Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Τωρα αν οντως δε σε κοβουν με αυτο απο την επιδοτηση δεν ειμαι σιγουρος αν το γνωριζουν και οι ιδιοι

 

Γι' αυτό πρέπει να παρουμε μια έγκυρη και σιγουρη απάντηση

 

percules

 

Πρώτα παρε στο ΕΣΠΑ,αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη η λενε οτι δεν γινεται παρε στη τεχνικη υποστηριξη της φορμας υποβολης στο

 

http://www.ependyseis.gr/helpdesk.htm

 

πες τους οτι δεν μπορεις να βαλεις τον κωδικο σου στη φορμα

και αν δεις τελικα οτι γινεται τοτε ΔΟΥ(αν χρειαζεται)(γι'αυτο ομως,προσθεση αριθμων δεν ξερουμε ακομα αν θα εχει επιπτωση για το προγραμμα)

 

arshia,panos74

 

Γιατι δεν κάνετε και ενα τηλεφωνο στο ΤΕΕ για να δειτε τι ενημερωση εχουν αυτοι απο το ΕΣΠΑ για τους μηχ Η/Υ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

arshia,panos74

 

Γιατι δεν κάνετε και ενα τηλεφωνο στο ΤΕΕ για να δειτε τι ενημερωση εχουν αυτοι απο το ΕΣΠΑ για τους μηχ Η/Υ;

 

Μα και η ανακοίνωση του ΤΕΕ που βγήκε, προέκυψε από email που έστειλα στους υπεύθυνους του ΤΕΕ και ρωτούσα συγκεκριμένα για τους Μηχανικούς Η/Υ...

http://www.e-tee.org.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=140:2009-09-01-09-52-47&catid=43:2008-10-31-16-28-50&Itemid=131

 

Κάτι παραπάνω δεν έχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

arshia

 

Περίμενε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε σιγουρα περα απο αντιστοιχηση που να μην εχει επιπτωσεις στο προγραμμα,και αν δουμε οτι γινεται κατι τοτε ισως αυτο να βοηθαει και σας.Η ανακοινωση του ΤΕΕ δεν λεει τιποτα για τους Μηχ Η/Υ.Μηπως πρεπει να προσπαθησεις και τηλεφωνικα στο ΤΕΕ

 

Η ανακοινωση του ΤΕΕ εκει που λεει "μεταβολη" εννοει μονο την αντιστοιχηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μόλις επέστρεψα από την Εφορία όπου με απλές διαδικασίες συμπλήρωσα ένα έντυπο μεταβολής (αιτία: αντιστοίχηση ΚΑΔ) επιλέγοντας ο ίδιος τους κωδικούς που θέλω. Αυτό έγινε διότι είχα ενεργοποιήσει το γενικό κωδικό 74200000 που αντιστοιχεί στο νέο 71100000. Στη δήλωση όμως έπρεπε να συμπληρωθούν οι κύριοι κωδικοί που βρίσκονται υπό το γενικό κωδικό, οπότε και επέλεξα τους 71110000 και 71121000.

Link to comment
Share on other sites

arshia

Η ανακοινωση του ΤΕΕ εκει που λεει "μεταβολη" εννοει την αντιστοιχηση;

 

Ναι.

Δεν μπορούμε να προσθέσουμε τώρα νέους Κ.Α.Δ.

Μόνο αν αντιστοιχίσουμε κάποιον από τους παλιούς στους νέους ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ένας αποδεκτός από την επιχορήγηση Κ.Α.Δ., τότε μόνο η αίτηση είναι αποδεκτή.

(Έτσι μου είπαν στην εφορία.)

 

Η ανακοινωση του ΤΕΕ δεν λεει τιποτα για τους Μηχ Η/Υ.

 

Η ανακοίνωση γράφει "όλοι οι μηχανικοί" άρα και οι Μηχανικοί Η/Υ. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατα την πρώτη έναρξη είχα δηλώσει ΚΑΔ97: 74203400 ''ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ'' και το άλλαξα σε ΚΑΔ2008: 71121200 "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΡΓΑ" & 71121900 "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑ", την μεταβολή την έκανα 6/4/2009.

 

Ερωτήματα :

1) θεωρείται τελικά μεταβολή στην εφορία η αλλαγή αυτή??? ή θεωρείται ενημέρωση???? και αν θεωρείται μεταβολή, είμαι εκτός επειδή την έκανα μετά την 1/1/09????

 

2) Άν λάβουν υπόψη αυτό που είχα δηλωμένο την 1/1/09 (δηλ.το 74203400) και εξετάσουν (όπως είπε καποιος παραπάνω) αν έχω κάνει σωστά την αντιστοίχιση του παλιού με τους νέους κωδικούς, πώς θα γίνει η ταυτοποίηση????? αφού στον πίνακα κωδικών δεν υπάρχει αντιστοίχιση για τον παλιό 74203400... κάποιος είπε για περιγραφή

 

3) Τελικά πέρα από το ΕΣΠΑ... ποιούς κωδικούς θα πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία οι Διπλωμ. Πολιτικοί Μηχανικοί ώστε να ήμαστε εντάξει με τα ΔΠΥ που κόβουμε (δεδομένου ότι κυρίως υπογράφουμε και αναγράφουμε στα ΔΠΥ για αρχιτεκτονικές μελέτες, στατικές μελέτες, τοπογραφικά)??????

 

Το πιό σημαντικό ερώτημα είναι το τρίτο ίσως...

Link to comment
Share on other sites

arshia

Ναι,παρα ομως οτι γραφει "ολοι οι μηχανικοι" δινει μονο το 71.12.1 που αυτο ειναι η δυσκολη ιστορια για σας.Ετσι δεν ειναι;Ειδα ομως οτι γι'άυτο που ειχες εσυ παλια δεν υπαρχει ακριβης αντιστοιχηση,σ'αυτη τη περιπτωση τι κανεις;,μηπως εκει γινεται κατι

 

kontegr

 

το εντυπο της μεταβολης το εχεις;,καλυτερα μ'αυτο μπροστα σου να παρεις τηλεφωνο στο ΕΣΠΑ

Link to comment
Share on other sites

arshia

Ναι,παρα ομως οτι γραφει "ολοι οι μηχανικοι" δινει μονο το 71.12.1 που αυτο ειναι η δυσκολη ιστορια για σας.Ετσι δεν ειναι;

 

Το ψάχνω αν μπορώ να δηλώσω το 71.12.11.04 "Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβουλών γενικά" το οποίο αντιστοιχίζεται με έναν παλιό Κ.Α.Δ. που έχω.

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

1) Παιδια εχω ΚΑΔ δηλωμένους τελικα:

71121303

71121305

71121306

71121104

71121302

 

δηλώνωντας τον 711213 που εχει στη λίστα ειμαι οκ?

 

2) Με περσινο εισοδημα του 2008 6500Ε έχουμε καμια ελπίδα?

(*ειμαι κατω 5ετίας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.