Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα γραφείου και όχι μηχανικού;


Recommended Posts

Καλημέρα. Εαν κατάλαβα καλά, γίνεται χρήση και της σφραγίδας της εταιρίας (με αρ. μητρώου ΤΕΕ? ) καθώς και του φυσικού προσώπου-μηχανικού που φέρει και το μερίδιο των ευθυνών στο έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σχέδια και τα τεύχη των μελετών σφραγίζονται και υπογράφονται πάντα από φυσικό πρόσωπο είτε είναι μισθωτός υπάλληλος της εταιρείας είτε μέτοχος αυτής.

Την ευθύνη της μελέτης και της επίβλεψης φέρει πάντα το φυσικό πρόσωπο.

Το 2% υπέρ ΤΕΕ και 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ μπορεί να κατατίθεται και για λογαριασμό εταιρείας.

Κατεβάστε και ΑΥΤΟ το αρχείο. Είναι πολύ χρήσιμο και έχει όλες τις περιπτώσεις και τις σχετικές οδηγίες από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από σχετική επικοινωνία με το ΤΕΕ επισημάνθηκε πως πρέπει να υπάρχει εταιρία η οποία να έχει μελετητικό χαρακτήρα...Παράλληλα να είναι εγγεγραμμένη και να έχει μητρώο ΤΕΕ (εξόφληση λοιπών επιμελητηρίων θεωρείται απαραίτητη την ημέρα εγγραφής πχ. εμπορικό) ώστε να μπορεί να γίνει εφικτή η διαδικασία σφραγίσματος σχεδίων οικοδομικών αδειών. Ωστόσο επισημάνθηκε πως ουδεμία κράτηση επιβαρύνει το φυσικό πρόσωπο (ΤΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ). Επί της ουσίας όλα επιβαρύνουν το νομικό πρόσωπο ενώ το φυσικό λαμβάνει τις ευθύνες μελέτης-επίβλεψης του εκάστοτε έργου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό το σημείο;

 

Νομίζω ότι γενικά κάλυψαν το θέμα οι @HORiON, @Χάρης και @achille.

 

@HORiON

Sorry αλλά δεν έχω σχετικό ΦΕΚ, νομίζω όμως ότι καλύπτει αυτό που υπέδειξε ο @Χάρης.

 

Τώρα όσον αφορά την απορία του @Evan, περί ασφάλισης του έργου θα συμπληρώσω τα εξής (βγαίνοντας μάλλον off topic γιατί το θέμα έχει μάλλον ξανασυζητηθεί σε άλλο thread, θα τη φάω τη κίτρινη όπου νάναι!!):

 

1. Εξαιρουμένων των κατοικιών, τα τελευταία 10 χρόνια (εξόσων γνωρίζω) σε μεσαία (προϋπολογισμός άνω των €800.000)-μεγάλα ιδιωτικά εμπορικά έργα (προϋπολογισμός άνω των €10εκ.), όλο και περισσότεροι ιδιοκτήτες-επενδυτές, φοβούμενοι προφανώς τα όσα έχουν γραφτεί και ακουστεί στο παρελθόν περί κακοτεχνιών στα δημόσια έργα, ζητούν από τους μελετητές ή/και επιβλέποντες ή/και κατασκευαστές ασφάλιση κατά παντός κινδύνου (αγγλιστί Contractors All Risk - CAR) για όλα τα στάδια (μελέτη - επίβλεψη - κατασκευή).

 

2. Οι Ελληνικές ασφαλιστικές εταιρείες μπήκαν στο παιχνίδι με πρώτες αυτές που είναι θυγατρικές ξένων πολυεθνικών ασφαλιστικών (αφού απέκτησαν το know-how από την ξένη μητρική). Στην αρχή τα συμβόλαια ήταν για γέλια (εξαιρουμένων πάντα αυτών που είχαν την καθοδήγηση της ξένης μητρικής). Μετά όμως εξελίχθηκαν για να μπορέσουν να καλύψουν την αγορά και να πάρουν μερίδιο. Σήμερα υπάρχουν πλέον εξειδικευμένοι ασφαλιστικοί πράκτορες για τέτοια θέματα, όπως και εξειδικευμένα τμήματα-διευθύνσεις στις μεσαίες-μεγάλες Ελληνικές Ασφαλιστικές.

