Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες και παράπλευρο απλήρωτο τρέξιμο


Recommended Posts

Μου έτυχε κάτι που φαντάζομαι έχει τύχει σε όλους σας λίγο πολύ....

Χρειάσθηκα αντίγραφο ενός συμβολαίου και των συνημμένων σε αυτό σχέδιων και ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε 38ευρώ γιατί στοιχίζει λέει 4,5 ευρώ το φύλλο! Και μάλιστα μου είπε ότι δεν μπορεί να δόση απλή φωτοτυπία αλλά μόνο επικυρωμένο αντίγραφο.(ο πελάτης τα πλήρωσε αλλά δεν είναι αυτό το θέμα)

 

Αναρωτιέμαι...

Πόσες φορές έχει έρθει πελάτης ακόμα και μετά από πολλά χρόνια να ζητήσει πίνακα αναλογισμού, αντίγραφα της κατάστασης του ΙΚΑ, ελάχιστο κόστος... Άπειρες....

Να μην υπολογίσω τα σχέδια (είτε θεωρημένα από την πολεοδομία είτε όχι) τα οποία τα δίνουν δεξιά και αριστερά και μετά έρχονται και ζητάνε και άλλα (λες και δεν μπορούν εξ αρχής να βγάλουν 5 φωτοαντίγραφα να κάνουν τη δουλειά τους).

 

Και σας ρωτώ...

Χρεώνει κανένας από εσάς αυτά τα τρεξίματα; Γιατί εμένα κανείς δεν φιλοτιμήθηκε ποτέ ούτε καν να ρωτήσει αν χρωστάει κάτι!

Και αυτό που με εκνευρίζει πιο πολύ από όλα είναι η ατάκα «Έλα μωρέ στο κομπιούτερ το έχεις, ρίξε το στο πλότερ δυο λεπτά!» Το μηχάνημα αυτό το έχω χρυσοπληρώσει για να κάνω τη δουλειά μου (και να μην πω και πόσο στοιχίζει το service, τα ξέρετε) γιατί να το κουράζω για τις εκτυπώσεις του καθενός και να το θεωρεί αυτονόητο;

Γιατί να τρέχω στην πολεοδομία να βρω αντίγραφα για όλα όσα αμέλησαν να φυλάξουν σωστά, παρά τις επίμονες υποδείξεις μου!;

 

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας και πως εσείς αντιμετωπίζετε το θέμα γιατί έχω βαρεθεί να τρέχω για όλα και κανείς να μην θεωρεί ότι πρέπει να πληρωθώ τουλάχιστον το χρόνο που σπατάλησα!!! Ενώ αντίθετα άλλοι επαγγελματίες πληρώνονται μόνο και μόνο για να αναπνέεις μέσα στο γραφείο τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωμη μου...Σε λιγα χρονια ο μηχανικος θα καταντησει ψιλικατζης...Αν καταργηθουν κ οι ελαχιστες αμοιβες και λογω της αυξησης του αριθμου των μηχανικων θα ερχεται πελατης στο γραφειο για 200τμ σπιτι και θα σου λεει.."Ποσο 3000Ε? Ο αλλος στη γωνια μου ειπε 2000Ε.."

 

Στην ερωτηση σου...Φυσικα κ δεν τα χρεωνω ποτε....Αυτες τις καταψεις (τιε τελικες) σε καθε μελετη τις βγαζω 20-25 φορες... "Βγαλε μου μια κ για την κορη μου να την εχει..Βγαλε κ για το μπογιατζη να μας πει τα χρωματα, κ για τα φωτιστικα η κοπελα θελει κατοψη, κ πλακατζης για να μετρησει τα τμ, ναι ναι κ ο υδραυλικος κ ο αλουμινας...

