Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Εφ' όσον έχεις υποκατηγορίες του 71.12.1 μπορείς στο πρόγραμμα να δηλώσεις οποιονδήποτε από αυτούς τους ΚΑΔ. Δηλαδή ο επιμέρους ΚΑΔ που έχεις είναι ο 71.12.13.07, στο πρόγραμμα δηλώνεις τον 71.12.13 (Υπηρεσίες μηχανικών για ενεργειακά έργα). Αντίστοιχα μπορείς να δηλώσεις οποιονδήποτε άλλον κωδικό. Προσοχή μόνο χρειάζεται στον επιμερισμό των εσόδων που έχεις ανά ΚΑΔ. Δηλαδή θα πρέπει λογικά να επιλέξεις αυτόν που έχει τα μεγαλύτερα ποσά εσόδων.

Όλα αυτά ισχύουν όταν κάνεις την αντιστοίχηση των παλαιών ΚΑΔ με τους νέους - διαδικασία που θα πρέπει να έχει γίνει από όλους μας μέχρις τις 30-11-2009. Το πρόγραμμα όμως δεν σε εξαιρεί αν κάνεις ακόμα και τώρα την αντιστοίχηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, μάλλον μπερδεύτηκα διαβάζοντας 40 σελίδες του post αυτού ή δεν κατάλαβα καλά, οπότε ζητώ μια διευκρίνηση.

Ο κωδικός μου μεταβλήθηκε το Δεκέμβριο του 2008 σε 71120000 (από 78383) ύστερα από παρότρυνση του εφοριακού.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Πρέπει να κάνω κάποια συμπληρωματική κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ο κωδικός μου όμως είναι 74203400 και δεν περιέχεται στη λίστα.

Κ.Α.Δ 1997 Κ.Α.Δ 2008

74203306 71121307

74203401 71121903

74203402 71121904

74203403 71121402

74203404 71121601

74203405 71121201

74203406 71121501

74203500 71121700

Μου διαφεύγει κάτι; Κάποιος με το ίδιο ζήτημα;

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω...Ποιά η αντιστοίχιση του 74203400 με νέο ΚΑΔ? Αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχα με την δική μου ΔΟΥ μου είπαν το εξής:

ΔΕΝ
υπάρχει ακριβής αντιστοίχιση όλων των παλιών Κ.Α.Δ. στους καινούριους.

Θα πρέπει (αν δεν υπάρχει αντιστοίχιση) να βρω έναν Κ.Α.Δ. του οποίου η περιγραφή να είναι αντίστοιχη μ'αυτόν που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχα με την δική μου ΔΟΥ μου είπαν το εξής:

ΔΕΝ
υπάρχει ακριβής αντιστοίχιση όλων των παλιών Κ.Α.Δ. στους καινούριους.

Θα πρέπει (αν δεν υπάρχει αντιστοίχιση) να βρω έναν Κ.Α.Δ. του οποίου η περιγραφή να είναι αντίστοιχη μ'αυτόν που είχα πριν.

 

Τελικά το ερώτημα είναι αν κανοντας αυτή την αντιστοίχιση και επιλέξεις πάνω από έναν κωδικό για να είσαι καλυμμένος και να μπορείς να κόψεις και δελτία σε άλλου είδους μελέτες , αν δημιουργείται θέμα ότι δεν έχεις απλώς κάνει αντιστοίχιση με τον παλιό κωδικό αλλά έχεις προσθέσει και άλλες δραστηριότητες και άρα δεν δικαιούσαι την επιδότηση .

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία μου είπαν ότι θα πρέπει να γίνει η αντιστοίχιση σε 1η φάση.

Αν θέλω προσθέτω κωδικούς μετά.

Στο ΕΣΠΑ μου είπαν ότι θα πρέπει από τους αντιστοιχισμένους κωδικούς να είμαι σε κάποια κατηγορία από τις αναφερόμενες για την επιδότηση.

Αν πάω και προσθέσω κωδικούς, πέρα από την αντιστοίχιση, τότε δεν δικαιούμαι επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός μου μεταβλήθηκε το Δεκέμβριο του 2008 σε 71120000 (από 78383) ύστερα από παρότρυνση του εφοριακού.

 

Παρτους τηλεφωνο γιατι αυτο πρεπει να 'ναι ειδικη περιπτωση.Εχεις μόνο αυτο τον κωδικό;

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα στο τηλεφωνο στην ΕΣΠΑ μου ειπαν οτι αν εχεις μεγαλυτερο κωδικο πχ 71.12 πρεπει να κανεις διευκρινιστικη δηλωση στην εφορια δηλαδη 71.12.11 αφου το 71.12 περιλαβαμνει το 71.12.11. Τωρα αν οντως δε σε κοβουν με αυτο απο την επιδοτηση δεν ειμαι σιγουρος αν το γνωριζουν και οι ιδιοι

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία μου είπαν ότι θα πρέπει να γίνει η αντιστοίχιση σε 1η φάση.

Αν θέλω προσθέτω κωδικούς μετά.

Στο ΕΣΠΑ μου είπαν ότι θα πρέπει από τους αντιστοιχισμένους κωδικούς να είμαι σε κάποια κατηγορία από τις αναφερόμενες για την επιδότηση.

Αν πάω και προσθέσω κωδικούς, πέρα από την αντιστοίχιση, τότε δεν δικαιούμαι επιδότηση.

 

Ως Μηχανικός Η/Υ έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Προσπαθώ να δω αν μπορώ στα πλαίσια της αντιστοιχησης στο ΚΑΔ 2008 να βάλω τον κωδικό 71.12.1.

Link to comment
Share on other sites

Παρτους τηλεφωνο γιατι αυτο πρεπει να 'ναι ειδικη περιπτωση.Εχεις μόνο αυτο τον κωδικό;

 

Ναι, φίλε frightnight μόνο αυτό τον κωδικό έχω. Που να πάρω τηλέφωνο? ΔΟΥ ή ΕΣΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.