Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Γήρατος 950€ (για 40 χρόνια εισφορών) !!!


Recommended Posts

39 minutes ago, NIANDR said:

Κανένας εργατολόγος δεν μου είπε ακριβώς το ποσόν της σύνταξης που θα πάρω, όλοι μιλούσαν γιά την βασική τα 380 το 2022 και γιά την ανταποδοτική δεν μπορούσαν να την υπολογίσουν ακριβώς. Ούτε το ΤΣΜΕΔΕ τότε.

δεν σου έλεγαν διότι ήξεραν ότι δεν υπάρχει Νόμος που να καθορίζει τις Συντάξεις τον Μηχανικών και ότι οι συντάξεις βγαίνουν βάση μιας Υπουργικής Απόφασης, δηλαδή στην τύχη, οπότε τι να σου πουν.

39 minutes ago, NIANDR said:

 

Τώρα γιά το ΕΙΠΡ για 40 χρόνια ήταν 980 € σύνταξη και με τον ανταποδοτικό υπολογισμό έγινε 240 € και η συνολική σύνταξη έγινε 1100. Με μια προσαύξηση της διαφοράς 40% θα υπάρξει μία ανεκτή σύνταξη γύρω στα 1400 € για τους εε.

H Eιδικη Προσαύξηση με 40 χρόνια ήταν 1.355,20 ευρώ και έγινε 240 (όπως λες)

Πάντως και 1400 καλά είναι, αμα σκεφτείς στην Γερμανία ένας υψηλόμισθος που πληρώνει επι 40 χρόνια εξοντωτικές εισφορές θα πάρει  2000 ευρώ, αφού έτσι και αλλιώς εμείς δεν πληρώσαμε ποτέ εισφορές, σύμφωνα με το μυαλό του mecheng

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, antloukidis said:

Να που οι κανόνες (όπως διαπίστωσε και το ΣΤΕ) δεν είναι και τόσο ...ενιαίοι!

Το τι αποφάσισε το ΣτΕ θα το δούμε οταν βγει η καθαρογραμμένη απόφαση. Και ναι δεν είναι και τόσο ενιαίοι και όπως έγραψα παραπάνω ευνοεί ασφαλισμένους πρώην ευγενών ταμείων. Και θα ξαναρωτήσω για ποιόν λόγο πιστεύεις οτι πρέπει να πάρεις παραπάνω σύνταξη από κάποιον ασφασλιμένο στο πρώην ΙΚΑ που έχει πληρώσει τις ίδιες ακριβώς εισφορές (συμπεριλαμβανομένης της ειδικής προσαύξησης);

15 hours ago, antloukidis said:

Υ.Γ. Τελικά είσαι μηχανικός (όπως δηλώνεις και υπονοεί το nickname σου)???

.... γιατί αναφέρεις κάπου... "εσείς οι μηχανικοί"!!!

Μηχανικός είμαι, ασφαλισμένος και εγώ στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ όσο αυτό υπήρχε. Παρακαλώ υπέδειξε μου που λέω εσείς οι μηχανικοί. Πιθανόν κάπου να λέω εσείς οι παλίοι μηχανικοί.

 

12 hours ago, Tasos P said:

δεν σου έλεγαν διότι ήξεραν ότι δεν υπάρχει Νόμος που να καθορίζει τις Συντάξεις τον Μηχανικών και ότι οι συντάξεις βγαίνουν βάση μιας Υπουργικής Απόφασης, δηλαδή στην τύχη, οπότε τι να σου πουν

Φυσικά και υπάρχει νόμος. Η εγκύκλιος αφορούσε λεπτομέρειες εφαρμογής του νομού, και συγκεκριμένα τον υπολογισμό του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης, που το απ'ότι φαίνεται ήταν λάθος.

 

12 hours ago, Tasos P said:

H Eιδικη Προσαύξηση με 40 χρόνια ήταν 1.355,20 ευρώ και έγινε 240 (όπως λες)

Θεωρείς δηλαδή λογικό με 80-90/μήνα για 40 χρόνια να παίρνεις 1355,20/μήνα για 20 χρόνια; Να μας πει η διοίκηση του πρώην ΤΣΜΕΔΕ που τα επένδυε να το κάνουμε και 'μεις. Πλέον ούτε τα σκαμ δεν ευαγγελίζονται τέτοιες αποδόσεις.

