Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

η αντιστοιχία του παλαιού ΚΑΔ (97) με τον νέο (08) σύμφωνα με τον λογιστή μου για ΑΤΜ είναι : 71.12.19.03 Υπηρεσίες μελετών και επιβλέψεις τοπογραφικών έργων.

δεν έχω τσεκάρει ακόμα αν έχω πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτοι οι λογστές πολλές φορές δημιουργούν την καταστροφή!

 

Στους 71121.... υπαρχουν κωδικοι που σου ταιριάζουν!

 

Πχ

 

7112 1800 Υπηρεσίες για τηλεπικοινωνιακα εργα και εργα εκπομπης

7112 1900 Υπηρεσίες μηχανικων για άλλα εργα

 

7112 1908 Υπηρεσίες ηλεκτρολογου μηχανιοκυ γενικα

 

κτλ κτλ

 

zefuros αυτους τους κωδικους πρεπει να δηλωσω ως Η/Μ ?

 

Για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό με έδρα το σπίτι ποιους ΚΑΔ πρεπει να δηλώσω? αυτον για τα ενεργειακά εργα ειναι οκ? η παροχης συμβουλου μηχανικού η για αλλα εργα?εν τελει γνωριζει καποιος ποιους δικαιουμε να δηλωσω?ευχαριστω πολυ

 

Απο το 2006 που εκανα εναρξη και πρωτοδηλωσα ΚΑΔ δεν τους αχω αλλαξει. αν τους αλλαξω τωρα μπορω να συμετάσχω??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη της συμπλήρωσης φόρμας υποβολής.

 

Μου ειπανε για μένα,το αναφέρω ως παράδειγμα

 

1."αφου έχεις 71.12.12.02 θεωρείται μεγαλύτερης ανάλυσης και είναι επιλέξιμο ως 71.12.12"

 

2."στους ΚΑΔ οσο λιγότερα ψηφια τοσο μικρότερη η αναλυση,οσο περισσοτερα τοσο μεγαλυτερη"

 

Καντε εκ νέου μετάφραση των 2 τελευταιων παραγραφων στη σελ 4 του οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

zefuros αυτους τους κωδικους πρεπει να δηλωσω ως Η/Μ ?

 

Για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό με έδρα το σπίτι ποιους ΚΑΔ πρεπει να δηλώσω? αυτον για τα ενεργειακά εργα ειναι οκ? η παροχης συμβουλου μηχανικού η για αλλα εργα?εν τελει γνωριζει καποιος ποιους δικαιουμε να δηλωσω?ευχαριστω πολυ

 

Απο το 2006 που εκανα εναρξη και πρωτοδηλωσα ΚΑΔ δεν τους αχω αλλαξει. αν τους αλλαξω τωρα μπορω να συμετάσχω??

 

Σύμφωνα με την προκύρηξη αλλαγή στους ΚΑΔ έπρεπε να έχει γίνει μέχρι 1/1/2009. Τώρα μόνο αντιστοίχηση.

Στην τελική ποιον/ποιους ΚΑΔ είχες χρησιμοποιήσει στην έναρξη??? Κάτέβασε το αρχείο που αναφέρει ένας συνάδελφος πριν και βρες με ποιον αντιστοιχεί.

π.χ. εγω εχω 74.22.33.00 (Μελέτες για Μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων) και γίνεται 71.12.13.00 (Ενεργειακά έργα). Γενικά ισχύει ότι πιο κοντινό σε αυτό που είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

@Izs : Ο λογιστής μου με ενημέρωσε ότι ότι ξεκινά από 71.12.1x.xx χαρακτηρίζει δραστηριότητες πολιτικών μηχανικών και δεν μπορώ να το δηλώσω.

Έχω στείλει και email στο taxisnet αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση... :(

 

Επικρατεί πάντως ένα μπάχαλο με την όλη ιστορία γιατί καλώντας στα τηλέφωνα που δίνει το ΕΣΠΑ ένας υπάλληλος με ενημέρωσε ότι όλοι οι μηχανικοί εντάσσονται στο πρόγραμμα και ένας άλλος ότι πρέπει να ανήκω σε συγκεκριμένο κλάδο μηχανικών που προσδιορίζεται από τον Κ.Α.Δ. μου.

Οπότε εγώ τι να πιστέψω, όταν αυτοί που θεωρούνται υπεύθυνοι δεν ξέρουν να μου απαντήσουν με σιγουριά????

 

Θα ξέρουν σύντομα! πάντως 71.12.11.04 "Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβουλών γενικά", 71.12.13.04 "Υπηρεσίες εκπόνησης ηλεκτρονικών μελετών κτιρίων", 71.12.19.08 "Υπηρεσίες μελετών ηλεκτρολόγου μηχανικού γενικά", δεν είναι ΚΑΔ Πολ. Μηχ. Δε ρωτάς και στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσα πάλι και έβγαλα γραμμή,και μου είπαν οτι ο 71.12.1 σαν ΚΑΔ είναι επιλέξιμος για το πρόγραμμα απλώς δεν ξέρουν ούτε κι αυτοί τι γίνεται με τη φόρμα υποβολής.

 

Μόλις μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη της συμπλήρωσης φόρμας υποβολής.

 

Μου ειπανε για μένα,το αναφέρω ως παράδειγμα

 

1."αφου έχεις 71.12.12.02 θεωρείται μεγαλύτερης ανάλυσης και είναι επιλέξιμο ως 71.12.12"

 

2."στους ΚΑΔ οσο λιγότερα ψηφια τοσο μικρότερη η αναλυση,οσο περισσοτερα τοσο μεγαλυτερη"

 

Καντε εκ νέου μετάφραση των 2 τελευταιων παραγραφων στη σελ 4 του οδηγού.

 

Στη φόρμα έχει 71.12.12 αρα δεν μπορείς να επιλέξεις τον 71.12.1 που είναι μικρότερης ανάλυσης, ενώ είναι επιλέξιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δω επίσημη απάντηση απο το ΥΠΟΙΟ που να γράφει ξεκάθαρα ότι το πρόγραμμα αφορά όλα τα ΚΑΔ μηχανικών,δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε στο e-TEE ούτε στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία καλή ευκαιρία για το μηχανικό να ενημερωθεί γύρω από τα ΚΑΔ κι έπειτα να επιλέξει με ποιό κωδικό αυτός θέλει να πορευτεί και αν θέλει να εναρμονιστεί ή όχι με την υπόδειξη της προκύρηξης. Ο αποκλεισμός εκ' των πρωτέρων μόνο αρνητική εικόνα έχει να προσδώσει στο τόσο ελπιδοφόρο χαρακτήρα του θεσμού των επιδοτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

στις προυποθεσεις συμμετοχής, αναφερει "να τηρούν βιβλία Β ή Γ κατηγορίας και να έχουν τουλαχιστον μια κλεισμένη διαχειριστική χρήση (τουλαχιστον για το οικονομικο έτος 2009 - διαχειριστική χρήση 2008 )" για τα βιβλια οκ, αλλα το υπόλοιπο? εγω εχω κανει εναρξη τον σεπτεμβρη του 2008. τι γινεται? μου δημιουργει προβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.