Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Αμοιβή Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

ρε παιδιά εγώ πήρα κωδικούς μπαίνω αλλά άφαντο το λινκ για τον υπολογισμό αμοιβών. Μόνο για πληρωμές, στοιχεία, αιτήσεις και αλλά άσχετα έχει σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thx! αλλά στην αρχική σελίδα γιατί βρίσκω μόνο το mytee. που το έχουν κρύψει το παραπάνω λινκ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό το ότι η ΕΤΑ έγινε 105 από 44€ και είναι η μόνη αλλαγή μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος; Τότε τι ακριβώς θα αλλάξουν οι εταιρείες στα προγράμματά τους;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα την αλλαγή στο πρόγραμμα αμοιβών από 44 σε 105 αλλά και πάλι βγάζω μικρότερη αμοιβή από αυτή που δίνει η σελίδα του MyTEE.

 

Γενικά πάντως επικρατεί ένα χάος με αυτή την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κάποια ερωτήματα και όποιος μπορεί να απαντήσει:

 

1) Εγώ δεν έχω ADSL. Για να δηλώσω όλες τις κατηγορίες μελετών κλπ μου παίρνει πάρα πολύ χρόνο. Υπάρχει καμιά διαδικασία να δηλώνεις εύκολα - μαζικά όλες τις κατηγορίες (σαν Default για παράδειγμα);

 

2) Θέλω να δώσω μια προσφορά. Και θέλω απλά να υπολογίσω την αμοιβή, χωρίς να πάρω κωδικούς πληρωμής γραμματίων για την τράπεζα κλπ. Υπάρχει τρόπος;

 

3) Το εγχειρίδιο που έχει το ΤΕΕ για το πρόγραμμα του δεν είναι και πολύ επεξηγηματικό. Προσπάθησα να περάσω (με πολύ κόπο και χρόνο) ένα πλήρη υπολογισμό ενός κτιρίου και τελικά όταν πήγα να το στείλω στο ΤΕΕ για υπολογισμό αμοιβής μου έβγαλε ένα μήνυμα λάθους (κάτι στον προυπολογισμό νομίζω). Γενικά έχω κολλήσει....

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου και κάτι άλλο ρε παιδιά γιατί θα τρελλαθώ!!

 

Δηλώνω όλα τα στοιχεία εν τέλει σήμερα (χωρίς λάθη στον προυπολογισμό κλπ) και μου ζητάει να δηλώσω υπεύθυνα ότι όλα τα στοιχεία είναι ακριβή (σωστό) και ότι συμφωνεί ο ιδιοκτήτης για το ύψος της δαπάνης των αμοιβών!!!!

 

Μα αυτό ζητάω από το ΤΕΕ: να μου υπολογίσει τις αμοιβές!!!???

 

Πως θα δηλώσω ότι ο ιδιοκτήτης συμφωνεί με τις αμοιβές; Και εν τέλει για προσφορά πρόκειται!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ότι η ΕΤΑ έγινε 105 από 44€ και είναι η μόνη αλλαγή μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος; Τότε τι ακριβώς θα αλλάξουν οι εταιρείες στα προγράμματά τους;

 

με τα υπάρχον προγράμματα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς την αμοιβή σου όπως θα στην βγάλει και το ΤΕΕ αρκεί να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές (δεν είναι μόνο το 105) (αν βρω τις σημειώσεις από το σεμινάριο θα ποστάρω) Η καθυστέρηση οφείλεται πως η νέα γενιά προγραμμάτων θα δίνουν ένα τελικό αρχείο κατάλληλο για άμεση κατάθεση στο ΤΕΕ χωρίς να χρειάζεται να συμπληρώνεται χειροκίνητα όλα τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα δηλώσω ότι ο ιδιοκτήτης συμφωνεί με τις αμοιβές; Και εν τέλει για προσφορά πρόκειται!!

 

 

για αυτό τους έκραξαν και στο σεμινάριο, αλλά δεν νομίζω πως πρέπει να σας αγχώνει είναι εντελώς τυπικό. και γενικά το ότι θα βγάλετε μία αμοιβή μέσω του προγράμματος ΤΕΕ δεν σημαίνει και πως πρέπει να την εισπράξετε. Η υποχρέωση σας είναι πως ΑΝ τελικά την εισπράξετε το ύψος της να είναι μεγαλύτερο από αυτό που έβγαλε το ΤΕΕ και η μελέτη (αν πάει για πολεοδομία να συνοδεύεται από ένα pdf που θα σας δώσει το ΤΕΕ με το submit της αίτησης σας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.