 

Αν ο αλλος δεν εχει φιλοτιμο ή αισθηση του κοστους ολων αυτων των σχεδιων τι να κανεις?? Να του πεις τραβα βγαλε φωτοτυπια το σχεδιο που σου εχω ηδη δωσει κ το εχασες ή δεν θες να πληρωσεις....Δε γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εγώ το είπα μια φορά πλαγίως σε έναν. Την τρίτη φορά που ήρθε για κατόψεις του λέω "σας τις τύπωσα ασπρόμαυρες για να μπορείτε να τις βγάζετε φωτοτυπίες και να μην έρχεστε εδώ κάθε φορά!" Τι κατάλαβε δεν ξέρω, αλλά για βλακεία δεν με ξαναενόχλησε. Και η συνεργασία μας διατηρήθηκε μια χαρά.

Και ξέρεις επίσης τι πιστεύω, ότι όσο πιο πολύ τους έχεις σε απόσταση και απαιτείς, τόσο πιο πολύ σε σέβονται...

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεθεί μια λύση, για να καταλάβουν και ότι δεν είναι απλά τα πράγματα. Και να σταματήσομε να φερόμαστε σαν κακομοίρηδες όλοι μας. Τόσο είναι και άμα θέλετε! Μόνοι μας έχουμε απαξιώσει το επάγγελμα μας. Τις εξετάσεις του γιατρού γιατί τις φυλάνε; Είδες κανέναν να πάει μετά από τρία χρόνια και να ζητά τις εξετάσεις τους γιατί τις έχασαν;

Εμάς έχουν φτάσει να μας θεωρούν το παιδί για τις δουλειές και αυτή τη δόλια την υπογραφή μας κάτι σαν σχεδιάκι στην άκρη του χαρτιού!«έλα μωρέ, πήγαινε και βγάλτο μια φωτοτυπία από το αρχείο!», «Βαλε μου μια υπογραφούλα να πάρω ένα δανειάκι» «Σου λέω έτσι είναι, ο πάππους μου το έχει φράξει, τι να μετρήσεις;»

Βαρέθηκα πια!

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα...

Βαρέθηκα να νιώθω φτερό στον άνεμο και ότι δεν με προστατεύει κανείς!

 

Όταν σε επίσημο site υπουργείου (θα το έχει πάρει το μάτι σας σε άλλο θέμα) γίνεται αποδοχή τοπογραφικών για δασαρχείο από δασολόγους και μηχανικούς γενικά. Εγώ τι να κάνω; Να αγιάσω (ως αρχιτέκτων); Να έρθει πελάτης και να τον στείλω αλλού; Να λέει μετά πως δεν ξέρω τι μου γίνεται ή πως δεν ξέρω να κάνω τοπογραφικά!;

Ή να τον δεχτώ, να το υπογράψω καλά καλά και σε μια περίπτωση διεκδίκησης που θα φτάσουμε στα δικαστήρια να βγει ο αντίδικος και να πει «Το τοπογραφικό αυτό δεν έχει ισχύ. Είναι υπογεγραμμένο από Αρχιτέκτονα!»

 

Οικισμός σε πλαγιά. Πως να εξηγήσω στον πελάτη μου ότι όλα τα τριώροφα γύρω του είναι παράνομα; Αφού είναι όλα με το υπόγειο όλο έξω! Και τι υπογραφές είναι αυτές από μηχανικούς για την ολοκλήρωση των εργασιών. Τι πάει να πει το ξέθαψε μετά; Όταν καλούπωνες το υπόγειο με μηδέν περιμετρικά τοιχία για να γίνουν οι μπαλκονόπορτες του υπογείου εν αγνεία σου το έκανες;

 

Πότε επιτέλους θα αλλάξουν τα πράγματα! Να εκλογικευτεί και ο νόμος! Να πάψουμε να δεχόμαστε τα παράλογα για να μη μας ενοχλούν όταν κάνουμε τα λογικά!

Σε μονοκατοικία τι ενοχλεί μια κουζίνα στο υπόγειο! Ιδιόκτητο είναι ότι θες το κάνεις!

