Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες και παράπλευρο απλήρωτο τρέξιμο


Recommended Posts

Πες τα panos!!!

 

Έτοιμος να αρπαχτείς είσαι dada :).

Όταν απαντούμε στο forum δε σημαίνει ότι απαντούμε μόνο στις παραπάνω δημοσιεύσεις αλλά και σε όσους διαβάζουν και δε γράφουν. Αν θες βάλε στη θέση της λέξης "σας" το "μας" για να είναι και πολιτικά ορθό.

Από εκεί και πέρα αυτό που βλέπω και στο forum και γενικότερα στην Ελληνική κοινωνία είναι ότι ο καθένας, για διαφορετικούς ίσως λόγους, προσπαθεί μονάχος να τα βγάλει πέρα και κανείς δεν οργανώνεται και δεν διεκδικεί ομαδικά. Έτσι μένουμε στην καταγγελία, που κι αυτή δεν γίνεται επίσημα εκεί που θα έπρεπε να γίνει, στην επισήμανση και μόνο των προβλημάτων μας και γενικώς στη γκρίνια χωρίς να κάνουμε τίποτα παραπέρα.

Μια ακόμη απόδειξη περί αυτού που ισχυρίζομαι παραπάνω είναι ΑΥΤΟ και οι απαντήσεις που πήρα ή καλύτερα που δεν πήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο οργανωσεις αλλο τιποτα στο ελλαδισταν.

 

το θεμα ειναι, μολις καποιος εμφανιστει καπου ως "προεδρος" πεφτουν πανω του οι αρμοδιοι, τον αρχιζουν στο γλυψιμο και αντε γεια. ξεχναει γιατι τον στειλαμε εκει, μεταξυ πουρου, ουσκι και κομπολογιου.

 

Εγω ημουν γραμμενος παντου, και τωρα πια αν μπορουσα και απο το ΤΕΕ θα ξεγραφομουν.

 

Νομιζω τα ανεπισημα συστηματα οπως πχ ενα ηλεκτρονικο φορουμ, που εχουν και μια μαζικοτητα και ευκολια που ενας πχ Συλλογος Υπευθυνων και Δεοντολογων Μηχανικων δεν θα ειχε ποτε ειναι πιο καταλληλα για την εποχη μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί αντιπροσωπεύονται απο το τεε. και αυτό θα έπρεπε να τους προστατεύει. οι δικηγόροι πώς κατάφεραν δηλαδή και θέσπισαν σε όλες τους τις εργασίες αμοιβή? ο σύλλογος τους, τους προστατεύει απο την απλήρωτη εργασία. καθιέρωσε οτι ακόμη και για μία πληροφορία που θέλεις, πληρώνεις ελάχιστη χρέωση. εμείς είμαστε μπάστε σκύλοι αλέστε...ο καθένας μπορεί να μπεί σε ένα γραφείο μηχανικού, να τον απασχολήσει, να λύσει τις απορρίες του, άν θέλει να κτίσει να ζητήσει και κανένα σχέδιο, μετά να ζητήσει και έναν προυπολογισμό πόσο θα του κοστίσει, και τελικά να μήν κάνει τίποτα, και φυσικά να μήν πληρώσει και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα γραψει "ο καθενας μονος του" και το εσβησα γιατι οντως ακουγεται αφοριστικο και ουτε το πιστευω πραγματικα.

 

απλα η διαβρωση της κοινωνιας μας ειναι τοσο μεγαλη (ετσι την αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον) που δεν ξερω με ποιο τροπο θα σωσουμε τιποτα.

 

ακουω κι εγω για κινησεις και κινηματα αλλα τελικα δεν γινεται τιποτα. Απλα γιατι δεν υπολογιζει κανεις τιποτα. Εδω δεν υπολογιζουν οι πολιτικοι τους ψηφοφορους τους (μονο στην ελλαδα συμβαινει αυτο απο χωρες ΕΕ) χωρις φοβο για τις επομενες εκλογες. Και οσο ειμαστε ενας λαος αμορφωτος (δεν εννοω με σπουδες, εννοω με παιδεια και αγωγη) τιποτα δεν θα αλλαζει.

