Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό με έδρα το σπίτι ποιους ΚΑΔ πρεπει να δηλώσω? αυτον για τα ενεργειακά εργα ειναι οκ? η παροχης συμβουλου μηχανικού η για αλλα εργα?εν τελει γνωριζει καποιος ποιους δικαιουμε να δηλωσω?ευχαριστω πολυ

 

Απο το 2006 που εκανα εναρξη και πρωτοδηλωσα ΚΑΔ δεν τους αχω αλλαξει. αν τους αλλαξω τωρα μπορω να συμετάσχω??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@alexdam

Ο ίδιος είναι.Αυτό συζητάμε με τον frightnight και περιμένουμε απάντηση από το υπουργείο.

 

Στον οδηγό ελευθέρων πάντως έχει ένα παράδειγμα με δικηγόρο και διευκρινίζει ότι ένας γενικός ΚΑΔ (69.10) δεν γίνεται δεκτός από το σύστημα και δεν ταυτοποιείται....Μπορεί (ΠΡΕΠΕΙ) όμως να δηλώσει ΚΑΔ 69.10.11 εφόσον νόμιμα ασκεί τη συγκεκριμένη δραστηριότητα..............

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!Εχω 2 βασικα ερωτηματα 1ο)Ο ΚΑΔ που επιλεγουμε πρεπει να ειναι ο κύριος ΚΑΔ που αναφερεται στο Ε1 ή και καποιος απο τους δευτερευοντες ή δεν παιζει ρόλο?

2ο)Για τους πολ.μηχ ολοι οι ΚΑΔ απο τον 71.12.1 και μετα δηλ π.χ ο 71.12.19.03 ή πχ 71.12.19.00 ΙΣΧΥΟΥΝ??

 

ΣΕ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ που ειχα μαζι τους μου απαντησαν οτι για το 1ο) δεν ειναι σιγουροι(ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι σημαντικο αυτο) ενω για το 2ο) μου ειπανε οτι ο ΚΑΔ πρεπει να εχει αλλαχθει πριν τη 1/1/2009 να εχει γινει 8ψηφιος και οτι ναι ισχυουν ολοι οι 8ψηφιοι απο τον 71.12.10.00 και μετα

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας επικοινωνησουν και αλλοι συναδελφοι/ες για να ταυτοποιησουν αν ισχυουν τα παραπανω.Ειναι πιστευω το κλειδι για να καταλαβουμε επιτελους τι συμβαινει με τους ΚΑΔ

 

http://www.espa.gr

210-3375938, 210-3375939, 210-3742071, 210-3742082, 210-3742083, 210-3742086

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θεωρούν τους πολιτικούς μηχανικούς και τους αρχιτέκτονες περισσότερο μηχανικούς από τους μηχανικούς η/υ και τους ηλεκτρολόγους!!!! :-x

Θα έπρεπε στο προσχέδιο που είχε αναγγελθεί να αναφερόταν ξεκάθαρα ότι όπου γράφει "ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ" γίνεται αναφορά σε αυτούς και αυτούς τους μηχανικούς...

Για να μην τρέφουμε ελπίδες οι υπόλοιποι! :roll:

 

Επίσης οι φωστήρες θα σκέφτηκαν ότι ένας Μηχανικός Η/Υ δεν θα έχει ανάγκη από εξοπλισμό και προγράμματα, παρόλο το μεγαλύτερο μέρος της δραστηριότητάς του κινείται γύρω από αυτά!

 

Δε ξέρω αν ειπώθηκε ήδη, άλλα νομίζω πως τουλάχιστον οι ΚΑΔ 71.12.11.04, 71.12.13.04 και 71.12.19.08 που περιέχονται στο 71.12.1 σε καλύπτουν και θα έπρεπε να τους είχες δηλώσει οταν έκανες έναρξη.

 

Ισως μπορείς να κάνεις διόρθωση τώρα, γιατί δε ρωτάς ένα λογιστή ή να στείλεις mail στο taxisnet;

Link to comment
Share on other sites

και οτι ναι ισχυουν ολοι οι 8ψηφιοι απο τον 71.12.10.00 και μετα

 

 

Κι εγώ στα ίδια τηλεφωνα μίλησα και συγκεκριμένα τους είπα 71.12.12.02 και μου είπαν "λυπόμαστε πολυ".Απο που να πάρουμε πληροφορίες αν αυτοι τη μια λενε ετσι και την αλλη αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ειπώθηκε ήδη, άλλα νομίζω πως τουλάχιστον οι ΚΑΔ 71.12.11.04, 71.12.13.04 και 71.12.19.08 που περιέχονται στο 71.12.1 σε καλύπτουν και θα έπρεπε να τους είχες δηλώσει οταν έκανες έναρξη.