Τι νόημα έχει η υπεραναλυτική παρουσίαση των σχεδιών όταν η πράξη δεν θα ελεγχθεί ποτέ; Άσε που λίγο πολύ όλοι αλλάζουν γνώμη στην κατασκευή. Και πραγματικά, ποιος κάνει μετά αναθεώρηση;! Κανείς! Έχει πέσει στα χέρια μου κάτοψη πολυκατοικίας που καμιά σχέση δεν έχει με αυτή της οικοδομικής άδειας. Και ο μηχανικός του ιδιοκτήτη ισχυριζόταν ότι δεν τρέχει τίποτα!

 

Τα λέω σε εσάς συνάδελφοι, μπας και με καταλάβετε, γιατί δεν αντέχω άλλο! Τη δουλειά μου την αγαπάω πολύ, αλλά επίσης αγαπώ και την ψυχική μου υγεία! Θα καταφέρουμε ποτέ να αλλάξουμε κάτι.....;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι μόνοι σας μπορείτε να διορθώσετε αυτά τα στραβά και ανάποδα ή οργανωμένοι σε ομάδες μπορείτε να πετύχετε καλύτερα τους στόχους σας;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι μόνοι σας μπορείτε να διορθώσετε αυτά τα στραβά και ανάποδα ή οργανωμένοι σε ομάδες μπορείτε να πετύχετε καλύτερα τους στόχους σας;

 

Τι εννοείς μόνοι σας; Εσύ δηλαδή είσαι απ΄έξω; Δεν σε αφορούν αυτά;

Φυσικά και πιστεύω πως μόνο δρώντας ομαδικά θα δούμε κάποτε φως. Και αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα το θέμα. Ήθελα να δω πως βλέπετε όλοι εσείς το θέμα ή αν εγώ υπερβάλλω σε κάποια θέματα! Νιώθω να ζω το θέατρο του παράλογου....

Link to comment
Share on other sites

η υποχρέωση του μηχανικού είναι να παραδίδει στον πελάτη υπογεγραμένες νόμιμες μελέτες. Απο κει και πέρα ότι άλλο κάνει (διεκπεραίωση σε υπηρεσίες κλπ) θεωρείται εξυπηρέτηση προς τον πελάτη. Ο καθένας βάζει μόνος τα όρια του. Προσωπικά αν κάποιος μου ζητήσει ένα (1) αντίγραφο από αυτά που έχω στο αρχείο μου το δίνω τζάμπα. Για περισσότερα ή τον στέλνω να βγάλει μόνος του αντίγραφα ή ζητώ να πληρώσει. Αν χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο (εκτός της εκδοσης άδειας) να πάω σε υπηρεσία (Πολεοδομία, ΙΚΑ κλπ) δεν είναι εύλογο να ζητήσω να πληρωθώ?

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση του Χάρη είναι ρητορική και στρέφει αλλού το θέμα της συζήτησης οτι πρέπει κάποτε να οργανωθούμε και να νατιμετωπίσουμε απο κοινού τα προβλήματα όχι απλά να τα λέμε.

Πάντως dada είμαστε τα παιδια για όλες τις δουλειές, πόσοι ιδιοκτήτες δεν μας λενε "μου είπαν οτι τα ΙΚΑ είναι δουλειά του μηχανικού" οτι εγώ έχω χρόνο ελέυθερο και θα τον σπαταλήσω στο να συμπληρώνω τα έντυπα του καθενός..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω Panos! Πότε θα οργανωθούμε!?

Για όλα! Μπορεί να άνοιξα το θέμα για τα τρεξίματα αλλά στην πορεία της ημέρας μου προέκυψαν ένα σωρό πράγματα και για αυτό τα υπόλοιπα post μου είναι εκτός θέματος και για αυτό αρχικά είχα βάλει τίτλο συναδελφικά....

Θέλω τι γνώμη όλων σας για το τι θεωρείτε παράλογο στον τρόπο που δουλεύουμε και τις ευθύνες που αναλαμβάνουμε! Γενικά, για όλα!

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά και θέλω να δω που συμφωνούμε! Εγώ δεν έχω σκοπό να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια. Αλλά πριν αρχίσω να σκαλίζω θέλω να δω που οι απόψεις μου ταυτίζονται με το σύνολο και που υπερβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.