12 hours ago, Tasos P said:

Πάντως και 1400 καλά είναι, αμα σκεφτείς στην Γερμανία ένας υψηλόμισθος που πληρώνει επι 40 χρόνια εξοντωτικές εισφορές θα πάρει  2000 ευρώ, αφού έτσι και αλλιώς εμείς δεν πληρώσαμε ποτέ εισφορές, σύμφωνα με το μυαλό του mecheng

Στην Γερμανία για να πάρεις 2000 ευρώ ΜΕΙΚΤΑ σύνταξη πρέπει να βγείς στα 67 και να έχεις 53 συνταξιοδοτικούς πόντους. Για να πάρεις ένα συνταξιδοοτικό πόντο πρέπει μέσα στο έτος αποδοχές ίσες με τις μέσες αποδοχές ενός εργαζόμενου, για το 2023 ήταν περίπου 43Κ/έτος (8000€/έτος εισφορές στον κλάδο σύνταξης δηλαδή). Για υψηλότερο ή  χαμηλότερο εισόδημα αυξάνονται ή μειώνονται αναλόγως οι πόντοι. Δηλαδή καμία σχέση με αυτά που πληρώνατε εσείς ως ΕΕ.

Edited by mecheng_
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, mecheng_ said:

 Και θα ξαναρωτήσω για ποιόν λόγο πιστεύεις οτι πρέπει να πάρεις παραπάνω σύνταξη από κάποιον ασφασλιμένο στο πρώην ΙΚΑ που έχει πληρώσει τις ίδιες ακριβώς εισφορές (συμπεριλαμβανομένης της ειδικής προσαύξησης);

Μηχανικός είμαι, ασφαλισμένος και εγώ στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ όσο αυτό υπήρχε. Παρακαλώ υπέδειξε μου που λέω εσείς οι μηχανικοί. Πιθανόν κάπου να λέω εσείς οι παλίοι μηχανικοί.

 

Υπόδειξε μου (και όχι υπέδειξέ μου απόφοιτε τριτοβάθμιας εκπαίδευσης!), πού γράφω για ΙΚΑ (χωρίς να έχω κάνει editing...)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mecheng_ said:

...Φυσικά και υπάρχει νόμος. Η εγκύκλιος αφορούσε λεπτομέρειες εφαρμογής του νομού, και συγκεκριμένα τον υπολογισμό του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης, που το απ'ότι φαίνεται ήταν λάθος...

 

Ως γνωστόν "ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες", που μας στοίχισαν 300-500€ διαφορές στις συντάξεις μας. 

Επίσης να θυμίσω ότι ακόμα δεν έχουμε ασχοληθεί με το 2,5% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ που πληρώναμε για κάθε έκδοση οικοδ.αδείας. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, cacau said:

Επίσης να θυμίσω ότι ακόμα δεν έχουμε ασχοληθεί με το 2,5% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ που πληρώναμε για κάθε έκδοση οικοδ.αδείας. 

Οι κοινωνικοί πόροι που σας συνυπολογίστηκαν κατά τον υπολογισμό της ανταποδοτικής σύνταξης τί ήταν δηλαδή; Βλέπε παρ.2 του άρθρου 28 του ν. 4387/2016 και την εγκύγκλιο 20680/814/ 2017.

17 minutes ago, cacau said:

Ως γνωστόν "ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες", που μας στοίχισαν 300-500€ διαφορές στις συντάξεις μας. 

Οι δικηγόροι σας, σας πουλάνε αυτά τα παραμύθια; Σιγά μην είναι 5000€ η διαφορά. Όπως έγραψα παραπάνω, το λάθος φαίνεται να είναι στον υπολογισμό του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης των μισθωτών και όχι στον υπολογισμό του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης των ΕΕ.

