Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμέτρηση απαιτούμενου αριθμού τούβλων για χτίσιμο τοίχου


Recommended Posts

Μπορεί να είμαι μηχανολόγος, δηλαδή άσχετος 😊...αλλά τούβλα 25x33 χρειάζονται 12 στο τετραγωνικό (+ φύρα)! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η τιμή που υπολόγισες είναι σωστή βάσει διαστάσεων. Τα τεμάχια που υπολόγισε ο συνάδελφος pirsogiannis είναι αυτά που απαιτούνται για να χτιστεί η ζητούμενη επιφάνεια. Η δεύτερη τιμή είναι μεγαλύτερη της πρώτης για πρακτικούς λόγους (διαδικασία χτισίματος). Όσο μεγαλύτερα τα τούβλα τόσο μεγαλύτερη και η διαφορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απάντησης σας είδα και εγώ ότι στο τετραγωνικό θέλει 18 τούβλα όμως αυτοί το υπολογίζουν νομίζω στο να κτιστουν πλάκα ενο εγώ θα τα χτίσω όρθια πιάνουν πιο πολύ επιφάνεια 

Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιηθούν τουβλίνες για εσωτερικά χωρίσματα, σε υφιστάμενη κατασκευή, είναι λάθος . 

Η γυψοσανίδα είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση. Κι αν θέλουμε "στιβαρότητα" την τοποθετούμε διπλή, ή βάζουμε ενισχυμένη τσιμεντοσανίδα (πάλι διπλή).

Η κατασκευή αυτή έχει μόνο θετικά

1. Γρήγορη και με ελάχιστες επιπτώσεις στο κτίριο (αποκομιδή μπάζων, κλπ)

2. Δυνατότητα ηχομόνωσης-πυροπροστασίας

3. Εύκολη διέλευση καλωδιώσεων

4. Οικονομικότερη (δεν έχει ΙΚΑ λόγω στεγασμένου), αν το δούμε συνολικά (χρόνος, ενόχληση) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Η γυψοσανίδα είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση.....

Άντε τώρα να υπολογίσουμε γυψοσανίδες .... 😃😃😃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τον είδες το φίλο μας; Αδίστακτος! Κάτσε βρε φίλε, μην το χαλάς το όνειρο, έτσι για πλάκα.... Τόσες ώρες, τόσοι άνθρωποι, τόσοι υπολογισμοί.... Είναι δυνατόν να ξαναγίνουν από την αρχή;

Aϊ στο καλό.... Πάω να ξαναδιαβάσω διαίρεση....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.