως υπάρχει περίπτωση 'έστω και 1/1000 να γλυτώσεις αυτή την ταλαιπωρία.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Από την άλλη πλευρά της καφετέριας όμως πιθανόν να μπορούν να κάνουν. 

Και αυτοί "οι άλλοι" ποιοι είναι, βοήθησέ μας λίγο να καταλάβουμε...Οι άλλοι συνιδιοκτήτες από τη δική σου πλευρά, οι καφετζήδες από την άλλη, ποιοι;

Οι προηγούμενοι ενοικιαστές στην καφετέριας δεύτερη κατα σειρά όταν έκανα πάλι παράπονα φασαρίας αποφάσισαν να βάλουν ηχομόνωση . ΌΜΩΣ ο ιδιος τοίχος διακόπτεται απο μια ξύλινη σκάλα , έτσι σκέφτηκαν και γιατί να βάλουμε σε όλο τον τοίχο ; θα βάλουμε μόνο από πάνω . Από την κάτω πλευρά της σκάλας παρέμεινε ως είχε .   Δεν υπάρχουν άλλοι συνιδιοκτητες, είμαι μόνη μου στο όροφο .   

Edited by omnia
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Οι πιθανότητες να πετύχεις κάτι αυξάνονται αν συμφωνούν μαζί σου και οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας να κινηθείτε από κοινού εναντίον του  ιδιοκτήτη του χώρου, ώστε να μην τον ξανανοικιάσει σε καφετζή (η να πληρώσει τις τεχνικές λύσεις), παρά στον ίδιο τον καφετζή.

Κι εκεί σκοντάφτει κυρίως η υπόθεση: οι άλλοι ιδιοκτήτες δε θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση με τον ιδιοκτήτη του χώρου που συνήθως είναι και ο ισχυρότερος παράγοντας της πολυκατοικίας. Και μακάρι να βρεις κιόλας κανέναν εκεί, σε τόσο παλιές πολυκατοικίες του κέντρου δεν πολυσυνηθίζεται η ιδιοκατοίκηση. Και επειδή εσύ είσαι ο εγγύτερος, όποιους και να βρεις μάλλον δε θα βιώνουν το ίδιο πρόβλημα για να σε στηρίξουν, ίσως και να πίνουν και καφέ στο μαγαζάκι και να τους αρέσει κιόλας!

Από την μία οι περισσότεροι εδώ είναι ιδιοκτήτες , από την άλλη είναι πολύ κοντά στο να αποδοιμησουν εις κύριον. Ξέρω οτι θα είμαι μόνη μου εκτός αν θέσω το θέμα ασφαλείας . Σε φάση και ποιος ξέρει ποιος είναι ο κύριος που πίνει τον καφέ στο είσοδο της πολυκατοικίας ; και ποιος σ λέει ότι δεν θα μπει μέσα . Από που προκύπτει ότι είναι ο ισχυρότερος παράγοντας ; Όντως μόνη μου τραβάω το λούκι !         

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ξέχασα τους υπερήλικες που επιπλέον δεν ακούνε και καλά για να ενοχληθούν. Μιλάμε σε καταλαβαίνω λες και είμαι εκεί τώρα.

Είναι ο ισχυρότερος παράγοντας γιατί τα καταστήματα συνήθως τα κρατούσαν οι οικοπεδούχοι/κατασκευαστές, μαζί και με το ρετιρέ και κάμποσα άλλα διαμερίσματα συγκεντρώνοντας πλειοψηφικό πακέτο χιλιοστών, με το οποίο ελέγχουν κάθε απόφαση στην πολυκατοικία. Έτσι δεν πρόκειται να επιτρέψουν απόφαση που να θίξει τον ενοικιαστή τους. 

Μεγάλο λάθος σου που σου ξέφυγε το κομμάτι αυτό της ηχομόνωσης, την ώρα που ο καφετζής είχε ψηθεί. Προσπάθησε μήπως οι τωρινοί ιδιοκτήτες το ολοκληρώσουν, μήπως και σωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.