 

23 minutes ago, antloukidis said:

Υπόδειξε μου (και όχι υπέδειξέ μου απόφοιτε τριτοβάθμιας εκπαίδευσης!), πού γράφω για ΙΚΑ (χωρίς να έχω κάνει editing...)

Δεν έχεις πει. Εγώ ρωτάω. Και συγγνώμη για το γραμματικό μου λάθος αλλά τα ελληνικά δεν είναι και η μητρική μου γλώσσα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάποιος moderator (αν δεν βαριέται να ψάξει), μπορεί να σου δείξει το post, πριν το editing...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mecheng_ said:

Οι κοινωνικοί πόροι που σας συνυπολογίστηκαν κατά τον υπολογισμό της ανταποδοτικής σύνταξης τί ήταν δηλαδή; Βλέπε παρ.2 του άρθρου 28 του ν. 4387/2016 και την εγκύγκλιο 20680/814/ 2017.

 

Τα διάβασα και δεν μου είναι ξεκάθαρο πως ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός. Για να το κάνω "λιανά" δηλαδή, αν ήταν σωστός ο τρόπος, αρκετοί συνάδελφοι "αδειάδες" που είχαν άδειες πολλών χιλιάδων ευρώ ετησίως (μιλάμε για εξαψήφια νούμερα) επί 30-35 χρόνια, θα έπρεπε να παίρνουν ανάλογες συντάξεις, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν. Οι συντάξεις που εκδόθηκαν τα τελευταία χρόνια είναι μέγιστο 1200€ μικτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, antloukidis said:

Μόνο κάποιος moderator (αν δεν βαριέται να ψάξει), μπορεί να σου δείξει το post, πριν το editing...

Τι εννοείς οτι δεν είπες για ΙΚΑ; Ναι δεν είπες, δεν αμφιβάλλω.

Ή εννοείς οτι εγώ είπα για "εσείς οι μηχανικοί" και το έκανα edit; Γιατί αυτό δεν το έκανα και φαίνεται καθώς αναφέρεται πόσες ώρες πριν έγινε το edit

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, cacau said:

Τα διάβασα και δεν μου είναι ξεκάθαρο πως ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός. Για να το κάνω "λιανά" δηλαδή, αν ήταν σωστός ο τρόπος, αρκετοί συνάδελφοι "αδειάδες" που είχαν άδειες πολλών χιλιάδων ευρώ ετησίως (μιλάμε για εξαψήφια νούμερα) επί 30-35 χρόνια, θα έπρεπε να παίρνουν ανάλογες συντάξεις, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν. Οι συντάξεις που εκδόθηκαν τα τελευταία χρόνια είναι μέγιστο 1200€ μικτά.

Πηγαίνεις στο πίνακα της εγκυκλίου και εκει που λέει π.χ για το έτος 2005 έχει μηνιαίο κατά κεφαλήν ποσό κοινωνικών πόρων το οποίο για εκείνη την χρονιά είναι 40,19. Αυτό σου το δίνει σαν να το έχεις δώσει εσύ εισφορά στον ΚΚΣ, δηλαδή σου προσθέτει επιπλέον ένα ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα της τάξης των 40,19*12/20% = 2411,40 για το έτος 2005. 

Το συγκεκριμένο ισχύει μόνο για ΕΕ (και πολύ σωστά). Απ'ότι έχω διαβάσει είναι συχνό λάθος ο μη υπολογισμός του κοινωνικού πόρου από τον ΕΦΚΑ κατά τον υπολογισμό των μέσων συντάξιμων αποδοχών.

Τώρα το κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτός ο πίνακας είναι ένα θέμα που θα μπορούσε να τύχει διερεύνησης, αλλά σιγά μην ασχολήθηκε κανείς από το ΤΕΕ ή από κάποιον άλλον συνδικαλιστικό φορέα.

Edited by mecheng_
ορθογραφικό
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mecheng_ said:

Και συγγνώμη για το γραμματικό μου λάθος αλλά τα ελληνικά δεν είναι και η μητρική μου γλώσσα.

από που είσαι;

ποια είναι η μητρική σου γλώσσα;

Βλέπω ότι έχεις πολλές γνώσεις για το Συνταξιοδοτικό Σύστημα στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.