Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα γραφείου και όχι μηχανικού;


Recommended Posts

Σου λεω απλα ενα παραδειγμα...Το ξερω με σιγουρια, δεν το εχω ψαξει...Ξερω οτι εχουν ανοιξει και λογαριασμο μηχανικου για τις αμοιβες και νομιζω εχουν δικο τους ΑΜΤΕΕ σαν εταιρεια...Αλλα μιλαμε για μελετητικη εταιρεια ετσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά θα πρέπει να υπάρχει φυσικό πρόσωπο υπεύθυνος της μελέτης ή της επίβλεψης, ασχέτως με το φορολογικό κομμάτι (έσοδα της εταιρείας κτλ που πηγαίνουν στην εταιρεία).

 

Γιατί σε περίπτωση λύσης της εταιρείας τότε αναζητούν ευθύνες από τον τότε εκπρόσωπο της; Μία διευκρίνηση από λογιστή (έλα τώρα, ξέρουμε ποιον) και έναν δικηγόρο θα ήταν καλή πιστεύω.

Μου έχει τύχει (σε διαφορετικές πολεοδομίες), ο στατικός να μου ζητάει η δήλωση ανάθεσης να αναφέρει φυσικό πρόσωπο, ο φορολογικός τα σχέδια να σφραγιστούν με σφραγίδα της εταιρείας που να αναφέρει και το όνομα του φυσικού προσώπου που είναι υπεύθυνος...

Μπορεί δλδ κάποιος να ζητήσει να γράψεις στη σφραγίδα τι ομάδα είσαι, το αγαπημένο σου φαγητό και αν κοιμάσαι με κάλτσες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τις μελέτες τις υπογράφει πάντα φυσικό πρόσωπο - μελετητής ακόμα και σαν εταίρος ή υπάλληλος εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλεα για την εταιρεια που μιλησα υπογραφει η εταιρεια...

Στο λεω σιγουρα...

Οι πολεοδομιες το δεχονται...

Γιαυτο ειπα οτι δεν το εχω ψαξει...

Αλλα σου ειπα και το παραδειγμα με το ατυχημα που ειναι ολοι κατηγορουμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται.

 

Την ευθύνη την αναλαμβάνει πάντα φυσικό - πρόσωπο μελετητής. Ο οποίος πρέπει να έχει και τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Ίσως σου είπαν ότι υπογράφει εκ μέρους της εταιρίας.

 

Αλλά σε καμία περίπτωση μια εταιρία δεν υπογράφει μελέτη._

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναρωτησω αλλα ειμαι 99% σιγουρο.

Συγκεκριμενα μου ειπε οτι μονο η πυροσβεστικη δεν τους δεχεται σχεδια με υπογραφη της εταιρειας..

Στην εταιρεια ειναι ενας ΠΜ, ενας ΑΜ και ενας ΜΜ οποτε υπογραφουν τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται.

 

Την ευθύνη την αναλαμβάνει πάντα φυσικό - πρόσωπο μελετητής. Ο οποίος πρέπει να έχει και τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Ίσως σου είπαν ότι υπογράφει εκ μέρους της εταιρίας.

 

Αλλά σε καμία περίπτωση μια εταιρία δεν υπογράφει μελέτη._

 

achille

 

Βρίσκομαι στην διαδικασία σύστασης εταιρείας Ο.Ε

Μου είπαν από το ΤΕΕ ότι μπαίνει πράγματι σφραγίδα εταιρείας στα σχέδια (αφού πρώτα γίνει μια διαδικασία μέσω ΤΕΕ-για την αναγνώριση της από το ίδιο το ΤΕΕ, υποβάλλοντας καταστατικό της ΟΕ, στο οποίο φαίνεται ποιός θα υπογράφει πχ και οι 2 ή μόνον ό ένας και ότι η εταιρεία ευθύνεται εξ ολοκλήρου-παίρνοντας και αριθμό εταιρείας και κωδικό προγράμματος αμοιβών ΤΕΕ)

Γιατί να απαιτείται φυσικό πρόσωπο στην οικ άδεια; (όταν αυτό το φυσικό πρόσωπο υπογράφοντας το καταστατικό, αναλαμβάνει τις ευθύνες που θα αναλάμβανε με τον τρόπο που αναφέρεις εσύ; ή και την υπερκαλύπτει στην περίπτωσή μου ως Υπομηχανικός που είμαι εγώ;

 

Ήδη από παλιά υπάρχει ή διάκριση στο πρόγραμμα αμοιβών ΤΕΕ (μηχανικός-τεχνολόγος - εταιρεία) και έλεγα τι να είναι αυτό;

Το είχα δει και εγώ σε μελέτη – τώρα το διαπιστώνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.