 

Ο Σουφλιας εχει ενα νομοσχεδιο απο το 2004 και δεν το δινει στη βουλη. Χωροταξικα δεν γινονται ή οταν γινονται είναι ή παρανομα ή παραλογα. Το κρατος στο 90% των συναλλαγων του ειναι διεφθαρμενο και αν δεν μπεις στη διαδικασια δεν κανεις τη δουλεια σου. Εδω εχουν βγει πενηντα δικαστικες αποφασεις και εχθες στη τραπεζα εκανα φασαρια και ΠΑΛΙ με χρεωσαν 1,50 ευρω προμηθεια για καταθεση σε λογαριασμο τριτου. Ειμαστε μια χωρα μπαχαλο και στα δικα μας, τα εχουμε κανει μανταρα με μπλεγμενα δικαιωματα μεταξυ αποφοιτων ΑΕΙ, με χιλιαδες ανθρωπους που τους κοροιδεψανε και παρακαλανε για δικαιωμα υπογραφης σε πραγματα που δεν εχουν διδαχθει, και τα λοιπα και τα λοιπα (τα ξερουμε ολοι)

 

Οχι, δεν θελω ο καθενας μονος του. Αλλα δεν βλεπω και να γινεται τιποτα σημαντικο οταν ειμαστε και οργανωμενοι. αυτο εννοουσα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα οργανωμένοι!

Φτάνουμε στο δεύτερο ερώτημα.

Τι σημαίνει για σας "οργανωμένοι"; Πάω απλώς και ψηφίζω κάθε 2-3-4 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Πες τα panos!!!

 

Έτοιμος να αρπαχτείς είσαι dada :).

Όταν απαντούμε στο forum δε σημαίνει ότι απαντούμε μόνο στις παραπάνω δημοσιεύσεις αλλά και σε όσους διαβάζουν και δε γράφουν. Αν θες βάλε στη θέση της λέξης "σας" το "μας" για να είναι και πολιτικά ορθό.

 

Καθόλου δεν αρπάχτηκα και λυπάμαι εάν ακούστηκε έτσι! Ίσα ίσα που μου έκανε εντύπωση το post σου γιατί γενικά συμφωνώ με όσα γράφεις κατά καιρούς! (μας έγραψα αρχικά, αλλά μετά μου φάνηκε καλύτερο να επαναλάβω τα λόγια σου ακριβώς....) Τέλος πάντων, αυτά έχει ο γραπτός λόγος και μάλιστα ο ηλεκτρονικός! Στερείται χροιάς!

 

Μια ακόμη απόδειξη περί αυτού που ισχυρίζομαι παραπάνω είναι ΑΥΤΟ και οι απαντήσεις που πήρα ή καλύτερα που δεν πήρα.

 

Ακριβώς τις ίδιες απορίες είχα, αλλά μάλλον λόγο ιδιοσυγκρασίας τις εκφράζω αρκετά έντονα! Είναι και το νεαρό της ηλικίας....

 

Οι μηχανικοί αντιπροσωπεύονται απο το τεε. και αυτό θα έπρεπε να τους προστατεύει. οι δικηγόροι πώς κατάφεραν δηλαδή και θέσπισαν σε όλες τους τις εργασίες αμοιβή? ο σύλλογος τους, τους προστατεύει απο την απλήρωτη εργασία. καθιέρωσε οτι ακόμη και για μία πληροφορία που θέλεις, πληρώνεις ελάχιστη χρέωση. εμείς είμαστε μπάστε σκύλοι αλέστε...ο καθένας μπορεί να μπεί σε ένα γραφείο μηχανικού, να τον απασχολήσει, να λύσει τις απορρίες του, άν θέλει να κτίσει να ζητήσει και κανένα σχέδιο, μετά να ζητήσει και έναν προυπολογισμό πόσο θα του κοστίσει, και τελικά να μήν κάνει τίποτα, και φυσικά να μήν πληρώσει και τίποτα.

