Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο άρθρο 5 γράφει ότι ο επιχορηγούμενος προϋπολογισμός κυμαίνεται από 8Κ - 16Κ για πάνω 5ετίας και 5Κ - 10Κ για κάτω από 5ετία.

 

2000/12000 = 16,67% Δεν βγαίνει το ποσοστο επιδότησης terry

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το επιχορηγούμενο ποσό είναι το ίδιο ανεξαρτήτως αν κάποιος είναι άνω ή κάτω της πενταετίας.... έτσι όπως φτιάξανε τους προυπολογισμούς.

Για κάτω πενταετίας ο μέγιστος προυπολογισμός είναι 10.000 € άρα 8.000 επιχορήγηση και 2.000 ιδία κεφάλαια.

Για άνω πενταετίας αντίστοιχα 16.000 άρα 8.000 επιχορήγηση και 8.000 ιδία κεφάλαια.

Αν πάρουμε το μέσο όρο επιχορήγησης βλεπουμε ότι είναι 6.000 . Με 250.000.000 συνολικό προυπολογισμό που έχει το πρόγραμμα βγαίνει ότι ο αριθμός επιχορηγούμενων είναι 41670 . Αυτό με την προυπόθεση ότι όλοι είναι μηχανικοί (αν βάλουμε και τια άλλες κατηγορίες έχω την εντύπωση ότι ανεβαίνει ο μέσος όρος). Για 50.000 άτομα δεν έλεγε το πρόγραμμα (παλιά) ????

Όυτε αναφέρει ποσοστό επί των κατηγοριών στον συνολικό προυπολογισμό (δηλαδή κατηγορία 1 15% ή 20% κτλ) ή για τους άνω ή κα΄τω πενταετίας.

Link to comment
Share on other sites

Το Φ.Π.Α. στην συνέχεια θα το παίρνουμε πίσω σιγά σιγά.... (άρα 2.000 € στην τελική)

 

Με το θεμα του ΦΠΑ το εχω και εγω απορία. Πως θα το πάρουμε πίσω, με τον κλασσικο τρόπο εσοδα-εξοδα.?

Link to comment
Share on other sites

ναι.

 

προσοχη σε αυτους που θα κανουν ΑΛΛΑΓΗ στον καδ και οχι απλη ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ του παλαιου στον αντιστοιχο νεο.

 

νομιζω οτι αυτοι μπορει να εχουν προβλημα.

 

''''β) οι αιτήσεις έναρξης (πλην επανέναρξης δραστηριότητας που έχει διακοπεί εντός του 2009)/επέκτασης/μεταβολής δραστηριότητας να έχουν γίνει πριν την 01/01/2009''''''

 

νομιζω οτι ειναι μεταβολη η αλλαγη στον καδ μιας και εχω το εντυπο Μ2 μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ένα πεντοχίλιαρο στον καθέναν θα μοιράσουν. (10000*0,50 = 6250*0,80 =5000).

Το πρόγραμμα πάντως είναι πάρε κόσμε. Ειδικά για τους κάτω πενταετίας είναι δώρο. Με μια μικρή υπερτιμολόγηση είναι όλα τζάμπα. Και το σημαντικότερο ούτε έλεγχοι ούτε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

ειδικα σε λογισμικο δυσκολο να κανεις υπερτιμολογηση.

 

παντως οντως,σα να κανει μνεια για 10000 και οχι 8000.τι στο καλο?

Link to comment
Share on other sites

.....................Και το σημαντικότερο ούτε έλεγχοι ούτε τίποτα....

 

Έλεγχος θα γίνει και μάλιστα επιτόπιος.Ξαναδιάβασε την προκήρυξη.Την προέγκριση παίρνεις χωρίς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

....

κι εγω ερωτω,αν μετα απο 2-3 μηνες που θα υλοποιηθει η επενδυση,δεν ισχυει καποια απο τις προσφορες (οπως ελλειψη προϊοντος) τι γινεται?

Πιστευω οτι θα έπρεπε στις προσφορες να υπάρχει χρονος ισχύως της προσφορας(να το ζητησουμε). Τωρα βεβαια μεσω ιντερνετ δεν ξερω αν γίνεται όπως επισης και στα καταστηματα τυπου e-shop!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.