Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια σε τμήμα καθέτου συνιδιοκτησίας με κοινή είσοδο και κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέος μηχανικός και προσπαθώ να διευθετήσω μια υπόθεση έκδοσης οικοδομικής άδειας. Στο οικόπεδο έχει συσταθει κάθετη ιδιοκτησία. Στο ένα τμήμα της, υπάρχει υφιστάμενη ισόγεια οικία, στο δε άλλο τμήμα 3όροφη οικοδομή με σύσταση οριζοντίας επί καθέτου.

Θέλω να προχωρήσω στην έκδοση άδειας ανέγερσης Α ορόφου στο τμήμα με την ισόγεια οικία.

Το πρόβλημα είναι ότι τα υφιστάμενα κτίρια των 2 τμημάτων την κάθετης εξυπηρετούνται με κοινή είσοδο και κοινό κλιμακοστάσιο, που δεν περιγράφεται στο συμβόλαιο της σύστασης.

Όλα έχουν χτιστεί νόμιμα με οικοδομικές άδειες (και η κοινή είσοδος και το κοινό κλιμακοστάσιο).

Προβληματίζομαι διότι υπάρχει η άποψη ότι, για να εκδοθεί η καινούργια άδεια, η πολεοδομία θα μου ζητήσει καινούργια σύσταση καθέτου/ οριζοντίου.

Τι λέτε? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο να με διαφωτίσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

θα διαβασεις προσεκτικα  την "συσταση καθετων"  και τί περιλαμβανει.

Εδω μοιαζει σαν να κατασκευασαν  κοινη εισοδο και των δυο οικοδομων

και κοινο κλιμακοστασιο, το οποιο  χρησιμοποιει η τριοροφη, με προοπτικη να χρησιμοποιηθει και απο την οικοδομη που θα ανεγερθει πανω απο το  ισογειο.

Πιο περιπλοκο δεν εχει ξαναγινει.

Μιλας με τον συμβ/φο  για την  "ακριβη εννοια"  όλων αυτων που εκαναν.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις δίκιο, δείχνει να ειναι πολύ μπέρδεμα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι η σύσταση που έκαναν, είναι προγενέστερη της άδειας με την οποία κατασκευάστηκε το κοινό κλιμακοστάσιο...που σημαίνει ότι η πολεοδομία τότε (δεκαετία '70 που χτίστηκαν όλα τα ακίνητα), έκανε δεκτή την σύσταση.

Προφανώς, η σύσταση δεν τα περιγράφει όλα αυτά, αλλά σήμερα η προτεινόμενη λύση από τον συμβολαιογράφο είναι να ξαναγίνει.... Αυτό όμως είναι δύσκολο για τους ιδιοκτήτες, που έχουν πλέον γίνει περισσότεροι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομια δεν παμε καμμια συσταση

Παμε το εργολαβικο αν υπαρχει και τα σχεδια. Αυτα εγκρινονται

Με βαση τα εγκεκριμενα γινεται  συσταση ΟΙ  με διανομη προ πασης ανεγερσης κλπκλπ.

"Κατι" εγινε. Να τα ξαναδουν. Δικη τους ευθυνη εινα  η νομικη και πολεοδομικη λύση.

Εσυ δεν ανακατευεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι για να γίνει εύκολα η δουλειά, αλλά μου λένε οτι πλέον η πολεοδομία συγκρίνει τα συμβόλαια με τα σχέδια και δίνει μεγάλη βάση στο ιδιοκτησιακός καθεστώς για να βγάλει μια άδεια. Δεν ξέρω...εαν μου διαφεύγει κατι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα το αντιθετο...ξαναδες τα.

απλα σου επεσημανα  οτι,  τοτε που εβγαλαν την αδεια δεν πηγαν καμμια "συσταση", αλλά ολα τα υπολοιπα.

Φυσικα η ΥΔΟΜ ελεγχει  "ολο" το οικοπεδο, αφου πρεπει να ελεγξει αρτιοτητα - οικοδομησιμοτητα στο όλο,

αν υπαρχουν αλλα κτισματα και τι ποσοστο δικαιουται να χτισει  καθε καθετη.

Εκαναν  όλα αυτα που εκαναν...τότε, χωρις να ρωτησουν κανεναν.

Δεν βλεπω τι μπορεις εσυ να κανεις, πολεοδομικα.

Ας λυσουν το θεμα τους με τον συμβ/φο.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Το θέμα άπτεται περισσότερο του συμβολαιογράφου, απλά ίσως κάποιος να εχει συναντήσει κάποια αντίστοιχη περίπτωση που να λύθηκε όχι με την αλλαγή όλων των συμβολαίων όπως (συ)ζητείται να γίνει, άλλα  με πιο εύκολο ίσως τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς μα ακριβώς  ίδια περίπτωση είχα και εγώ! Στο τέλος τα εγκατέλειψαν και δεν κάνανε  τίποτα  (βγαίναν φόροι -συμβολαιογραφικά -πολλά άτομα στο εξωτερικό κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.