 

Ακριβώς.. Εμεις τι είμαστε; Φιλοπτωχο ταμειο;

 

Άρα οργανωμένοι!

Φτάνουμε στο δεύτερο ερώτημα.

Τι σημαίνει για σας "οργανωμένοι"; Πάω απλώς και ψηφίζω κάθε 2-3-4 χρόνια;

 

Έλα μου ντε!

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να γίνει και σίγουρα το forum δεν είναι ο τρόπος γιατί εδώ είμαστε όλοι ανώνυμοι και μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε! Πράξη πως θα τα κάνουμε;

 

Και για να κλείσω...

Αυτό που θέλω είναι γνώμες... Για όλα. Από τα παράλογα των πελατών, ως τα παράλογα του νόμου. Και αν κάποιος έχει και καμιά ιδέα... αλλά το βλέπω δύσκολο ανώνυμα.

Εγώ πάντως, ότι μπορώ θα το κάνω! Και το ΤΕΕ μάλλον με έχει στην αναγνώριση και δεν το σηκώνουν :D γιατί τους έχω πρήξει με τις απαιτήσεις μου! Εκεί που μπορώ πιέζω... όσο μπορώ...

Θέλω απλά να ξέρω ότι δεν το κάνω μόνο εγώ....

 

Αν θέλετε μπορούμε να σταματήσουμε εδώ και να μεταφέρουμε τη συζήτηση στο post του Χάρη που είναι καλύτερα διατυπωμένο και λιγότερο συναισθηματικό! Αλλά να αφορά όλους, όχι μόνο τους Πολιτικούς Μηχανικούς :(

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό thread παιδιά... Μου θυμίζει περίπτωση που είχα πριν ένα μήνα, με παππού από Γερμανία που ήρθε στο γραφείο μου για -ντεμέκ- τοπογραφικό και τελικά έφαγα μιάμιση ώρα να του εξηγώ γιατί και πώς ο αδερφός του βρέθηκε με μεγαλύτερο οικόπεδο μετά από ένταξη στο σχέδιο πριν από 20 χρόνια! Και μάλιστα έμαθα από συνάδελφο πως του τα 'λεγα και παράξενα! Εννοείται φυσικά, πως ούτε πλήρωσε, ούτε άκρη όμως πρόκειται να βγάλει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα το ΤΕΕ πιο παρεμβατικό όσον αφορά τις παρανομίες των δήμων, των νομαρχιών κτλ. Να υπερασπίζεται τους ελεύθερους επαγγελματίες και να κατακεραυνώνει τους ανάξιους.

Να βγαίνει δημόσια μέσω τηλεόρασης και να κράζει ονομαστικά όλους τους υπευθύνους που συστηματικά κωλυσιεργούν μέχρι να μηδενίσει ο χρόνος τους την επόμενη τετραετία.

Να είναι γενικά αδέσμευτο απο το πολιτικό σύστημα αλλά αυτοδύναμο με τα 100δες χιλιάδες μέλη του.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως θα ηθελα κι εγω το ΤΕΕ αγαπητε panos.

 

μονο που απο τη καθημερινοτητα μας βλεπουμε πως :

 

στα επαγγελματικα μας δικαιωματα, απο μανταρα ως ανυπαρκτο.

 

στο να μας διευκολυνει (προγραμμα αμοιβων) σε κανει να απορεις για το αν υπαρχει εγκεφαλος εν λειτουργια μεσα σε ολο το επιμελητιριο.

 

στην κατοχυρωση μας ως ομαδα επαγγελματιων οπως οι γιατροι και οι δικηγοροι (σε ολο το κοσμο θεωρουμαστε οι τρεις ομαδες ως συναφής κατηγορια) = ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ.

 

Εγω βλεπω ενα ΤΕΕ οπου κυριως χρησιμευει για να βγαζουν τα δελαπατριδικα τους απωθημενα διαφοροι ψιλοπεριεργοι και οταν ακομη λεει κατι σωστο (που συμβαινει βεβαιως) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.