 

Ισως μπορείς να κάνεις διόρθωση τώρα, γιατί δε ρωτάς ένα λογιστή ή να στείλεις mail στο taxisnet;

 

@Izs : Ο λογιστής μου με ενημέρωσε ότι ότι ξεκινά από 71.12.1x.xx χαρακτηρίζει δραστηριότητες πολιτικών μηχανικών και δεν μπορώ να το δηλώσω.

Έχω στείλει και email στο taxisnet αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση... :(

 

Επικρατεί πάντως ένα μπάχαλο με την όλη ιστορία γιατί καλώντας στα τηλέφωνα που δίνει το ΕΣΠΑ ένας υπάλληλος με ενημέρωσε ότι όλοι οι μηχανικοί εντάσσονται στο πρόγραμμα και ένας άλλος ότι πρέπει να ανήκω σε συγκεκριμένο κλάδο μηχανικών που προσδιορίζεται από τον Κ.Α.Δ. μου.

Οπότε εγώ τι να πιστέψω, όταν αυτοί που θεωρούνται υπεύθυνοι δεν ξέρουν να μου απαντήσουν με σιγουριά????

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος η δήλωση του ΤΕΕ λύνει το πρόβλημα;

Για όσους δεν τη διάβασαν:

http://www.e-tee.org.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=140:2009-09-01-09-52-47&catid=43:2008-10-31-16-28-50&Itemid=131

Προς αποφυγήν προβλημάτων, στην προκήρυξη για την ενίσχυση επιστημόνων - ελεύθερων επαγγελματιών στο πλαίσιο των Περιφερειακών Επιχειρησιακών Προγραμμάτων του ΕΣΠΑ 2007-2013, του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, όπου αναφέρεται οτι ενισχύονται μόνο ορισμένοι ΚΑΔ (κωδικοί αριθμοί δραστηριότητας), το e-ΤΕΕ διευκρινίζει ότι:

Σε επικοινωνία με το Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών, μας ενημέρωσαν ότι, όλοι οι μηχανικοί μπορούν να προσφέρουν υπηρεσίες οι οποίες περιλαμβάνονται στον κωδικό 71.12.1 και η μεταβολή των ΚΑΔ είναι δυνατή με μια απλή αίτηση στην εφορία. Η αλλαγή αυτή είναι αποδεκτή αν ολοκληρωθεί πριν την υποβολή της αίτησης για την επιχορήγηση.

 

Όσοι έχουν άλλο κωδικό έπειτα από υπόδειξη της εφορίας;

Για παράδειγμα, εγώ όταν είχα κάνει έναρξη στην εφορία μου είχαν πεί να πάρω την δραστηριότητα με τον ΚΩΔΙΚΟ: 78383 και ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: 74203400 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει τελειως...!!

Στο site του ΕΣΠΑ εκει οπου αναφερει την προκηρυξη, λεει οτι το οριο για τους μηχανικους ειναι 8.000. Οταν κατεβασα την προκηρυξη και την διαβασα, ειχε αλλα ορια!!! Συγκεκριμενα, λεει εως 16.000 για παλιους μηχανικους και 10.000 για νεους. (εντασομαστε στην κατηγορια 2)

 

Τι ισχυει τελικά????

Link to comment
Share on other sites

@Izs : Ο λογιστής μου με ενημέρωσε ότι ότι ξεκινά από 71.12.1x.xx χαρακτηρίζει δραστηριότητες πολιτικών μηχανικών και δεν μπορώ να το δηλώσω.

Έχω στείλει και email στο taxisnet αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση... :(

 

νομίζω ότι ο λογιστής σου κάνει το συνηθισμένο λάθος των λογιστών να θεωρούν ως μηχανικούς μόνο τους πολιτικούς. Δηλαδή ο 71.12.19.08 (μελέτες ηλ. μηχανικού) είναι δραστηριότητα πολιτικού μηχανικού

 

αυτό που βλέπω εγώ είναι προχειρότητα. δηλαδή αν έχεις κάνει δηλώσει αντιστοίχισης και έχεις βάλει μόνο τον 71.12 και όχι τον 71.12.1, είσαι εκτός. αν πας να την κάνεις τώρα, βάζεις τον 71.12.1 και καθάρισες

 

και η ανακοίνωση του τεε δεν είναι αρκετά ξεκάθαρη νομίζω. πρακτικά τι σημαίνει "υπηρεσίες οι οποίες περιλαμβάνονται στον κωδικό 71.12.1", οι 71.12.1x.xx;

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι λογστές πολλές φορές δημιουργούν την καταστροφή!

 

Στους 71121.... υπαρχουν κωδικοι που σου ταιριάζουν!

 

Πχ

 

7112 1800 Υπηρεσίες για τηλεπικοινωνιακα εργα και εργα εκπομπης

7112 1900 Υπηρεσίες μηχανικων για άλλα εργα

 

7112 1908 Υπηρεσίες ηλεκτρολογου μηχανιοκυ γενικα

 

κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.