 

3. Το CAR δίνει τη δυνατότητα επέκτασης (προφανώς με επιπλέον κόστος) της ασφάλισης σε τρίτα μέρη (αγγλιστί third party). Όπως λοιπόν έγραφα και στο προηγούμενό μου post στο συγκεκριμένο thread, επειδή στις περιπτώσεις των ΑΕ, την ευθύνη την έχει ο οποιοσδήποτε μηχανικός (μισθωτός ή εταίρος) που υπογράφει-σφραγίζει, ενώ την αμοιβή την παίρνει η εταιρεία. Γι' αυτό, και οι (παλιοί-γνώστες) συνάδελφοι, που δέχονται να σφραγίσουν-υπογράψουν υπό αυτό το καθεστώς, ζητούν απαραιτήτως από την ΑΕ να συνάψει με ασφαλιστική εταιρεία ασφαλιστική σύμβαση CAR (ως παραπάνω) στο όνομα της ΑΕ για το συγκεκριμένο έργο (όπου όμως θα αναφέρονται σαν καλυπτόμενα τρίτα μέρη οι εν λόγω μηχανικοί), πριν αυτοί υπογράψουν-σφραγίσουν το "σεντόνι". Η κάλυψη τρίτων μερών μπορεί να γίνει και για τη μελέτη και για την επίβλεψη.

 

Αυτά.

 

....................................

 

Edit: Βέβαια τα παραπάνω καλύπτουν την αστική ευθύνη (αποζημιώσεις σε περίπτωση "στραβής"). Η ποινική ευθύνη καλύπτεται μόνο από: "τα σίδερα της φυλακής είναι για τους λεβέντες"......

Link to comment
Share on other sites

Αύριο υποβάλλω αίτημα στο ΤΕΕ για μητρώο εταιρίας. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει απαίτηση αμιγώς μελετητικού χαρακτήρα στα καταστατικά των νομικών προσώπων. Ελπίζω να μη μου ζητήσουν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν γνωρίζω για τέτοια απαίτηση, πάντως η εταιρεία που συνεργάζομαι εγώ, στο καταστατικό αναφέρει μελέτες ιδιωτικών έργων, διαχείριση έργων και κατασκευή ιδιωτικών έργων.

 

Καλή συνέχεια και καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Είμααστε 2 μηχ.μηχανικοί τε και ανοίγουμε τεχνικό γραφείο ΟΕ.Ρωτήσαμε παντού για το αν θα υπογράφουμε τις μελέτες με την ατομική σφραγίδα ή της εταιρίας αλλα δεν βρήκαμε απάντηση.Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος;Ευχαριστώ

 

Επειδή είμαστε απο ΤΕΙ,ρωτήσαμε στην ΕΕΤΕΜ και δεν πήραμε απάντηση.Μπορούμε να ρωτήσουμε και εμείς στο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος εαν θα μπορέσεις να εξυπηρετηθείς από το ΤΕΕ. Ωστόσο στο website του ΤΕΕ υπάρχει τηλέφωνο για τα επαγγελματικά δικαιώματα και τα σχετικά περί μητρώων εταιριών, οπότε μπορείς να καλέσεις και να σου λύσουν την απορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γειά σας και από μένα,επειδή έχω μπλεχτεί και εγώ με το θέμα και μου έχει προταθεί να δημιουργήσω μια εταιρεία με ένα ιδιώτη,εγώ είμαι αρχιτέκτονας και κολλάμε στα διαδικαστικά.Τύπου τί ασφάλεια πρέπει να εχει ο ιδιώτης?Πρέπει να πληρώνει ΤΕΒΕ ΤΣΜΕΔΕ?Η εταιρεία θα έχει δικό της ΤΕΕ και εγώ άλλο?Ή με το ΤΕΕ της εταιρείας θα δουλευουμε?Η εταιρεία θα έχει ΤΕΒΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.