Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιμετώπιση υγρασίας σε τοίχο υπογείου


linae

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μάθω εάν η υγρομόνωση με τσιμεντοειδή είναι η καλύτερη λύση (ποιοτικά και οικονομικά) στην περίπτωση εμφάνισης υγρασίας σε σημεία τοιχίων ισογείου κι υπογείου (εσωτερική πλευρά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μάθω εάν η υγρομόνωση με τσιμεντοειδή είναι η καλύτερη λύση (ποιοτικά και οικονομικά) στην περίπτωση εμφάνισης υγρασίας σε σημεία τοιχίων ισογείου κι υπογείου (εσωτερική πλευρά).

 

O πελάτης διατίθεται να πληρώσει πολλά ή λίγα ?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

o πελάτης διατίθεται να πληρώσει πολλά ή λίγα ?:rolleyes:

 

Ο πελάτης είμαι εγώ και θέλω κάτι οικονομικό και ταυτόχρονα ποιοτικό. Δεν δουλεύω ως μηχανικός και δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα. Από οτι διάβασα είναι η λύση για τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχει όμως κάτι καλύτερο (με αναφορά στο αποτέλεσμα της υγρομόνωσης και φυσικά και στην τιμή)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία σε τοιχία υπογείων είναι ότι χειρότερο και ότι και να κάνεις από εσωτερική πλευρά δεν είσαι ποτέ σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει αστοχία.

 

Μάλλον κάνεις (σε μεγάλο ποσοστό) μεταφορά του προβλήματος σε χρόνο και όχι πλήρη επίλυση.

 

Σχετικά με την ερώτησή σου τσιμεντοειδή υπάρχουν πολλά στην αγορά και σε διάφορες τιμές.

Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι καλή προεργασία με αφαίρεση σοβά, λούκι στις γωνίες, σφράγισμα αρμών και επισκευή όπου χρειάζεται με ταχύπηκτο.

Στο τσιμεντοειδή πρέπει να συγκρίνεις αντοχή σε αρνητικές πιέσεις, αντοχή σε θλάση, εφελκυσμό πρόσφυσης, κάμψης.

Από εμπειρία σου λέω ότι το τελευταίο που κοιτάς είναι η τιμή για την δουλειά αυτή!:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς στην περίπτωσή μου η μόνωση στο εξωτερικό μέρος μάλλον ήταν αδύνατη...

Οπως προανέφερα, δεν είμαι σχετική με το θέμα. Ο τεχνίτης μου είπε πως χρησιμοποιεί αμερικανικά προιόντα, τα οποία είναι αξιόπιστα και με πολύ καλά αποτελέσματα.

Ο χρόνος λοιπόν θα δείξει...

Κ πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι αν φαίνονται σίδερα στο τοιχίο από τα καλούπια πρέπει οπωσδήποτε να κοπούν σε βάθος 2-3 πόντων και να στοκαριστούν με εποξιδική πάστα δύο συστατικών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, δεν είχα δει τις απαντήσεις σας τόσο καιρό! Τελικά αποφάσισα να το παλέψω μόνη μου και δεν το έδωσα στην εταιρεία που δουλεύω. Ακόμα βέβαια, μετά τρεις μήνες, δεν έχω καταλήξει (ευτυχώς ο πελάτης διαθέτει υπομονή).

Εσωτερικά δε θέλει ο ενοικιαστής του χώρου γιατί θα έχει πρόβλημα με τη λειτουργία του καταστήματος. Οπότε μια σχετικά οικονομική λύση (γιατί σκάψιμο και υγρομόνωση τοιχείων από έξω ξεφεύγει) νομίζω θα ήταν δημιουργία κλίσης για να απομακρύνονται τα νερά, αδιαβροχοποίηση με τσιμεντοειδή και τοποθέτηση ξανά πλακών πεζοδρομίου και πολυουρεθανική μαστίχη στον αρμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινά συνήθη τσιμεντοειδή υπόσχονται μεν αντοχή έναντι θετικών πιέσεων αλλά τα αποτελέσματα τις περισσότερες φορές δεν είναι καλά. Χρησιμοποίησε καλύτερα τσιμεντοειδή τα οποία επιτυγχάνουν κρυσταλλοποίηση του ασβεστίου του σκυροδέματος σε βάθος μερικών εκατοστών και με τον τρόπο αυτό κλείνουν τα τριχοειδή αγγεία. Kristau, Alchimica, Sika και αρκετές άλλες εταιρείες παράγουν τέτοια τσιμεντοειδή απλά καλό θα ήταν να απευθυνθείς άμεσα στις εταιρείες για τεχνικές συμβουλές και να αποφύγεις τα μικρομάγαζα της γειτονιάς τα οποία θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν ότι γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χρησιμοποίησε καλύτερα τσιμεντοειδή τα οποία επιτυγχάνουν κρυσταλλοποίηση του ασβεστίου του σκυροδέματος σε βάθος μερικών εκατοστών και με τον τρόπο αυτό κλείνουν τα τριχοειδή αγγεία.

Συμφωνώ απόλυτα. Πειράματα έχουν δείξει κρυσταλλοποίηση ακόμα και σε όλο το πάχος του τοιχείου, σε βάθος χρόνου. Χρησιμοποιώ το Vandex με απόλυτη επιτυχία. Εφαρμόζεται μόνο σε τοιχεία beton που έχουν καθαριστεί από σοβάδες κλπ. Η εφαρμογή γίνεται από την εσωτερική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.